فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  35
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: مصاحبه روزنامه گیلان امروز با آزاده محجوب

 1. #1
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  khabare jadid مصاحبه روزنامه گیلان امروز با آزاده محجوب

  چند ماهی از آشنایی من با آزاده محجوب نمی‌گذرد، اما همین آشنایی کوتاه هم کافی است تا او را فرشته‌ای خطاب کنم که مأوا و پناهگاه حیوانات رنج کشیده دیار ما شده است. حیاط نه چندان بزرگ خانه آزاده محجوب، میزبان ۱۳ سگ است که بعد از بهبود، جایشان را به سگ‌هایی دیگر می‌دهند. یکی از دو اتاق خانه نیز به ۱۱ گربه‌ اختصاص داده شد که تا فرصتی پیدا می‌کنند خودشان را از اتاق بیرون می‌اندازند و روی مبل و دیگر وسایل خانه کوچک او لم می‌دهند. حیوانات این خانه تنها و تنها آئینه‌ای هستند از قساوت ما آدمیان که بعضی بی‌رحمانه و بعضی بی‌تفاوت رنج‌شان را به نظاره نشسته‌ایم. گربه‌ها و سگ‌هایی که اگر نبود پرستاری‌های شبانه‌روزی خانم محجوب، در درد و رنجی فزاینده جان می‌سپردند.
  در میانه اسفنده ماه که برای انجام این گفت‌وگو به خانه‌اش رفتم، با وجودی آکنده از درد، از سگ گريت دين غول‌پیکری گفت که در «باغ پرندگان» بر اثر بی‌توجهی و سوء تغذیه به وضعیت بدی دچار شده .ميخواستند او را خلاص كنند تا اينكه او را به خانه‌ خودش آورده تا از او که حالا یک پا هم فلج شده مراقبت کند. از توله سگ بيماري كه پسرهاي مدرسه راهنمايي شهيد سيرتي لولمان دم در داشتند او را مثل توپ به هم پاس ميدادند و او سر رسيد و برش داشت و گفت و گفت و گفت از بی‌رحمی‌های ما....

  خانم محجوب چطور شد که توجه‌تان به پناهگاه حیوانات و مراقبت از آنها جلب شد؟
  دغدغه من برای حیوانات بيمار به سه سال پیش برمی‌گردد. حدود پنج سال یک خرگوش داشتم و در تمام این پنج سال مریض بود، خیلی برایش وقت و انرژی گذاشتم. پول خرج کردم و پیش دکترهای مختلف رفتم تا بیماری‌اش مرتب عود نکند. خیلی این خرگوش را دوست داشتم. و از شادی‌اش بعد از هر بار درمان، خیلی خوشحال می‌شدم . ولی به محض این که بیماری روده‌ای‌اش عود می‌کرد مثل یک موجود مرده یک گوشه می‌نشست و من هم مدام بابت این قضیه غصه می‌خوردم. در نهایت یک روز صبح وقتی که من نبودم از بین رفت و این مساله ضربه‌ی خیلی بزرگی به من وارد کرد. چون فکر می‌کردم که تمام تلاش‌هایم هدر رفته و هیچ وقت روز خوبی نداشته است. حدود دو هفته بابت این قضیه بسیار بسیار ناراحت شدم.
  از آنجایی که از لحاظ شخصی آدمی هستم که نمی‌توانم خیلی در غصه و غم باقی بمانم و سریع خودم را می‌کشم بیرون و اصلا آن وضعیت را دوست ندارم، به این فکر کردم که چه کار کنم که از این وضع در بیایم؟ آن فکر الان به عمل نشسته. مدام از خودم می‌پرسیدم این همه حیوان مریضی را که صاحب ندارند و اگر هم دارند صاحب‌شان درست و حسابی به آنها نمی‌رسد، چه کسی درمان می‌کند؟
  به خودم می‌گفتم تو یک خرگوشی داشتی پنج سال از او مراقبت کردی هرگونه دوا و دکتری که در این مملکت می‌شد برایش گذاشتی، حالا دیگر بعد از پنج سال خوب زندگی کرد و مرد. پس به حیوان‌های دیگر چه کسی می‌رسد؟ و این زمینه‌ساز من برای کمک به حیوانات شد.الان كه به همه ي اين مسائل بطور يكجا فكر ميكنم ،ميبينم هميشه دغدغه ي اينرا داشتم كه ماموريت يا همان بار امانت كه در قرآن گفته شده كه هيچ موجودي جز انسان حاضر به پذيرشش نشد چه بود؟ دكتر شريعتي در آثارش كه در نوجواني و ابتداي جواني ميخواندمش اينرا در سرم انداخته بود.من به خيلي چيزها براي اينكه در كنار كارهاي روزمره ام به آن بپردازم رجوع كردم،من هم مثل بيشتر مردم دانشگاه رفتم سركار رفتم ازدواج كردم اما اين منتهاي من نبود.هميشه در تكاپو بودم تا اينكه سرانجام رستگاري را در كم كردن درد موجوداتي يافتم كه آنان را ياراي سخن گفتن از رنجي كه ميبرند نيست.
  با انجمن‌های حمایت از حیوانات، با NGO‌ها‌ (انجمن‌های غیردولتی) با افرادی که در همین زمینه در ایران فعالیت می‌کردند، آشنا شدم. بهترین‌شان پناهگاه «سگ‌های بي سرپرست وفا» در هشتگرد بود. می‌توانم بگویم این پناهگاه نقطه‌ای بود که تبلور سوالی را که آن روزها از خودم می‌پرسیدم، دیدم. اما متاسفانه این پناهگاه از من دور بود، به همین دلیل در ارگان اینترنتی آن به نام «کبوترنامه» که ماهانه منتشر می‌شد، مطلب نوشتم و مدتی بعد هم شروع کردم به کمک مالی‌ و تلاش برای جذب کمک‌های مالی و شناساندن این پناهگاه به جامعه. همیشه از خواندن داستان رنج سگ‌هایی که می‌آمدند آنجا و بعد خوب می‌شدند هیجان‌زده می‌شدم. آنقدر به پناهگاه «وفا» وابسته شدم که هر دو سه ماه یکبار به آن جا سر می‌زدم وقتی به خودم آمدم دیدم یکی از آن‌ها شده‌ام.
  اولین قدمی که خودم برای یک سگ برداشتم با اولین سالگرد ازدواجم مصادف بود، در جاده انزلی یک توله سگ را پیدا کردم که از زور گرسنگی کف ظرف‌های یکبار مصرف غذا را لیس می‌زد. توله سگی حدودا سه ماهه بود که از شدت گرسنگی، تمام دنده‌هایش بیرون زده بود و وقتی به خانه آوردمش – آن زمان خانه ویلایی داشتم و می‌توانستم بیاورمش - در اولین مدفوع این حیوان فقط گندم هضم نشده بود یعنی از بس گرسنگی کشیده بود، غذای مرغ‌ها و اردک‌ها را که مردم توی بیجار یا آب می‌ریزند، خورده بود. من این سگ را نگه داشتم و همه کارهای دامپزشکی‌اش را انجام دادم و بعد از بهبودی به همان پناهگاه «وفا» سپردمش. الان هم همان جا زندگی می‌کند.چند هفته بعد از واگذاري اين سگ در اردیبهشت ماه سال ۸9، هفت توله سگ را که در کیسه ریخته بودند در یکی از خیابان‌های لاهیجان پیدا کردم. وقتی دکتر آنها را معاینه کرد، گفت که پنج شش روزشان است. من آنها را آوردم و با خون دل بزرگ کردم،باور نمی‌کنید من ساعت ۲ صبح، بعد پنج صبح بلند می‌شدم و به آنها با شيشه شیر می‌دادم. آن زمان خانه ویلایی دوطبقه داشتیم، صبح به آن زودی دوباره لباسم را عوض می‌کردم و خودم را می‌شستم و سر کار می‌رفتم. ساعت ۸، ۹ صبح هم خانواده‌ام می‌آمدند و به این هفت بچه شیرخواره شیر می‌دادند. تا ساعت چهار که خودم می‌رسیدم، و اولین کاری که می‌کردم این بود که به آنها شیر بدهم. تا اینکه شیر از برنامه غذایی‌شان حذف شد و غذای جامد خوردند، کارهای دامپزشکی‌شان را هم در این مدت انجام دادم و با خون دل برای تک تک شان جا پیدا کردم به عنوان سگ نگهبان. یکی از آنها را هم پیش خودم نگه داشتم و الان خانه مادربزرگم زندگی می‌کند. ماده است و تمام امکانات در اختیارش است و عقیم هم شده. چند ماه بعد به همین خانه‌ای که الان زندگی می‌کنیم، نقل مکان کردیم. همان روزهاي اول یک توله سگ سه ماهه که جرب گرفته بود،با پاي خودش آمد دم در! سگ آنقدر ضیف بود که جثه‌اش شبیه سگ یک ماهه بود. بخاطر بیماری جرب، تمام موهایش ریخته بود، یک سیم برق هم در گردنش بود که نشان می‌داد جایی او را بسته بودند. اسم‌اش را فی فی گذاشتم و درمانش کردم. يكماه هم طول نکشید که کاملا درمان شد و واگذارش کردم.
  هنوز او از خانه ام نرفته بود كه سگ دیگری را برايم آوردند که تکه پاره شده بود از بیماری جرب. یک بیماری ساده که به دلیل درمان نشدن، سگ بیچاره را به آن وضعیت درآورده بود،بعدها فهميدم صاحبش به جای مراجعه به دامپزشکی ترجیح داده بود از خانه بیندازندش بیرون. ظاهراً سه ماه در خیابان پرسه زده بود تا اینکه به دست من رسید. دیگر کم کم تعداد سگ‌ها و گربه‌های بیماری که به خانه آورده شدند، زیاد شد. از آنجا که خانه ویلایی است، بیشتر تمرکزم را روی سگ‌هاي بيمار گذاشته‌ام. هرچند خیلی از مردم رشت به گربه‌ها هم توجهی ندارند. اما گربه را باز هم می‌شود در حمام حتي نگه داشت تا بيماري اش بهبود يابد، اما سگ‌ها بسیار مظلوم و نازنین و مهربان هستند و مردم واقعا قدرشان را نمی‌دانند.
  من اینجا به سگ‌هایی کمک می‌کنم که در نهایت سگ نگهبان می‌شوند نه سگ‌های تزئینی. هرچند گاهی هم سگ‌های تزئینی پیدا می‌کنم مثل سگ ترير كهن سالي که الان دارم و سرطان دارد. او را در شهرک مرزداران تهران رها کردند. تازه عمل‌اش کرده‌ام و حالا هم در یکی از لانه‌هاست و به شدت مریض است فردا صبح هم قرار است نمونه‌اش برود پاتولوژی تا ببينيم تا چه حد اميد به زندگي اش ميتوان داشت. این داستان سگ‌های ماست.در خدمت حيات وحش هم هستيم،امسال متاسفانه دو شاهين تيرخورده پيدا شد و متاسفانه با وجود مداوا از بين رفتند.
  زندگی من خلاصه شده در کم کردن درد حیواناتی که می‌توانم بگویم 90 درصد دردهايشان نتیجه‌ی ندانم‌کاریها و ظلم آدم‌ها به آنهاست. برای مثال دم و گوش یکی از سگ‌هایی را که دارم، بریده‌اند و در خیابان رها کرده‌اند. یا یکی از سگ‌هاي اينجا در دست یک آدم میلیاردر بوده اما یکسال است که مریض است و او اقدامي براي درمانش نكرده. آدم دردش را به چه کسی بگوید؟
  یا به تازگی توله سگی سه ماهه را پیدا کرده‌ام که انداخته بودنش در پلاستیک زباله و سرش را هم بسته بودند. یک طناب رخت آبی هم در گردنش بود. این سگ از شب پنج‌شنبه تا روز جمعه چهار بعد از ظهر تلاش می‌کند که پلاستیک را باز کند و از شدت گرسنگی هم پلاستیک را می‌خورد. ما در سونوگرافی دیدیم که جسم خارجی دارد و بعد معلوم شد که پلاستیک را خورده است. این سگ جرب و قارچ هم داشت. اما حالا سالم سالم است و ابدا نمی‌توانی آثار بیماری را د‌ر او ببینی،ظرف دو تا سه هفته. یعنی ما در ماه حرام،باید بیاییم سگ را بیندازیم توی پلاستیک زباله مشکی که در سونوگرافی معلوم شود که آن را خورده است؟ پلاستیک بخورد تا خودش را نجات دهد؟ من دارم گند دیگران را جمع می‌کنم. یعنی آنها گند می‌زنند به زندگی این‌ها و من می‌روم اینها را نجات می‌دهم.جواني ام را اين حيوان آزارها حرامم كرده اند!اما خب شرایط زندگی برای من هم سخت شده است. آدم تا کی می‌تواند به محض این که از محل كارش برمی‌گردد فقط کار کند تا موقع خواب.

  افراد یا گروه‌هایی هستند که به شما کمک کنند؟ با این وضعیت می‌توانید ادامه بدهید؟
  بله بي شك بدون كمك مردمي اينجا تعطيل است.اما با این وضعیت که به تنهایی بيشتر کارها بر دوش من است نه، نمی‌توانم ادامه دهم. من وقتی می‌آیم خانه ساعت چهار عصر است.پس فقط چهار یا پنج ساعت وقت دارم که بخواهم تمام کارها را انجام دهم. کسانی که به من کمک می‌کنند حتا به تعداد انگشتان یک دست هم نیستند. منظورم کمک انسانی است. از آنجا که من بعدازظهرها اینجا هستم آنها هم بعدازظهرها می‌آیند. مگر چقدر وقت هست؟ آنها هم یا دانشجو هستند یا خانم‌های خانه‌دارند یا شاغل‌اند. مگر چه قدر وقت دارند؟ من چقدر وقت دارم؟ مثلا می‌گویم چهار بیایید، چهار می‌آیند تا شش، مگر چه قدر کار تمام می‌شود؟ اصل کار را من مجبورم بكنم .مثلا این منم که باید هر روز ساعت پنج صبح بیدار بشوم و داروهای حیوانات را به آنها بدهم. برای مثال حیوانی باید آنتی بیوتیک بخورد، خب این دارو باید سر وقت داده شود، من گاهی نیمه شب بیدار می‌شوم تا آنتی‌بیوتیک را به آنها بخورانم یا تزریق کنم. بچه‌ها مي آيند حياط را تميز ميكنند شستشوهاي دارويي حيوانات را انجام ميدهند آوردن غذاي خريداري شده ي اينها، از بازاربزرگ رشت، تازگيها بر عهده ي بچه هاست.در بردن و آوردن حيوانات به كلينيك كمك ميكنند و اينها برايم خيلي خيلي ارزشمند است. اما حقيقتا زندگي با حيوانات بيمار با وجود اينكه گاهي به هم ميپرند و سروصدا راه مي اندازند واقعا مشكل است.اينكه هر روز نظافت كني هر روز مقدار بسيار زيادي غذا بپزي و بينشان تقسيم كني.هر روز چند بار بايد مثلا بيست سي جور دارو بخوراني يا تزريق كني يا روي زخمشان بمالي يا پانسمان كني يا قطره بريزي...ميدانيد،احساس می‌کنم که این جا یک نقطه تاریخ است و من اینجا ایستاده‌ام، عمر کوتاهی با یک انرژی محدود دارم و می‌بینم که هیچ کس به داد حیوانات نمی‌رسد پس يك واجب عيني است كه به داد حيوانات بيمار برسم.من به حق زندگي احترام ميگذارم،چرا بايد وقتي مريض شدند آنقدر بمانند تا بميرند؟! اين واقعا ظالمانه است.من به درمانشان كمك ميكنم بعد ميسپارمشان دست آدمهايي كه خوب نگهشان ميدارند.اينطوري زندگي جريان دارد.من اگر اشرف مخلوقاتم بايد اينكار را بكنم. اگر من به ويوا،همان توله سگی که در پلاستیک انداخته بودند، کمک نمی‌کردم هیچ کس به دادش نمی‌رسید. این را حمل بر این نگذارید که دارد از خودش تعریف می‌کند،باور کنید این طور نیست. مردم خیلی وقت داشتند به حیواناتی که الان اینجا پيش من هستند کمک کنند، اما چرا این کار را نکردند؟

  واقعا چرا مردم کمک نمی‌کنند؟ حتا گاهی دیده می‌شود که حیوان خیابانی را اذیت هم می‌کنند.
  به هزار و یک دلیل. اولا فرهنگ لازم وجود ندارد. دامپزشک‌ها یا کسانی که می‌خواهند در این زمینه کمک کنند هم محدودیت دارند. اصلا دامپزشکی به یک شغل نیمه قانونی تبدیل شده است. من نوعی ،به راحتی نمی‌توانم NGO (انجمن غیردولتی) تشکیل دهم و هزار و یک سنگ جلوی پایش می‌‌گذارند. به فرض که تشکیل شد، چه کسی از او حمایت مالی می‌کند؟ اگر اين ngo بگويد از فردا هر کسی سگ و گربه پیدا کرد بیاورد این جا. کجا را دارد ببرد؟ جا دارد؟ پول دارد؟ چه قدر پول دارد؟ آیا نیروهای متخصص به اندازه کافی هستند؟ آیا می‌شود کارمند و کارگر به اندازه‌ی کافی استخدام کرد؟ آیا زمین هست آیا لانه‌سازی شده؟ آیا کمپ‌های عقیم‌سازی تشکیل شده؟ آیا ۱۰ تا دکتر آمده‌اند گفته‌اند ما پول می‌گیریم یا نمی‌گیریم و کمک می‌کنیم؟ در نبود تشکل‌های قدرتمند حمایت از حیوانات، مردم هم حق دارند که "ندانند" چه کار کنند. عده‌ی خیلی زیادی هستند که به من مراجعه می‌کنند براي كمك ،اما من هم که توانم محدود است. اما یک عده هستند که اصلا نمی‌دانند آزاده محجوب هم هست که حالا به او زنگ بزنند.
  وقتی تشکلی باشد که با پشتوانه‌ی مالی و انسانی بتواند به حیوانات کمک کند، مردم هم می‌دانند که چنین جایی وجود دارد و در صورتی که حیوانی را وضعیت بد مشاهده کنند با چنین مکانی تماس می‌گیرند.مثل اينكه همه شماره آتش نشاني را ميدانند. چرا در سوئیس نباید حیوان در خیابان باشد، به محض این که یک حیوان آزاد باشد، یا اگر حيوان شهروندي، از خانه فرار کند ،يك نفر در خيابان او را ديد،ميداند به کجا زنگ بزند. اما مردم ما باید به کجا مراجعه کنند؟ هیچ‌جا نیست. این کمپ باید تشکیل شود. برای تشکیل‌اش هم من اعلام آمادگی می‌کنم، اما آیا کسی هست که به من کمک کند؟ من الان همین جا اعلام می‌کنم که من هستم، اما آیا کسی هست به من کمک کند؟ زمین بدهد، پول بدهد؟

  آیا قانونی برای تشکیل NGO‌هایی تحت عنوان حمایت از حیوانات وجود دارد و امکاناتی برای آن در نظر گرفته شده است؟
  امکانش وجود دارد اما مشکلاتی هم سر راهش قرار داد، برای مثال پناهگاه «وفا» همین مشکل را دارد. تشکلی تشکیل داده شده ولی مجوز پناهگاه سگهاي بي پناه را نمی‌دهند. مدیر این پناهگاه حتا در این زمینه برای ریاست جمهوری یک نامه فرستاده است مبنی بر اینکه ما به پناهگاه سگ‌ها و گربه‌ها و حیوانات اهلی آزاد نیاز داریم.

  امنیت شهر هم از این رهگذر تامین می‌شود.
  درست است، امنیت شهر هم تامین می شود. ما تازه باید این را بفهمانیم. تازه باید خودمان را بکشیم تا یکی حرف ما را بشنود، هنوز این ضرورت‌ها را مسئولین ما درک نکرده‌اند. 40 سال است دارند سگ‌ها و گربه‌ها را می‌کشند، اما این راه حل نیست. من هميشه فكر ميكنم كه اگر پيامبر امروز زنده بودند به ما اجازه كشتار ميدادند؟!! مسلما نه،پيامبري كه به صحابه اش دستور ميدهد براي گربه مادري و توله هايش كه كنار مسجد بدنيايشان آورده بود،جاي مناسبي درست كنند و نوبت به نوبت برايش غذا بياورند تا بتواند به بچه هايش شير بدهد،هرگز اجازه نميداد.اگر یک تشکل در رشت وجود داشت ما می‌توانستیم یک عده حیوان را در آنجا نگهداری کنیم.حضرت امير يك جايي از ايشان نقل شده كه فرمودند براي سگها خارج از شهرهايتان جايي براي نگهداري شان درست كنيد،شگفت از امامي كه 1400سال پيش ضرورتي اينچنين را كه امروزه لازمه و نشانه ي يك شهر متمدن است را دريافته بود ولي ما نه! ما حتی می‌توانیم از تجربه‌های کشورهای دیگر مثل ترکیه استفاده کنیم. ترکیه بیخ گوش ماست سگ را می‌گیرد عقیم می‌کند واکسن می‌زند یک قلاده زرد می‌اندازد گردنش. با گربه هم همین کار را می‌کند یک پلاک می‌اندازد در گوشش. بعد اینها در یک پروسه‌ی زمانی از بین می‌روند مردم تركيه آزادانه به اينها غذا ميدهند،اينجا ما اينكار را ميكنيم يا دعوايمان ميكنند يا با تعجب و با ديده تحقير به ما و دوستانمان مينگرند... ما هم باید همین کار را بکنیم. صد سال دیگر هم اگر کشتار بکنیم، جواب نمی‌دهد. مخصوصا این‌که، کشتن این حیوانات بی‌گناه ،نه شرعي است و نه انسانی.

  به‌نوعی ترویج خشونت هم هست که یه عده در خیابان راه بیفتند و هر حیوانی را که دیدند بکشند.
  من واقعا نمی‌دانم اینها چه‌طور از چشم‌های آن حیوان خجالت نمی‌کشند. اولا این ما هستیم که به حقوق آنها تجاوز کرده‌ایم. ما بودیم که در محل زندگی آنها شهرسازی کردیم. حالا می‌گوییم که آنها را بکشیم، خب چه بشود؟ فقط ما می‌مانیم و این ساختمان‌هایی که ساخته‌ایم. آیا این درست است؟ آیا کشورهای متمدن چنین کاری می‌کنند؟ کمی از تجربه‌های آنها استفاده کنیم. ما از هند هم بدتریم؟ هند هم دقیقا دارد از همین الگوی عقیم‌سازی استفاده می‌کند.
  تمام سگ و گربه‌هایی که به اين خانه می‌آیند، اگر به سنی رسیده باشند که بتوان عقیم کرد، حتما عقیمشان می‌کنم. الان یک توله سگ دارم که هنوز به سن عقیم شدن نرسیده است، و هفته دیگر هم باید واگذار کنم، اما اگر پناهگاه داشتم او می‌ماند عقیم می‌شد و بعد واگذار میکردم. در مملکتی که حیوانات اینقدر اذیت می‌شوند چرا باید حیوان دیگری به وجود بیاید؟

  اتفاقا خیلی‌ها مخالف عقیم‌سازی هستند. می‌گویند انسانی نیست و ما حق نداریم چنین کاری با حیوانات بکنیم.
  ببینید عقیم‌سازی یک بحث احساسی نیست، یک بحث عقلانی و علمی است. من در شکم سگ و گربه‌های ولگردی که پیدا کرده‌ام تا دلتان بخواهد تومور دیده‌ام و مشکلات رحم، بیضه و پروستات مثانه و... که وقتی عمل عقیم‌سازی انجام شد، آن حیوان به زندگی برگشت.در حاليكه اگر عقيم نميكردمشان همين بيماريها عود ميكرد و حيوان در جواني تلف ميشد. این موضوع که ما حق نداریم آنها را از بچه‌دارشدن محروم کنیم یک بحث احساسی است. ببینید آنها مثل ما فکر نمی‌کنند که دوست داشته باشند بچه‌‌دار شوند، آنها براساس غریزه‌شان زندگی می‌کنند. در این جامعه که سگ اینقدر اذیت می‌شود، زیاد بشود که چه بشود؟ ما این را می‌گیریم عقیم‌سازی می‌کنیم واکسینه می‌کنیم. خودش خوب زندگی کند کافی است، می‌خواهد بچه بیاورد که چه بشود شهرداری بیاید بکشد؟ یا این که یکی مثل خانم محجوب برود‌، هفت توله سگ را در یک کیسه پیدا کند؟ کی آمد حال مرا بپرسد؟ این حرف‌ها را کسی می‌فهمد که با تمام وجود و باعشق به حیوانات کمک کرده باشد،استخوان تركانده باشد مثل من در اينكار و بداند که همین‌طور حیوان زیاد شدن در خیابان چه قدر سختی دارد؟ من به داد این سگ‌ها نمی‌‌رسیدم الان کجا بودند؟ در همان سرما و گرما از گرسنگی و بیماری مرده بودند. وقتی در مملکتی حیوان هیچ ارزشی ندارد و برای تفریح و خنده دو توله پلنگ را زنده زنده آتش ميزنند، در چنین مملکتی حیوان عقیم نشود که چه کند؟

  همین امسال هم تعدادی خرس را به طرز وحشتناکی کشتند.
  بله، در مملکتی که خرس‌ها را اینطوری می‌کشند بعد با افتخار فیلم می‌گیرند.براي حيوانات شهري عقیم‌سازی اولین و آخرین راه ما است. همه کشورهای پيشرفته دنیا همین راه را رفته‌اند ما هم باید همین راه را برویم. ولی یک تشکل لازم است تشکل قدرتمند که بتواند بگوید مردم شهر، سگ و گربه پیدا کردید ما هستیم و نزد ما بیاوریدو به شهرداری هم اجازه ندهد که حیوانات را بکشد.

  در رشت چنین تشکلی وجود ندارد؟
  نه. ولی پتانسیل‌اش هست. من به عنوان یک حیوان دوست و يك درمانگر حيوانان بي پناه که کار حرفه‌ای می‌کنم نه کار احساسی، دارم به شما می‌گویم مردم رشت مردمی بسیار حیوان‌دوست و مهربان هستند که باید حمایت شوند. وقتی کسی یک حيوان بيمار پیدا می‌کند و آزاده محجوب را هم نمی‌شناسد بعد خودش هم که پول ندارد و جا هم ندارد، خب آنرا رها می‌کند به حال خودش. می‌گوید اگر بردارم ببرم دامپزشکی چه‌قدر پول می‌گیرند؟ تازه اگر كلينيكي را بلد باشد كه كجاست!می‌دانید چقدر با من تماس می‌گیرند كمك كنم به حيواني،بعد من بهشان می‌گویم خرجش را می‌توانی بدهی؟ می‌گوید چه قدر می‌شود؟ خب وقتی این سوال را می‌پرسد یعنی واقعا ندارد دیگر.
  من همین الان اعلام می‌کنم به شهردار محترم رشت که من این پتانسیل را در رشت می‌بینیم. این پتانسیل وجود دارد هم از نظر انسانی و هم علمی. دامپزشک‌های خوبی در رشت هستند. می‌توانیم کمپ‌هایی تشکیل دهیم و عقیم‌سازی کنیم. اولین شهری باشیم که داریم این کار را می‌کنیم چرا باید همیشه شهرهای دیگر اولی باشند. چرا ما نباشیم.

  موضوعی دیگری که نگرانی خیلی‌‌ها را رقم زده، انتقال بیماری است. خیلی از مردم می‌ترسند که اگر به سگ یا گربه‌ای که کنار خیابان است دست بزنند بیماری حیوان به آنها منتقل می‌شود. برای شما چنین مشکلی پیش نیامده؟
  به هیچ وجه اینطور نیست. هیچوقت برای خودم پیش نیامده. در حال حاضر حدود ۲۵ حیوان در خانه دارم و آنها را مداوا می‌کنم، تمام زندگی‌ام شده حیوان، اما تاکنون مشکلی برای من پیش نیامده. به عنوان کسی که بیشترین تماس را با حیوانات مریض دارد و بیشترشان هم بیماری‌های پوستی دارند همین جا اعلام می‌کنم که من اصلا سر و شکلم شبیه آدمی نیست که بیماری پوستی دارد. دلیلش هم این نیست که من آدمی قوی اي هستم. نیروی آدم‌ي بسیار قوی‌تر از حیوان است و به همین دلیل بیماری پوستی را از حیوان به اين راحتي نخواهد گرفت.
  سیستم دفاعی بدن‌ ما بالاتر از حیوان است. سایت پزشکان ایران صراحتا می‌گوید: برای آنکه جرب از سگ و گربه‌ای که این بیماری را دارد به انسان منتقل شود باید 15 دقیقه تماس مداوم داشته باشد تازه شانس آن هم چند درصد بالا می‌رود. برای آنکه من از سگ و گربه‌ای که جرب دارد، این بیماری را بگيرم باید دستم را 15 دقیقه مداوم به پوست آن حیوان اصطکاک بدهم تا شاید این را از او بگیرم آخر كدام آدم عاقلي اينكار را ميكند؟ سطح سیستم دفاعی پوست‌ ما از حیوانات بالاتر است. اتفاقا جرب و قارچ از انسان به انسان خیلی سریع‌تر منتقل می‌شود تا از حیوان به انسان.
  برخلاف تمام این حرف‌هایی که در مورد این حیوانات می‌زنند و در موردشان باورهای واهی دارند اتفاقا آن سطحی از پوست‌ آنها که –در مورد بیماری‌های پوستی صحبت می‌کنم – مورد حمله‌ی آن بندپا مثل جرب قرار می‌گیرد خیلی ضعیف هم که باشد حیوان را از پا درمی‌آورد، آن نقطه را سوراخ می‌کند، زخم می‌کند. اما همان روی پوست ما به راحتی از بین می‌رود. ما به یک چیزهایی دسترسی داریم مثل آب و شستشو. می‌توانیم خودمان را بشوییم. اما مثلا در مورد گربه وقتی بندپایی مثل جرب می‌آید آیا گربه‌ی بیچاره می‌تواند خودش را بشوید؟ نه، آن بندپا همان جا می‌ماند، کانال می‌زند، زیاد می‌شود زاد و ولد می‌کند و نهایتا عفونت و عفونت تا یک‌سال با زجر کامل این حیوان می‌میرد. اما وقتی همان بندپا بیاید روی پوست من، من می‌روم دست‌هایم را می‌شویم آن هم از بین خواهد رفت حتا اگر هم نشوییم بدن ما این قابلیت را دارد که آن را از بین ببرد. ولی مردم ما می‌ترسند.
  مردم البته یکسری باورهای مذهبی دارند که سگ نجس است و نباید به او دست زد.خب باشد، نجس بودن يك مساله شرعيست و رسيدگي به حيوانات بيمار هيچ ضديتي با آن ندارد.خب خون هم نجس است،چكار ميكنيم رگمان را ميزنيم خونمان را ميريزيم دور؟!كمك به حيواناتي مثل سگ بيمار،عين دينداري و دين محوريست.خداوند هرگز به اين اندازه خوشحال نيست كه من پشت سر هم مخلوقات زبان بسته اش را از بيماري خلاص ميكنم.اين يك حس قوي در من است و انگيزه ايست براي ادامه ي كارم.من یک سوال دارم واقعا اگر من انسان ،به عنوان اشرف مخلوقات به حیوانات کمک نکنم چه کسی باید کمکشان کند؟ یک حیوان دیگر؟ صد سال اگر بگذرد، اگر یک سگ مشکل داشته باشد سگ دیگر نمی‌تواند به او کمک کند.
  در آفرينش حيوانات یک رازهایی هست که هر کسی آن رازها را درک نکرده است. استاد شهریار قصیده‌ای دارد در زمینه‌ی کمک‌کردن خودش به یک گربه چون خیلی حیوان دوست بوده است. شهریار به‌خاطر غذا دادن به آن گربه مورد تمسخر اطرافیانش بوده و به همین دلیل شعری هم در پاسخ به اطرافیاش می‌نویسد. من همیشه از تاویل او استفاده می‌کنم می‌گوید "حیوان دوستی در هر سری نمی‌گنجد" من هم انتظار ندارم که در هر سری بگنجد.

  من از شهردار محترم رشت و استاندار محترم گیلان درخواست می‌کنم که به این مقوله‌ی حیوانات شهری و جمع‌آوری‌شان از محیط شهر با دیده‌ی تعقل و دلسوزی اسلامي بپردازند. در دینی که پیامبرش از آب دهان‌زده‌ی گربه‌ای وضو می‌گیرد، خیلی زشت است که ما نصف شب به سگی شلیک کنیم که شاید مادر چند تا توله باشد. آیا ما می‌توانیم جواب پس دهیم؟ سگی که آمده یک لقمه غذا از توی آشغال‌ها بخورد که بتواند به توله‌هایش شیر بدهد، آن را بکشیم که چه شود؟
  بیایید این سگ‌ را عقیم کنیم که توله‌ای وجود نداشته باشد او هم زندگی خودش را می‌کند بعد از چند صباحی هم خواهد مرد از دست ما هم راحت خواهد شد. اگر از این به بعد خواستیم اکیپ‌های کشتار سگ‌ها را بفرستیم این طرف و آن طرف، به عنوان شهردار، استاندار، فرماندار، مسئول ،به عنوان هر کسی که در آن شهرداری هست از خودمان بپرسیم که آن توله‌ها دارند چه کار می‌کنند؟ بی‌مادری در سرما در گرما؟ از خودمان بپرسیم آیا می‌توانیم جواب خدا را بدهیم؟ چیزی آماده کرده‌ایم بگوييم فرداي قيامت؟ شاید یک دقیقه بعد مردیم آماده داریم چیزی بگوییم؟ آیا تنها چاره همین بود؟ مثلا بگوییم بله ،ميگويم خدا اینها را کشتم چه کار کنم دیگر، این‌ها شهر ما را پر کرده بودند. این جواب خدا نیست.همان خدايي كه به ما جان داده به آنها هم جان داده.كشتار حيوانات بي پناه توهين به آفرينش خداوند است.سيدالشهدا(ع) به حيوانات ميگويد "نفس محترمه".الفت حضرت و اسبش ذوالجناح چيزي نيست كه من بخواهم در اين مصاحبه تشريحش كنم،همه ميدانند.اصلا من يك چيز را فهميده ام،نوابغ همه حيوان دوست بوده اند.
  باید به ما اجازه دهند که یک تشکل مردمی داشته باشیم زمین‌های بسیار زیاد بي استفاده اي محیط زیست و منابع طبیعی دارد می‌توانیم اینها را محصور کنیم سگ‌ها و گربه‌ها را زنده گيري کنیم. آنهایی را که واقعا بیماری‌های لاعلاج دارند، خلاص‌ کنیم.بقيه را نگهداريم،به مردم داوطلب واگذارشان كنيم. الان تبریز به عنوان اولین شهری است که دارند این کار را می‌کنند. آن جا یک حیوان دوست جلو افتاده و منابع طبیعی هم یک محیطی را که چند هزار متر است در اختیارشان گذاشته، محل این پناهگاه محصور است و سگ‌ها نمی‌توانند از آن جا فرار کنند. روزی یک بار می‌آیند به آن‌ها غذا می‌دهند. یک عده هستند که این کار را می‌کنند.
  به ما اجازه دهند که ما هم این کار را بکنیم این سگ‌ها را جمع‌آوری کنیم ساماندهی کنیم. کشتار جواب نمی‌دهد. فقط دل ما حیوان‌دوست‌ها را به درد می‌آورد. بعضی وقت‌ها تير اشتباهي می‌زنند به دست یا پای حیوان بعد او جیغ می‌زند مردم را از خواب بیدار می‌کند،ناله اش عرش خداوند را به لرزه در مي آورد،زجه هاي او صداي رساي مظلوميست كه تا ابد دامان كسي را كه اين ظلم را بر او روا داشته رها نخواهد كرد. می‌دانید چه قدر به من گفته‌اند که چنین صحنه‌هایی را دیده‌اند و فقط لعنتشان کرده‌اند؟ چرا ما لعنت خدا را به جان خودمان می‌خریم؟ چرا هیزم جهنم را برای خودمان می‌خریم؟ برای چی؟ چرا از کار علمی و انسانی که می‌شود در استان گیلان ـ که من می‌دانم چه قدر حیوان دوست دارد ـ استفاده نکنیم؟ تا کی من شهروند بیایم خانه‌ی خودم، محل آسایش خودم را تبدیل کنم به بیمارستان حیوانات؟ من تا کی می‌توانم بیایم خانه و از همه‌ی ارکان زندگی خودم که کمترینش استراحت است، کمترینش این است که بتوانم با خانواده‌ام در این خانه درست زندگی کنم، بزنم تا کمکی به حیوانات کرده باشم؟ ما می‌توانیم تا اندازه اي تحمل کنیم چون حیوان دوست هستیم اما باور کنید که حتي من هم خیلی نمی‌توانم دوام بیاورم. باید یک جایی داشته باشیم.

  مسلم است که باید تشکلی بنا گذاشت که پشتوانه‌ی دولتی داشته باشد.
  بله اگر دو تا ساختمان بود، من این سگ‌ها را منتقل می‌کردم به آن جا. مردم رشت چرا بروند از سگ‌فروش‌ها سگ بخرند؟ دیروز در دامپزشکی بودم دیدم توله سگی را آورده بودند که هپاتیت داشت و طرف هم یک میلیون تومان بابت آن سگ پول داده بود و فروشنده به او نگفته بود مریض است، آن سگ حتما می‌میرد و شاید تا حالا هم مرده باشد. اما سگ‌های من مثل برگ گل می‌مانند.خدا ميداند مثل چی می‌آیند به اینجا و چه طور می‌روند. همین را ببرند، سگ نگهبان هم که از رده نجاست خارج است. این را ببرند نگهبانی بدهد مشکل چیست؟ ببرند حقوقش را رعایت کنند ما هم نظارت می‌کنیم. جالب اینجاست که به صنف پرورش سگ مجوز می‌دهند. مگر پول حاصل از فروش سگ در اسلام اشکال شرعی ندارد؟ من واقعا درخواست تعطيلي تمام سگ فروشي ‌‌های این شهر را دارم. به بدترین وضع می‌آیند از یک ماده توله می‌کشند اینقدر این کار را می‌کنند تا حیوان بمیرد. حیوان دو ساله، سه ساله را مجبور می‌کنند سالی دو بار بزاید. نرها هم همین‌طور. و وقتی زاد و ولد تمام شد تاریخ مصرف حیوان هم تمام می‌شود خودشان کتامین را که قاچاق است، می‌گیرند و حیوان را خلاص می‌کنند.يا داروهاي ارزانتر عجيب و غريب ديگر.

  این مساله هم به همان نبود نظارت برمی‌گردد و چنین مشکلاتی را به‌وجود می‌آورد و آدم‌هایی هم از آن سوء استفاده می‌کنند.
  چون حیوان در این مملکت موجودی درجه‌ دوم به شمار می‌آید که نباید به آن فکر کرد. برخی دامپزشکی‌ها و فروشندگان حیوانات، سگ‌های تزیینی و گربه‌ها را به بدترین وضع ممکن پرورش می‌دهند و مردم رشت هم آنها را می‌خرند. اگر قرار است سگ تزیینی یا سگ نگهبان پرورش داده شود، از راه درست پرورش داده شود. بروید ببینید، یک قفس دارند چهار تا سگ ریخته‌اند آن تو. سگ با آن پنجه‌هایش می‌تواند در قفسه‌ی سیمی باشد؟ باران، سرما و گرما هم روی سرش می‌خورد.واكسن هم نميزنند بيشترشان. این یعنی چه؟ یکی یک بیماری می‌گیرد به بقیه منتقل می‌شود و همه می‌میرند.
  چرا باید به پرورش سگ مجوز بدهند اما به پناهگاه حیوانات مجوز ندهند؟من به این مساله خیلی اعتراض دارم که ما حیوان‌دوست‌ها را در حاشیه گذاشته‌اند. نمی‌گذارند ما صدایمان دربیاید. حيوان فروشهاي از خدا بيخبر مجال دارند ولي من كه دارم كار خيريه ميكنم نه!من می‌دانم که با این وضعیت خیلی دوام نمی‌آورم. آخر تا کی می‌توانم حیوان بیاورم مداوا کنم و واگذار کنم. تا کی؟
  من دیگر ثابت کرده‌ام که حیوان دوست هستم ثابت کرده‌ام که آن مدیریت را دارم. حیوان دوستی فقط آخی آخي گفتن نیست. من حداقل صد سگ را تاکنون از همین راه نجات داده‌ام، چه مستقيم در اين خانه چه غير مستقيم در شهرهاي ديگر .وقتی یک نفر صد تا سگ را نجات می‌دهد، اگر پشتیبانی باشد، تعداد بیشتری را می‌توان نجات داد.

  کمک‌های مالی هم از کسانی دریافت کرده‌اید؟
  در این راه حیوان‌دوست‌های زیادی به من کمک مالی کرده‌اند.عده اي هم هستند كه وقتشان را در اختيار اين بيماران ميگذارند. حیوان‌دوست‌های رشت و سایر استان‌ها، و ایرانیان خارج از کشور که تعدادشان فعلا چهار، پنج نفر است یکسری کمک‌هایی را انجام می‌دهند. افرادی که در خارج هستند دارو می‌فرستند شامپو قلاده مواد ضد حشره داروهاي تقويتي و گاهي دكترهايي هستند كه مشاوره دامپزشكي به من ميدهند.
  اینجا حداقل ماهی یک تا یک میلیون و پانصد هزار تومان هزینه برمی‌دارد.خدمات دامپزشكي ، عقیم‌سازی، عمل‌های جراحی، دارو، غذا و تامین سایر نیازهای حیوانات هزینه بالایی دارد.از اين فرصت استفاده ميكنم و از تك تك اين نيكوكاران گمنام تشكر ميكنم.

  دامپزشك معالج؟
  كلينيك آهو كه براستي تمام تلاششان را براي اين يتيمهاي بيمار ميكنند و من بسيار بدهكارشان هستم و اين از آن دسته بدهي هاست كه هرگز باز پس داده نخواهد شد.حيوانات من بسيار بيماريهاي عجيب و سختي دارند،من معجزاتي از اين كلينيك ديده ام كه تنها ميتوانم از خداوند سپاسگزار باشم بخاطرشان.دكتر وحيد رضاخاني، دكتر داداش بيكي، دكتر پشدار ،دكتر معصومي.

  خاطره خوب و بد در اين سالهاي درمانگري:
  خاطره خوب اينكه تابستان سال88 يك خانمي به من گفت" ديروز صبح خيلي زود نزديكي هاي خانه تان توله سگ بسيار بدبختي را كه نگاه مستاصلي داشت را ديده كه روي تلي از شن نشسته و سرگردان اطرافش را نگاه ميكرده".ميگفت ميخواستم به او كمك كنم و ببرمش خانه اما از دعواي احتمالي بين او و گربه هايم ترسيدم! من بسيار آشفته و نگران شدم.آن موقع غروب يكشنبه ي يك روز از مردادماه بود. من همان شب و تمام روز و شبهاي ديگر به درگاه خدا دعا كردم كه آن سگ را ببينم تا اينكه ساعت يازده صبح پنجشنبه ي همان هفته ، او خود با پاهاي خودش به در خانه ام آمد و روبروي دروازه نشست.سيم برقي به گردنش بود،تمام بدنش جرب داشت و با بيماري هاي گوارشي و انگلي و زخمهاي متعدد در سه ماهگي دست و پنجه نرم ميكرد.او اكنون سگ نگهبانخوشبختيست.خاطره بد مربوط به امسال است كه ماده سگ پانزده ساله اي را از يك روستا آوردم كه به شدت بيماري تنفسي داشت.يك ماه تمام به محض اينكه از سركار مي آمدم بايد ميبردمش كلينيك تا سرم و آنتي بيوتيكش را با هم تزريق كنند. بعد فهميديم سرطان ريه دارد.او بيمار ولي شاد بود.روز آخر به او صبحانه دادم نوازشش كردم و از او قول گرفتم كه شب كه به خانه برميگردم به استقبالم بيايد اما پاسي از شب كه بخاطر شركت در مراسم ترحيم پدربزرگم ديربرگشتم ،پيكر نازنينش را ديدم كه در ميانه ملحفه اي آرميده بود. دوستم كه در غياب من به اينها ميرسد،او را به كلينيك برده بود و او بعد از تزريق در راه برگشت به خانه تمام كرده بود.

  حيوان آزاري؟

  حيوان آزاري يا بقول روانشناسان،زوساديسم (zoo-sadism)پديده اي ديرينه و بسيار ويرانگر است. پليس فدرال آمريكاFBI)) در تحقيقات گسترده اي به اين نتيجه رسيده كه بيش از نود درصد قاتلين زنجيره اي و كلا تبهكاراني كه سابقه ي ايجاد جرح دارند،در كودكي حيوان آزار بوده اند.اين يك كابوس اجتماعيست.بيجه و خفاش شب در كشور ما بهترين نمونه هايش هستند.فكر ميكنيد چرا در اين كشورها با حيوان آزاري با آن شدت برخورد ميشود؟در همين تركيه ،پارسال دانشجوي پسري را براي له كردن يك بچه گربه از دانشگاه انداختند بيرون. بخاطر اينكه به اين نتيجه رسيده اند كه اين آدم خطرناك است براي جامعه ي اطرافش.بعد اينجا سنگ زدن و آتش زدن گربه ها تفريح ميشود گاهي!هيچكس هم عين خيالش نيست،والدينش ببينند يا بشنوند اكثرا ميگويند بچه است ديگر،حاليش نميشود!! در حاليكه اين آدم در هر سني بايد برود درمان روانشناسانه بشود.در عوض كساني كه حيوانات را نمي آزارند يا برايشان كاري ميكنند(بي آنكه خودم مخاطب باشند عرض ميكنم) بدون شك انسانهايي با وجدان بيدار و آگاه و پاك هستند.

  سخن آخر:
  از هموطنانم خواهش ميكنم با حيوانات مهربان باشند.در اين هواي سرد به فكر حيوانات بي پناه باشند.در روايت است از پيامبرمان كه زن بدكاره اي تنها بخاطر اينكه در بياباني خشك به سگ تشنه اي با درآوردن كفشش و تلاش براي كشيدن آب از ته يك چاه ،آب داد،آمرزيده شد.در عوض پيامبر زني را بخاطر بستن گربه اي به گوشه حياط و اينكه آنقدر به او آب و غذا نداد تا مرد ،لعنت ابدي فرمودند.راه رستگاري روشن است،اكنون عصر بيداريست.راههاي بهتر زيستن نمايان شده.با محيط زيستمان كه حيوانات بخشي از آن هستند مهربان باشيم.شكار و شكارگري عين تباهيست. مقام معظم رهبري در پاسخ به استفتايي كه از ايشان شده صراحتا اعلام داشتند كه شكار براي تفريح(نه براي رفع گرسنگي اي كه انسان مسلم بداند اگر شكار نكند خواهد مرد) عين لواط است.
  وا اسفا بر اسلحه هاي مجاز سازمان "حفاظت محيط زيست"!! و شكاچيان مجاز!!
  از مسئولين محترم بار ديگر براي اينكه دور هم جمع بشويم و هركداممان با هر انگيزه اي كه داريم يك هدف و آن ساماندهي حيوانات شهري را پيش بگيريم،تقاضاي همكاري دارم.

  سپاس:

  سپاس از همسرم مهدي يگانه كه اين خانه كه چه عرض كنم،اور‍ژانس حيوانات بيمار و بي پناه را با صبوري تحمل ميكند


  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 2. #2
  کاربر عادی AR@SH آواتار ها
  محل سکونت
  Rasht
  علایق
  موسیقی ،حیوانات،ماشین ،نت
  حیوان خانگی
  ماهی ، سگ
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  219
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  برو بالا

  تا پیش از آنکه انسان برای اولین بار حیوانی را دوست بدارد قسمتی از روح او همچنان در خواب است.

  چون می گذرد غمی نیست

 3. #3
  همکار قدیمی Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.20
  نوشته ها
  3,814
  خوش به سعادتتون خانم محجوب... اون موقعی که جواب اس ام اس منو دادید نمیشناختمتون... اما الان،.. خیلی دوستتون دارم


 4. #4
  شيما آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حيوانات،موسيقي،نقاشي ،طبيعت و سفر
  تخصص
  كارمند دانشگاه،روانشناسي
  حیوان خانگی
  خرگوش،مينا ،سگ و گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  20
  میانگین پست در روز
  0.00
  نوشته ها
  9
  بله ايشان را ميشناسم
  خدا را شكر ميكنم كه امثال ايشان را داريم
  توماس اديسون :خودداری از خشونت به والاترین اخلاقیات، که هدف تکامل است، سوق میدهد. تا زمانی که به آزار موجودات زنده پایان ندهیم، همۀ ما وحشی هستیم.

 5. #5
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  درود به خانم محجوب و حیوان دوست هایی مثل ایشون  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 6. #6
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  از زمانی که خانم محبوب را شناختم بسیار برام قابل احترام بودن. امیدوارم خدا توان کمک بیش از پیش را بهشون بده. از دور دستشون را میبوسم


 7. #7
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  خیلی دوستون داریم خانم محبوب


  و اما چگونه می توان همانند یک انسان واقعی زیست......


 8. #8

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  منم احترام ویژه ای برای ایشون قائل هستم دستشون درد نکنه بابت زحماتی که برای حیوونا میکشن .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 13th December 2012, 08:26 PM
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th January 2012, 06:52 PM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 23rd October 2011, 12:17 PM
 4. مايکروسافت و فروش ۴۰۰ ميليون مجوز ويندوز۷
  توسط AR@SH در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 14th July 2011, 03:02 PM
 5. 18 قابلیت جالبی که ویندوز 7 دارد و سایر ویندوزها ندارند!
  توسط AR@SH در انجمن آرشیو مطالب حذف شده و قدیمی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd July 2011, 04:46 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید