«قمر آریان» نویسنده و محقق و همسر «عبدالحسین زرین‌کوب» درگذشت.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «قمر آریان» نویسنده کشور و همسر «عبدالحسین زرین‌کوب» در سن 90 سالگی درگذشت.

قمر آریان استاد ادبیات و عضو شورای عالی علمی مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی است. وی همچنین همسر زنده‌یاد عبدالحسین زرین‌کوب است.
وی در سال ۱۳۰۱ در مشهد متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مشهد به اتمام رساند و در سال ۱۳۲۷ در رشتهٔ ادبیات از دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران موفق به اخذ لیسانس شد. در سال ۱۳۳۷ با درجهٔ دکتری در رشتهٔ ادبیات از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل گشت. عنوان رسالهٔ دکتری ایشان «مسیحیت و تأثیر آن در ادب فارسی» است.
منبع: farsnews.com

مراسم تشییع پیكر قمر آریان از مقابل خانه‌ی او به سمت قطعه‌ی هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرهنگ و ادب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مراسم تشییع پیكر قمر آریان، نویسنده و پژوهشگر، كه صبح امروز (شنبه، 26 فروردین‌ماه) از مقابل خانه‌ی او برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی بر پیكر او نماز خواند.
در این مراسم، سهیل محمودی در سخنانی عنوان كرد: ما برای پاسداشت قمر آریان و همسرش عبدالحسین زرین‌كوب به این‌جا آمده‌ایم و یاد و خاطره‌ی بزرگوارانی چون قمر آریان بخشی از خاطره‌ی كسانی است كه یا همكار و هم‌درس و یا از دانشجویان او بودند.
این شاعر ادامه داد: در این‌طور جاها شاید حرف زدن مرحله‌ی بعدتر باشد و شاید شعر و آواز مرحله‌ای بالاتر باشد.
در ادامه، فیاضی با خواندن چند بیت از «مثنوی معنوی» به صورت آواز، گفت: من هر وقت به خانه‌ی دكتر زرین‌كوب می‌رفتم، او از من می‌خواست كه چند بیت از «مثنوی» و این ابیات را بخوانم: بشنو از نی چون حكایت می‌كند / از جدایی‌ها شكایت می‌كند...
در مراسم تشییع پیكر قمر آریان، افرادی همچون: محمدرضا شفیعی كدكنی، ایرج پارسی‌نژاد‌، ژاله آموزگار، ‌ویكتوریا دانشور‌، احمد مسجدجامعی‌، سیدصادق اشكوری‌، علی دهباشی، توفیق سبحانی، محمدرضا تابش، همسر محمدامین ریاحی، احسان نراقی، سیدعلی آل داوود، صادق سجادی و علی میرانصاری حضور داشتند.
به گزارش ایسنا، قمر آریان در قطعه‌ی هنرمندان بهشت ‌زهرا (س) و در قبری مشترك با همسرش، عبدالحسین زرین‌كوب، به خاك سپرده خواهد شد.
این نویسنده و پژوهشگر روز چهارشنبه (23 فروردین‌ماه) در سن نودسالگی از دنیا رفت.

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: isna.ir