واگذاری فوری، نیاز به یک سرپرست مهربان برای یک بچه گربه زیبا و زجر کشیده

واگذاری بچه گربه ۴ ماهه زیبا و دوست داشتنی

فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

تشکر تشکر:  54
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: مقاله اختصاصی: حاملگی تا زایمان سگ

 1. #1
  همکار قدیمی (تیم مدیریت کل) Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.05
  نوشته ها
  3,815

  مقاله اختصاصی: حاملگی تا زایمان سگ


  سگتان باردار است و شما هم با کلی اشتیاق منتظر روز زایمان او هستید و دوست دارید سگ های بیشتری داشته باشید؟ خیلی هیجان انگیز است که کلی توله سگ های کوچیک دور و برتان باشند و با آنها بازی کنید. اما حامله بودن سگتان وظیفه شما را نسبت به او دو چندان خواهد کرد چرا که باید مراقبت های بیشتری را انجام دهید.
  اما اولین قدم بعد از جفتگیری سگتان چیست؟
  خب اول باید مطمئن شوید که سگتان حامله است و برای این کار می توانید 7 تا 10 روز بعد از جفتگیری با دیدن تورم در دستگاه تناسلی اش مطمئن شوید و یا 30 روز بعد با آزمایش خون، بارداری او را قطعی بدانید. طول مدت بارداری سگ بین 57 تا 63 روز است.

  تغذیه سگ آبستن
  تا 30 روز اول بارداری سگ، میتوانید رژیم غذایی قبلی سگ خود را حفظ کنید اما اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی با کیفیتی را به او می دهید. بیش از حد به سگ غذا ندهید زیرا باعث می شود که بچه ها بیش از حد رشد کنند و این مشکلات زیادی را از جمله نیاز به سزارین هنگام زایمان پدید می آورد. ضمنا تا وقتی که از غذای با کیفیت بالا استفاده می کنید، نیازی به دادن مکمل های غذایی به سگ نیست. بعد از 4 هفته، کم کم غذای سگ را به میزان 4 درصد افزایش دهید چرا که در این زمان بچه ها غذای بیشتری را درخواست میکنند.

  واکسیناسیون
  سگ آبستن به هیچ وجه نباید واکسینه شود و در صورت نیاز، واکسیناسیون باید قبل از جفتگیری انجام شود.

  نرمش
  به منظور جلوگیری از اضافه وزن سگ در این مدت، باید به طور مرتب با سگتان به نرمش و بازی بپردازید. اما این کار نباید سگ را بیش از اندازه خسته کند. پیاده روی و یا بازی های سبکی مانند Fetch برای این دوران بسیار مناسب هستند. اما در سه هفته آخر سگ را بیرون نبرید و مانع از دیدار وی با سگ های دیگر شوید.
  * Fetch بازی ای است که چیزی را پرتاب میکنید و از سگ میخواهید که آن را بیاورد.

  برای زایمان سگتان آماده شوید.
  از چندهفته ی قبل از زایمان سگتان، وسایل موردنیازش را فراهم کنید و جعبه ی نسبتا بزرگی را نیز برای زایمان و نگهداری بچه هایش تدارک ببینید. اندازه ی جعبه باید به اندازه ای باشد که سگ مادر بتواند دست و پایش را دراز کند و چندین بچه ی کوچک به علاوه ی دو ظرف آب و غذا هم درون آن جا بگیرند. سگ مادر باید بتواند به راحتی وارد جعبه یا از آن خارج شود. گوشه های جعبه باید به اندازه کافی بلند باشد تا بچه ها نتوانند بیرون بیایند. جعبه را در مکان گرمی قرار دهید. اشیای زیادی را در اطراف آن نگذارید، زیرا ممکن است حواس مادر را پرت کند و باعث بیرون آمدن او از جعبه شود. او نیاز به محیطی ساکت، امن و آشنا دارد که استراحت کند و به بچه هایش بپردازد.


  کف جعبه را با روزنامه و یا پوشک های یک بار مصرف بپوشانید؛ این دو کفپوش، بستر مناسبی را برای سگ ایجاد میکنند زیرا قابل تعویض هستند و به خوبی رطوبت را جذب میکنند. از پتو، فرش یا حوله هم میتوان استفاده کرد اما باید به طور مرتب آنها را شست و ضدعفونی کرد. در صورت نیاز به گرمای بیشتر میتوانید یک حوله ی گرم یا کیسه ی آب ولرمی را در زیر جعبه (نه در زیر سگ) قرار دهید.

  به هوش باشید، زایمان نزدیک است!!
  دمای معمولی بدن سگ 101.5 درجه ی فارنهایت است و نهایتا "یک" درجه میتواند بالاتر یا پایین تر باشد. حدود 24 ساعت قبل از وضع حمل، دمای بدن سگ 2 درجه کم میشود. با دو بار اندازه گیری دمای بدن سگ در روز میتوانید به طور نسبتا دقیقی زمان زایمان او را پیش بینی کنید.همچنین حدود 24 ساعت قبل از زایمان، شیر تولید و قسمت خارجی دستگاه تناسلی سگ بزرگ و نرم میشود و ترشحات مخاطی غلیظی آنجا را میپوشاند. در این لحظات سگ غذا نمیخورد و نمیتواند آرام و قرار داشته باشد. از آن جا که زایمان بسیار نزدیک است، این زمان بسیار خوبی برای سگ است که کمی نرمش های کوتاه انجام دهد و برای آخرین بار قبل از زایمان ادرار کند.
  درست چندساعت قبل از زایمان، ترشحات مخاطی غلیظ واژن تبدیل به ترشحات رقیق سبزرنگی میشود و در همین زمان است که انقباضات اولیه رحمی صورت میگیرد. ممکن است که سگ در این دقایق دردی احساس نکند، اما بسیار عصبی و بی قرار است. علائم دیگری که ممکن است سگ از خود نشان بدهد:
  - ممکن است حالت چشم ها عوض شود: یا چشم ها بسیار بزرگ میشوند و یا با چشمانی ریز به شما زل میزند.
  - ممکن است که محتویات معده اش را بالا بیاورد یا به دلیل فشاری که بر بدنش وارد میشود دل پیچه بگیرد و یا مکررا ادرار کند.
  - ممکن است به شدت بلرزد و یا با دهانی باز نفس نفس بزند.

  لحظه زایمان فرا رسید.
  وقتی نشانه های اولیه زایمان را مشاهده کردید، برای آرامش خاطر سگ، باید او را تنها بگذارید. حتی اگر برای زایمان مکان دیگری غیر از جعبه اش را در نظر گرفت، بدون توجه به کثیف شدن آن مکان، از نزدیک شدن به سگ خودداری کنید چرا که ممکن است فشار زایمان را کم کند و مشکلات بعدی را به وجود آورد. اما حتما از مکانی دورتر سگ را تحت نظر داشته باشید.

  قبل از تولد بچه ها، سگ انقباضات رحمی را تجربه میکند که باعث می شوند که بچه ها با فشار از مجرای زایمان خارج شوند. هریک از بچه ها با یک کیسه پر از مایعی به رنگ سبز به نام جفت بیرون می آیند که به وسیله ی بند ناف به آن متصل شده است. ممکن است که جفت در بدن مادر پاره شود و یکی دو روز بعد از تولد بچه ها بیرون بیاید. بیشتر توله ها با سر به دنیا می آیند اما در یک سوم موارد از قسمت خلفی خارج می شوند که هر دو حالت طبیعی است.


  سگ مادری که باتجربه است، به محض خروج هر جفت و جنین، کیسه را پاره میکند تا فرزندش برای اولین بار در این دنیا نفس بکشد، در غیر این صورت ممکن است توله داخل جفت غرق شود و بمیرد. بعد از پاره کردن جفت، مادر توله اش را می لیسد و تمیزش میکند. همچنین بند ناف را می جود تا به دور گردنش نپیچد و خفه اش نکند. از دور به کار سگتان نظارت داشته باشید و هر لحظه آماده کمک به او باشید. اگر سگتان تجربه این کار را نداشت و هیچ کاری انجام نداد، جفت را پاره کنید و تمام اجزای اضافه را از بدن توله جدا کنید و با دستمال نرمی تمام مخاط ها و مایع را از بدن، صورت و به ویژه بینی و چشم او پاک کنید. بند ناف را از 2.5 سانتی متری بدن توله جدا کنید و یک قطره بتادین به انتهای آن بزنید تا عفونت نکند. 2.5 سانت قسمت اضافی ناف که باقی مانده، در طی دو یا سه روز خشک می شود و می افتد. اجازه ندهید که سگ مادر همه ی جفت ها را بخورد؛ زیرا نه تنها هیچ مزیتی ندارد بلکه ممکن است که او را به اسهال نیز دچار کند.


  بعد از زایمان، هنگامی که توله ای شروع به پیچ و تاب خوردن و گریه کردن کرد، آن را کنار مادرش قرار دهید تا گرم شود و مادرش به پرستاری او بپردازد. بعد از آن دیگر به توله ها دست نزنید. اکثر توله ها در فواصل 30 تا 60 دقیقه ای به دنیا می آیند اما ممکن است که زمان بندی های مختلف دیگری نیز صورت بگیرد. مثلا امکان دارد دو توله پست سر هم به دنیا بیایند و مادر قبل از به دنیا آوردن بقیه 2 تا 4 ساعت استراحت کند. بعد از آن که آخرین توله هم به دنیا آمد، سگ مادر آرام میگیرد. به او اجازه دهید که بیرون برود تا هم بتواند ادرار کند و هم کمی به ورزش و شیطنتش بپردازد تا خستگی زایمان از بدنش بیرون برود. ممکن است که تا چند روز اسهال و یا تا دو هفته ترشحات خونی یا سبز رنگ داشته باشد که طبیعی است و مشکلی را نشان نمیدهد اما اگر این ترشحات از چهار هفته بیشتر شد، به دامپزشک مراجعه کنید.

  مشکلات احتمالی زایمان
  - اگر توله ای در مجرای زایمان گیر کرد، قبل از خبر کردن کسی خودتان دست به کار شوید و سریع به کمک سگ بشتابید. یک حوله نرم یا پوشکی را در دست بگیرید و به دور قسمت بیرون آمده ی بدن توله بپیچید و به آرامی توله را در جهت خارجی و کمی مایل به پایین بکشید. اگر تا 5 دقیقه نتوانستید او را بیرون بیاورید، سریع دامپزشک را خبر کنید.

  - اگر توله ای ضعیف بود و یا مادرش به او توجهی نمیکرد، کمک شما میتواند زندگی او را نجات دهد. به عنوان مثال اگر یکی از توله ها سرد و ضعیف به نظر می رسید و تنفس نامنظمی داشت، آن را محکم بین پاهایتان نگه دارید (فشار ندهید) و پاهایتان را تکان دهید. این کار باعث می شود که مایع از دهان و ریه اش خارج شود. برای واداشتن او به تنفس نیز می توانید با حوله ای گرم سینه اش را ماساژ دهید و در بینی اش بدمید و به آرامی سینه اش را با انگشتتان فشار دهید. وقتی توله شروع به نفس کشیدن عادی کرد، آن را در کنار مادرش بگذارید.

  لازم به ذکر است که بیشتر سگ ها قادرند که به تنهایی زایمان کنند و دخالت بیش از حد انسان روی آنها تاثیر خوبی نمیگذارد. پس بهتر است فقط از دور مراقب سگتان باشید و جز در مواقع ضروری جلو نروید.


  مترجم: شادی حسن پور
  مطلب اختصاصی میهن پت

  با تشکر ویژه از دکتر ترابی، به خاطر کمک ها و توضیحاتی که برای ترجمه این مطلب به من دادند.
  ویرایش توسط Shadi H : 23rd March 2012 در ساعت 02:04 PM


 2. #2
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  2.20
  نوشته ها
  4,667
  عالی بود ممنون
  مثل گربه ها
  چند روز پیش ما هم همینجوری بند ناف بریدیم 3. #3
  کاربر ارزشمند reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  1.99
  نوشته ها
  4,231
  شادی جان یک دنیا سپاس، کاملا" در جریانم که برای فراهم آوردن این مطلب خیلی زحمت کشیدی

  بسیار مفیده و قطعا" هر کسی توی خونه سگ داره باید این مسائل رو کامل بدونه پس به همه پیشنهاد می کنم این متن رو کامل بخونن!
 4. #4
  کاربر عادی pulad آواتار ها
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  حیوانات - کامپیوتر
  تخصص
  کامپیوتر
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  26
  میانگین پست در روز
  0.94
  نوشته ها
  1,994
  ممنون شادی جان مطالب مفیدی بود

 5. #5
  کاربر جدید mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  بسیار عالی و به درد بخور بود.ممنون.
  بسیبشس

 6. #6
  کاربر بسیار موثر ssara آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سفر
  تخصص
  خانه دار
  حیوان خانگی
  سگ
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  843
  میانگین پست در روز
  0.86
  نوشته ها
  1,613
  هر چی بگم کم گفتم
  سپاس فراوان از شما بابت این همه زحمت

  شادی سال نو را با مهمانان 4 پای وفا تقسیم کنیم  http://cal.ir/main/ 7. #7
  کاربر عالی تالار سگ امیر ح آواتار ها
  محل سکونت
  شمال کشور
  علایق
  حیوانات و ورزش
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  1277
  میانگین پست در روز
  0.14
  نوشته ها
  246
  سپاس فراوان.خیلی جالب بود.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. مقاله اختصاصی: مراقبت از گوش های سگ
  توسط milad 22 در انجمن اصول نگه داری از سگ ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 23rd January 2013, 01:31 AM
 2. مقاله اختصاصی: اورژانس و کمک های اولیه برای سگ ها
  توسط Shadi H در انجمن کمک های اولیه
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19th November 2012, 09:13 PM
 3. مقاله اختصاصی: علائم مرگ در سگها
  توسط sara6493 در انجمن اصول نگه داری از سگ ها
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 20th September 2012, 08:30 PM
 4. گلخونه اختصاصی من
  توسط masood22 در انجمن معرفی گیاهان زینتی اعضا میهن پت
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 27th June 2012, 01:16 AM
 5. مقاله اختصاصی: حقایقی درباره خزندگان
  توسط MAHBUBE در انجمن مقالات میهن پتی خزندگان
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: 6th April 2012, 10:24 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید