فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  2
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: بیماری های اسب

 1. #1
  S&M آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  برنامه نویسی-حیوانات-نقاشی
  تخصص
  طراح مدارات الکتونیکی ( مخابراتی و قدرت )
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  569
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  بیماری های اسب  برخي از مهمترين بيماري هايي که اسبان به آنها دچار مي شوند را در زير به طور خلاصه مي آوريم. لازم به ذکر است که بيماريهايي که بين انسان و اسب مشتر ک هستند در قسمت بيماريهاي مشترک آورده شده اند:

  بيماري استخوان زورقي
  يکي از بيماريهاي مهمي که دست و پاي حيوان به آن مبتلا مي شود بيماري استخوان زورقي مي باشد که طي مسافت زياد در زمين هاي خشک و سخت و يا سرعت خيلي زياد از عوامل ايجاد آن مي باشد و بيشتر در دستهاي حيوان مشاهده مي شود.
  اين بيماري عبارت است از تورم استخوان کوچک زورقي و قسمتي از تاندوني که در تماس با آن هست. در نتيجه اين تورم به تدريج تومور استخواني تيزي در استخوان پيدا مي شود که فوق العاده دردناک است و همينطور که بيماري پيشرفت مي کند قسمتهاي استخوان زورقي و اطراف آن به حالت مرده در مي آيند و سياه مي شوند.
  در ابتداي اين بيماري علايم معمولا" غير مشخص هستند. اولين علامت پيدا شدن ناراحتي در دستهاي اسب مي باشد. آزمايش دقيق نشان مي دهد که پاشنه ها و قسمت جسم قورباغه سم اسب گرم هستند و همانطور که بيماري پيشرفت مي کند جسم قورباغه کوچک شده و پاشنه ها جمع مي شوند. پيشرفت بيماري معمولا" به آهستگي صورت مي گيرد اما خيلي زود عمل جراحي قطع عصب لازم مي شود. به هر حال هميشه اين چنين عملي هم رضايت بخش و مطمئن نيست.
  زمين نرم و بانداژ مرطوب با آب سرد مخصوصا" در اطراف شاخمو مقدار درد را کاهش مي دهد.

  هجوم الدمي سم
  يکي از بيماريهاي مهمي است که در نتيجه اختلال در گردش خود سم اسب پيدا مي شود، زيرا عروق کف و کاسه به نسبتي که فشار خون تغيير مي کند نمي توانند انبساط پيدا کنند و در نتيجه اختلال پيدا مي شود. ميزان اين اختلال به عوامل مختلف بستگي دارد که گاهي خفيف و نامحسوس و گاهي فوق العاده شديد مي باشد. دستها بيشتر از پاها به اين بيماري مبتلا مي شوند. عده اي معتقد هستند که حرارت زياد، ايستادن به مدت زياد روي زمين سخت، يا نوشيدن مقدار زيادي آب سرد موجب اين بيماري مي گردد.
  اين بيماري معمولا" به طور ناگهاني ظاهر مي شود. اسب مبتلا از حرکت ناراحت است، درجه حرارت بالا، تنفس سريع، اشتها کم و تشنگي زياد و دست و پاي گرم از علايم اين بيماري مي باشند. اسب مبتلا سنگيني خود را به روي دست يا پاي سالم مي اندازد. اين علايم 4 تا 5 روز باقي مي ماند و اگر فورا" معالجه نشود بيماري به شکل مزمن در مي آيد.
  همانطور که بيماري پيشرفت مي کند درد و لنگش از ميان مي رود، اما ساختمان سم به تدريج تغيير مي کند. دواير متعدد و مشخص روي ديواره سم به طور افقي با سطح زمين و کف سم پيدا مي شود. به منظور کاستن درد بهتر است دست و پاي مبتلا را تا بالاي بخلق حداقل به مدت يک ساعت در آب گرم قرار داد و سپس آنـرا در آب سردي گذاشت که در آن يخ ريخته شده است. اين معالجه را بايستي ادامه داد تا موقعي که درد تسکين پيدا کند. اسب نبايست زياد سرپا بايستد و هر چقدر بخوابد بهتر است. حضور دامپزشک در حالت شديد براي تزريق محلول آدرنالين ضروري است.


  ازتوريــــــــا
  ازتوريا بيماري است که علت اصلي آن شناخته نشده است. در بيشتر موارد تجربه نشان داده است که اسبهايي که کارشان کم و جيره غذايي آنها زياد است به اين بيماري مبتلا مي شوند.
  علايم بيماري معمولا" بعد از اينکه اسب به کار گرفته شد پديدار مي گردد. حساسيت زياد، عرق کردن و تنفس سريع ناگهان ظاهر مي شود. لنگش سريعا" پيشرفت کرده و به وضعي مي رسد که اسب روي زمين مي نشيند، عضلات کپل و تهيگاه متورم و سخت مي شوند، درجه حرارت بالا مي رود.
  موقعي که حيوان به اين بيماري مبتلا مي شود بايستي آن را در محل آرام و راحتي قرار داد و دامپزشک را باخبر ساخت. با پتوي گرم تهيگاه را پوشانده تا از جريان هوا مصون بماند. خوراک قابل هضم و ملين نيز نتيجه رضايت بخشي دارد.


  شکم دردها
  شکم درد با علايم درد در ناحيه شکم مشخص مي شود. اين بيماري به دليل معده کوچک ، روده هاي بزرگ چين دار، ناتواني در عمل استفراغ در اسب زياد ديده مي شود. معمولي ترين دلايل شکم درد، نامنظمي تغذيه، تغيير ناگهاني رژيم، استفاده از علوفه پژمرده و کهنه و يونجه کپک زده، تغذيه هنگام خستگي، کمبود آب، نجويدن کامل غذا، کار شديد بلافاصله پس از غذا و وجود انگل مي باشد. به اين ترتيب مي توان گفت که مسوول بروز شکم درد اغلب پرستاران و مهتران و مالکان اسبها مي باشند و در صورتي که در مورد تغذيه حيوان مراقبت بيشتري به عمل آيد مي توان از ابتلا به شکم درد جلوگيري کرد.
  شکم درد با درد ناحيه شکم آغاز مي شود و اسب با ناآرامي، سم کوبيدن، به پهلو نگاه کردن، خميازه کشيدن، دراز کشيدن، غلتيدن، پشت هم تغيير جا دادن و ناليدن، آنر نشان مي دهد. در دل درد شديد اسب لگد مي زند و شديدا" به دور خود مي چرخد و حرکات غيرارادي مي کند، تنفس مشکل و بدن از عرق پوشيده مي شود. به محض مشاهده اولين علايم شکم درد بايستي غذاي حيوان را قطع کرد و دامپزشک را مطع ساخت. در صورتيکه اسبي تمايل به راه رفتن داشت مي توان به آرامي حيوان را راه برد اما هرگز نبايد در چنين شرايطي اسب را به يورتمه و چهارنعل و غلتيدن وا داشت، اين حرکات ممکنست باعث پارگي روده شوند. استفاده از حوله داغ و پتوي گرم جهت پيچيدن دور شکم و پهلوها ميزان درد را کاسته و عمل روده را تحريک و تسريع مي کند. از خوراندن دارو به اسب يا معالجات ديگر بدون نظر دامپزشک بايستي پرهيز کرد، چه ممکن است خطرناک باشد.
  پس از معالجه کامل حيوان بايستي مدت 24 تا 48 ساعت از خوراندن غذاي کامل به آن خودداري نمود، البته اين مدت بستگي به شدت و ضعف شکم درد دارد. سبوس خيسانده گرم براي يکي دو وعده غذا پيشنهاد مي شود. به تدريج به مقدار غذا افزوده تا به اندازه جيره کامل روزانه برسد.
  شکم دردهاي نفخي، انقباضي و انسداد روده بزرگ از اقسام شکم درد هستند، ضمن اينکه ورم روده و معده هم جزو بيماريهاي سوء هاضمه محسوب مي شوند.


  بيماريهاي انگلي
  بيماريهاي انگلي داراي اثرات سوء بسياري مانند کاهش وزن، لاغري، عدم رشد، کاهش توليد و عدم بهره وري کافي در اسب مي شوند.
  انگلهاي اسب به دو دسته داخلي و خارجي تقسيم مي شوند، انگلهاي داخلي شامل سه دسته کرمها، مگسها و انگلهاي خوني هستند. کرمها به انواع نواري، لوله اي (مانند استرونژيلوس ها، آسکاريس ها و اکسيور) و پهن تقسيم مي شوند. مهمترين مگسها لارو گاستروفيل و مگس هابرونما مي باشند. از رايجترين انگلهاي خوني هم مي توانيم به تک ياخته هاي عامل بابزيوز، پيروپلاسموز ياد کنيم.
  انگلهاي خارجي هم شامل کنه ها، جربها، مگسها، ساسها و شپشها هستند.
  عوارض انگلها عبارتند از:
  - عوارض مکانيکي: مثل فشار ناشي از انسداد آنها در روده ها (دل درد انگلي)
  - تهاجم و تخريب سلولهاي بدن: مثل انگل بابزيوز که گلوبولهاي قرمز را تخريب مي کند
  - ايجاد واکنشهاي التهابي در مقابل انگل: مثل نيش کنه ها و جرب ها که ايجاد آماس مي کند
  - رقابت براي مواد غذايي با ميزبان: مثل کرم آسکاريس در کره اسب
  - ايجاد کم خوني در اثر مکيدن خون و خونريزي
  - انتقال برخي از بيماريهاي ديگر: مثل کنه ها که باعث انتقال بابزيوز مي شوند
  روشهاي مبارزه با انگلهاي خارجي:
  - استفاده از سمپاشي در اصطبلها و محيط نگهداري
  - رعايت اصول بهداشت و تخليه کردن کود با فواصل زماني کوتاه
  - شعله دادن بستر اصطبلها و آهک پاشي بستر و محل تخليه کود

  روشهاي مبارزه و پيشگيري انگلهاي داخلي:
  - مصرف داروهاي ضد انگل که بايستي به صورت منظم هر دو ماه يکبار مصرف شوند و سعي کنيم در هر دو تا سه مرتبه مصرف دارو، نوع آن را تغيير دهيم تا ايجاد مقاومت انگلي نکند. هر اسبي که جديد وارد مي شود بايد از داروي ضد انگل مصرف کند و پس از اطمينان از عدم آلودگي با بقيه اسبها همراه شود. در کره اسبها مادرانشان بايد داروي ضد انگل خورده باشند و خودشان بايد بعد از 2 ماهگي دارو مصرف کنند. از مهمترين داروهاي ضد انگل مي توانيم به آيورمکتين، فبانتل، لواميزول، آلبندازول و ... نام ببريم
  - رعايت بهداشت بستر
  - اگر در مرتع اسبها مي چرند بايد به صورت آيش چرا، از مرتع استفاده کرد
  - اسب را باساير حيوانات در يک مرتع نيندازيم
  - در صورت امکان پهن اسبها را بلافاصله از مرتع خارج کنيم
  - زير و رو کردن بستر خاک مرتع در ماههاي گرم سال
  - آزمايش مدفوع اسبها براي شمارش تخم انگلها (در هر گرم مدفوع نبايد بيشتر از 100 تخم انگل وجود داشته باشد)
  - آزمايش خون که معمولا" در موقعي که اسب دچار بيماري انگلي باشد تعداد ائوزينوفيل خون زياد مي شود
  - برخي داروهاي انگلي پس از مصرف بايد دو هفته بعد هم تکرار شوند تا لاروها را نيز از بين ببرند

  کوليک(colic) در اسب

  کوليک،علل ايجاد و نحوه درمان آن :
  اسبداران معتقدند از زماني که اسب بوده و هست ، کوليک هم بوده و خواهد بود . ميزان مرگ و مير اسبها از کوليک ، از هر بيماري بيشترميباشد .اين سئوال پيش مي آيد که کوليک چيست و چگونه و چرا ايجاد ميشود ؟
  خطر کوليک ناشي از عدم رسيدگي درست به اسبها است که امکان بروز انباشتگي ، پيچ خوردگي روده هاي اسب ، زخم معده ،پارگي معده و انسداد روده را ايجاد ميکند و موجب بروز کوليک ميشود . معمولا کوليک بصورت آني و ناگهاني پيش ميايد و مهم است که علت اين بيماري هرچه سريعتر مشخص شود تا بتوان از پيشرفت آن جلوگيري کرد و آن را مهار نمود .
  ....
  با توجه به موارد فوق تعريف کوليک همان درد شکم ميباشد که از اسپاسم کولون روده اسب صورت ميگيرد .اختلالاتي که در اسب موجب کوليک ميشوند عبارتند از :
  کوليک يا دل درد عادي 83 %
  کوليک ناشي از انباشتگي 7 %
  کوليک گازي يا اسپاسمي 4%
  کوليک ناشي از پارگي معده 2%
  آماس روده 1%
  انسداد اختناقي 3%
  ....
  نشانه هاي کوليک در اسب مبتلا :
  1- غلت زدن
  2- پا کوبيدن مداوم
  3- دراز کشيدن بيش از حد معمول
  4- برگرداندن سر به سمت پهلو
  5- تاب دادن مکرر لب بالا
  6- پشت کردن به گوشه جايگاه همراه با بروز ناراحتي
  7- لگد زدن به شکم
  8- ايستادن با بدني کشيده
  9- نشان دادن مکرر حالت دفع ادرار
  10- عدم دفع مدفوع به مدت بيش از 24 ساعت
  11- بي اشتهائي
  12- رفتار غير عادي و افسردگي
  13- تعرق
  14- اسهال
  ....
  بالاترين ميزان مرگ و مير اسبها ناشي از انسداد اختناقي روده ميباشد.برخي عوامل از جمله نژاد در اسب ممکن است تعداد دفعات ابتلا به کوليک را بيشتر کند مثل نژادهاي استاندارد برد ، تنسي واکينگ ، امريکن سدلبرد و وارم بلاد .
  خطر انسداد کولون در پوني ها و انباشتگي در اسبهاي جنوب شرقي ايالات متحده آمريکا بيشتر است .
  بيشترين عواملي که باعث کوليک ميشوند عبارتند از:
  - چسبندگي هاي درون حفره شکم در اسباني که جراحي حفره شکم داشته اند .
  - انباشتگي کولون بزرگ که بطور ناگهاني بروز ميکند در اسباني که به مدت زيادي در اصطبل به سر ميبرند ، و ميزان فعاليت ورزشي آنها کاهش ميابد و يا همزمان تحت درمان داروئي بوده اند.
  - انباشتگي هايي با کاهش نوشيدن آب و خوردن خوراکهاي خشبي کم کيفيت و گاها نا مناسب بودن وضعيت دندانها در اسب .
  - انباشتگي هاي سکوم و زخم معده با تجويز زياد " فنيل بوتازون " در ارتباط ميباشد .
  خطر ابتلا به کوليک در اسبهاي اصيل (عرب) بالاتر از ساير نژادهاست . خطر کوليک در اسبهاي 2 تا 10 سال بيشتر از کره اسبها (از شير گرفته تا يکساله) و يا اسبهاي 10 سال به بالاست .
  خطر ابتلا به کوليک با وقايعي همانند : آبستني ، دوره شيرواري ، تغيير جيره ، تغيير در نوع فعاليت هاي بدني ، حمل و نقل ، تب و واکسيناسيون در ارتباط ميباشد .
  اسبهايي که نسبت غلات به علوفه شان بيشتر است يا روزانه 5/2 کيلوگرم يا بيشتر غذا ميخورند ، در معرض خطر بالاتري از ابتلا به کوليک هستند .
  اسبهايي که خوراک پليت و مخلوط دانه غلات آسياب شده با ملاس ميخورند در مقايسه با اسبهايي که کنسانتره درجيره آنها مصرف نشده بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرند .
  کوليک را ميتوان بر اساس عامل آن در يکي از موارد زير جاي داد :
  جيره غذايي ، استعداد مبتلا شدن به کوليک (نژاد) ، تغيير در حرکات دستگاه گوارش ، عفونت ، انگلها ، زخم ها .
  .....
  بيماري هايي که در اسبها منجر به کوليک ميشوند به قرار زير ميباشند :
  1- انباشتگي به علت خوراک خشبي کم کيفيت
  2- نفخ به علت تخمير بيش از حد
  3- توده مانع در مسير گوارش به علت وجود جسم خارجي
  4- ايست حرکات به علت نا متعادل بودن الکتروليتهاي خون
  5- افزايش قدرت انقباضي به علت واکنش سمپاتو ميتيک
  6- پيچ خوردگي کولون بزرگ به علت حرکات ناهنجار
  7- جابجايي و انسداد اختناقي و فتق به علت زمينه کالبد شناختي و نژادي
  8- کوليک به علت سالمونلا
  9- آبسه به علت اسروپتوکوکوس اکوئي
  10- زخم معده و روده به علت داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي
  11 - آماس کولون پشتي يا Dorsal colitis است.
  ....
  علل کوليک :
  ...
  ...1- انگلها :
  انگلها از علل ايجاد کننده کوليک هستند و برنامه هاي مهار کننده آلودگي انگلي ميزان بروز کوليک را کاهش ميدهد . بيماريهاي ناحيه سکوم و ناحيه ايلئون به سکوم با آلودگي به کرمهاي پهن گره خورده نشان دهنده اين است که اين آلودگي نوعي عامل خطر ساز است
  ..
  2- انباشتگي :
  بلعيدن اجسام خارجي هم ميتواند عامل کوليک باشد . انباشتگي شن در کولون به انسداد مي انجامد و بلع اجسام خارجي از جمله ميخ ، سيم و يا سنگهاي نوک تيز ممکن است اولين گام براي تشکيل سنگ روده باشد . بالا بودن پ هاچ کولون و غلظت کانيها موجب سنگ ميشود . تکه هاي لاستيک ، الياف نايلوني مثل موکت و طناب نايلوني ، مو ، سنگها و بذر گياهان از علل شناخته شده انسداد روده ميباشند .در ضربات فيزيکي به حفره شکم ممکن است بخشي از روده جابه جا شود .
  پارگي مزانتر با ضربات به شکم و سخت زايي در ماديان ها در ارتباط است .
  هماتوم يا خون مردگي ، گرچه در ديواره روده نادر ميباشد ، ولي در ديواره روده کوچک و کولون بزرگ مشاهده شده است . نقايص مادر زادي هم از ديگر عوامل ايجاد کوليک ميباشند . آماس روده به خاطر آماس مخاط يا ديواره روده ، سالمونلا(باکتري گرم منفي) در مراحل آغازين و پريتونيت پس از عمل جراحي ميتوانند کوليک ايجاد کنند . عفونت حفره شکم بخاطر آسيب ديده گي روده ميتواند عامل کوليک باشد . آلودگي مجاري لنفاوي در روده ناشي از اسروپتوکوکوس اکوئي و گونه هاي رودوکوکوس بوجود مي آيند ، که بعدا در روده چسبندگي ميدهند و انسداد و کوليک در پي خواهد داشت .
  ....
  3-مسموميتها :
  برخي داروها و اقلام غذائي مورد استفاده در جيره در صورت مصرف بيش از حد باعث بروز کوليک ميشوند .
  زخمهاي دستگاه گوارش :
  در کره اسبهاي دچار زخم معده احتمال کوليک وجود دارد . همچنين در کره اسبهاي 4 تا 6 ماهه در صورت بروز زخم دوازدهه بدليل اينکه تخليه معده از حالت هنجارخارج ميشود ممکن است کوليک روي بدهد .
  نشانه هاي زخم معده عمدتا کم اشتهائي ، لاغري يا کارکرد ضعيف است . در زخمهاي شديد ، شدت کوليک به اندازه اي است که انجام عمل جراحي اجتناب نا پذير است .
  زخم معده يا روده ميتواند از عوارض تجويز طولاني مدت داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي باشد .
  يکي از نشانه هاي مسموميت با فنيل بوتازول در اسب کوليک است که در آغاز بصورت حاد و در نهايت به شکل مزمن در مي آيد . انسداد روده و يا حرکات نا هنجار روده مثل به دام افتادگيها ، پيچ خوردگيها و جابجايي روده باعث ايجاد کوليک ميشوند .
  تغيير در مقدار کلسيم و پتاسيم سرم خون با کوليک ارتباط دارد و هر دو از علل انسداد ميباشد . افت کلسيم ميتواند موجب انسداد و يا جابجايي کولون و ساير کوليکهاي حاد گردد .
  تجويز پتاسيم در موارد هيپوکالمي ميتواند حرکات روده را بهبود بخشد . ميزان منيزيم هم در حرکات روده موثر است . معمولا اسبهايي که به کزازعلفي مبتلا ميشوند ، ميزان کلسيم و منيزيم خون آنها کاهش ميابد و يا در اسبهايي که به مدت طولاني از غذا محروم مانده اند کاهش منيزيم خون موجب تغيير در حرکات دستگاه گوارش و نهايتا کوليک ميشود .
  سکوم و کولون بخشي از دستگاه تخميري دستگاه گوارش اسب ميباشد که هضم سلولز و سنتز اسيدهاي چرب فرار در آن انجام ميگيرد . عوامل خطر سازي چون افزايش مصرف دانه غلات ، تغيير در فعاليت بدني اسب و يا تغيير جيره ممکن است از علل کوليک باشد .


  بيماريهاي ويروسي  آبله اسب Horsepox
  آبله اسب قابل سرايت به انسان و گاو مي‌باشد. نشاني‌هاي بيماري در اسب عبارت از وجود جراحات و دانه‌هائي در سطح داخلي دهان، زير زبان، لثه‌ها و لب مي‌باشد. دانه‌ها کم‌کم چرکي شده و حيوان دچار تب مي‌شود بزاق از گوشه دهان جاري شده و ميل به غذا ندارد. جراحات به‌تدريج وسعت يافته و به مخاط بيني نيز سرايت مي‌کند. کرّه اسب‌ها به بيماري حساس‌تر بوده و گاهي تلف مي‌گردند. در صورتي‌که دانه‌هاي آبله در روي پاهاي حيوان و در ناحيه بخولق ظاهر شود اندکي لنگش ايجاد کرده کم‌کم دانه‌ها چرکي شده و روي آنها را دلمه خشک مي‌پوشاند و حال حيوان بهبود مي‌يابد.
  ...
  آنسفاليت ويروسي اسب The Infectious Equine Encephalitis
  آنسفاليت ويروسي از بيماري‌هاي عفوني است که اسب‌ها را مبتلا ساخته و موجب ابتلاء انسان نيز مي‌شود. آنسفاليت ويروسي داراي انواع مختلف بوده و از آن جمله آنسفاليت ويروسي و نزوئلائي مي‌باشد. نشاني‌هاي بيماري در اسب اختلال در شناسائي، عوارض عصبي، عدم تعادل، تب و فلجي مي‌باشد. دفع مدفوع و ادرار مشکل شده حيوان دايره راه مي‌رود و کم‌کم فلجي ظاهر مي‌شود و حيوان زمين‌گير و در مدت ۲ تا ۴ روز تلف مي‌گردد. تعدادي از اسب‌هائي که فلج نمي‌شوند زنده مي‌مانند. ناقل اصلي بيماري پشه‌‌ها مي‌باشند ولي انتقال از اسب به اسب نيز امکان‌پذير است.
  آنسفاليت ويروسي شرقي و غربي و آنسفاليت ژاپني نيز وجود دارد که کمتر اسب را مبتلا مي‌سازد. آنسفاليت ژاپني در حقيقت يک بيماري انساني است که در بيشتر موارد انسان عفونت را به حيوانات منتقل مي‌سازد.
  ...
  آنفلوانزاي ويروسي اسب Equine Viral Influenza
  آنفلوانزاي اسب بيماري مسري بوده که در شرايط طبيعي تک‌سمي‌ها بيشتر به آن مبتلا مي‌شوند. در نقاطي که تعداد زيادي اسب در مجاورت هم قرار گيرند بيماري به‌سرعت در بين آنها اشاعه مي‌يابد. اسب‌هاي جوان به بيماري حساس‌تر مي‌باشند و زماني‌که بيماري شيوع پيدا کند اسب‌هاي مسن نيز به آن مبتلا مي‌شوند.
  .......................
  علائم بيماري: عبارت است از تب شديد، بي‌اشتهائي، ريزش اشک، هجوم‌الدم بافت چشم و ريزش از بيني. در بعضي از موراد ذات‌الريه و کور شدن چشم نيز ديده مي‌شود که در اين‌صورت منجر به مرگ حيوان مي‌شود. امکان وجود يرقان و نفريت نيز در اسب گزارش شده است. بيماري از طريق ترشحات بيني، عطسه يا سرفه به خارج پخش و سبب ابتلاء ساير اسب‌ها و ديگر موجودات مهره‌دار و از جمله انسان مي‌گردد.
  ...
  تورم دهان طاولي Vesicular Stomatitis
  اين بيماري قابل سرايت به اسب، گاو، خوک و انسان مي‌باشد. دوره کمون بيماري ۱ تا ۳ روز است علائم بيماري تب و افزايش بزاق در هنگام غذا خوردن است که به‌تدريج دانه‌هائي در سطح زبان و روي لب‌ها ظاهر مي‌شود دانه‌ها طي ۴۸ ساعت پاره شده و تمام سطح زبان و لب‌ها را فرا مي‌گيرد و حيوان از خوراک مي‌افتد. ويروس عامل بيماري از طريق ترشحات آلوده حيوان و گاهي از طريق حشرات انتقال مي‌يابد. بيماري معمولاً خطرناک نيست و دام‌هاي مبتلا به‌زودي بهبود حاصل مي‌کنند.
  ...

  بيماريهاي ميکروبي


  بيماري مشمشه Glanders
  مشمشه يکي از قديميترين و خطرناکترين بيماريهاي تکسميها بهخصوص اسب بوده و در رديف بيماريهاي مشترک بين انسان و دام نيز قرار دارد. عامل بيماري پزو دوموناس مالئي است. چنانچه اسبي مبتلا به بيماري مشمشه شود بهراحتي باکتري عامل بيماري را از طريق ترشحات خود به خارج دفع و ساير حيوانات حساس و انسان را مبتلا مي سازد. ميکروب مشمشه از راه تنفس و خراشها و زخمهاي جلدي قابل سرايت است.
  .................
  علائم بيماري در فرم حاد عبارت از تب شديد، کاهش اشتها، سرفه، ريزش زردرنگ از بيني و ايجاد التهاب در بعضي از نقاط بدن و تورم طناب لنفاتيک ميباشد. فرم مزمن بيماري ممکن است با اختلالات ريوي و يا بدون عوارض مشخص ديده شود.
  ...
  بيماري کزاز Tetanus
  کزاز از بيماريهاي حاد و عفوني انسان و دام ميباشد و با تأثير زهرابه باکتري در روي سلسله اعصاب مشخص مي شود. باکتري عامل بيماري (کلوستريديوم تتاني) از راه خراش و زخمهاي جلدي وارد بدن مي شود و در بافتهاي مجروح رشد کرده و توليد زهرابه مي نمايد.
  تمام حيوانات به بيماري کزار مبتلا مي شوند ولي تکسميها بيشتر از ساير حيوانات به بيماري حساس هستند.
  ........................
  علائم بيماري با سفت شدن عضلات شروع و درجه حرارت بدن به سرعت بالا مي رود و گاهي به ۴۲ تا ۴۳ درجه مي رسد. حيوان در اثر انقباض عضلات گردن از خوراک مي افتد. گوشها راست و تمام بدن خشک و حالت صلابت به خود مي گيرد(اسب چوبي) . بزاق زيادي از دهان حيوان جاري مي شود و ادرار و مدفوع حبس مي گردد. پلک سوم بيرون آمده و روي قسمتي از چشم را مي پوشاند. در شکل حاد بيماري حيوان در مدت کوتاهي دچار انقباضات شديد و عضلاني و قطع حرکات تنفسي شده و به زودي تلف مي گردد. حيوانات بيمار ميکروب را به وسيله مدفوع خود به خارج پراکنده و به راحتي بستر و لوازم خود را آلوده مي سازند. انسانهائي که در تماس با حيوان بيمار و ابزار و وسايل او هستند از راه خراشهاي جلدي در معرض آلودگي قرار مي گيرند.
  ...
  بيماري سياه زخم (شارين) Anthrax
  سياه زخم يا شارين از زمانهاي قديم در بيشتر نقاط دنيا وجود داشته و مشترک بين انسان و حيوانات علفخوار مي باشد. عامل بيماري با سيلوس آنتراسيس است. اسب نسبت به بيماري حساس بوده و از طريق زخمها و خراشهاي جلدي و يا بلع ميکروب (از طريق خراشهاي موجود در دهان) و يا در اثر نيش حشرات آلوده به بيماري مبتلا مي شود. علائم بيماري در حيوان گاهي به حدي شديد است که با ساير بيماري ها مثل پيچ خوردگي روده اشتباه مي شود. در اين حالت ادرار و مدفوع خوني بوده و کف همراه با خون از دهان و بيني جاري مي شود و حيوان در مدت ۳ تا ۶ روز تلف مي گردد. در کالبدگشائي طحال حيوان بزرگ و رگها پرخون و سياه مي باشد. در صورتي که بيماري از طريق نيش حشرات وارد بدن شود تب، تنگي نفس و دلدرد در حيوان ديده مي شود. اورام گرم در ناحيه گلو و جلوشانه ظاهر و به تدريج به حجم آنها اضافه مي گردد. انسان در اثر تماس با دام مبتلا و با لاشه آن از طريق خراشهاي جلدي و مخاطي بيمار مي گردد. شارين روده اي در انسان با مصرف گوشت و اعضاء آلوده حيوان بيمار حادث مي شود.. شاربن ريوي نيز در انسان وجود داشته که در اين شکل راه ورود باکتري دستگاه تنفس است . چنانچه لاشه حيوانات شاريني در زمين پراکنده شود خاک آن نواحي تا مدتها حاوي هاگ باکتري بوده و در انتقال بيماري نقش دارد. به همين دليل توصيه مي شود لاشه حيوانات شاريني حتماً بايد در عمق زياد و همراه با چند لايه آهک دفن شود.
  ...
  بروسلوز Brucellosis
  بروسلوز يکي ديگر از بيماري هاي مشترک بين انسان و دام مي باشد که اسب نيز گرفتار آن مي شود. به خصوص در نقاطي که اسب در مجاورت با گاوها زندگي کند. باکتري عامل بروسلوز در اسب معمولاً بروسلاآبورتوس بوده، و گاهي نيز بروسلاسوئيس ملي تنيس در ايجاد بيماري در اسب نقش دارد . نشاني هاي بيماري در اسب عبارت هستند از: زخمهاي پوستي خصوصا زخم جدوگاه و گاهي لنگش در حيوان ديده مي شود. ميکروب در کپسول سينويال مفاصل مخصوصاً در ناحيه مهره هاي پشت و گردن و غدد پستاني جايگزين شده و سپس کپسول بزرگ و گرم و دردناک و سفت مي شود و پس از چند روز سرباز کرده و مايع ژلاتيني از آنها خارج مي گردد. سقط جنين در اسب امکانپذير است ولي نسبت به ساير حيوانات کمتر مي باشد. حيوان مبتلا کمتر تلف شده و به تدريج بهبود مي يابد و تبديل به حامل ميکروب بروسلا مي شود. انتقال بيماري به انسان از طريق تماس با حيوان بيمار و اندام هاي آلوده و ترشحات بدن او امکانپذير است.
  ...
  بيماري سل Tubercullosis
  اسبها کمتر به بيماري سل دچار مي شوند ولي چنانچه در مجاورت با گاوهاي سلي قرار گيرند بيمار مي شوند. اسب مبتلا به سل باکتري را با ترشحات خود به خارج دفع و انسان و ساير دامها را به بيماري آلوده مي سازد. جراحات سلي در بدن دام بيشتر در عقده هاي لنفاوي حلق و مزانتريک و ريه، کبد و طحال ديده مي شود. ابتلاء اسبها به مايکوباکتريوم بوويس بيشتر از ساير مايکوباکتريومها مي باشد.
  ...
  مليوئيدوزيس يا شبه مشمشه Melioidosis
  عوارض مليوئيدوزيس در اسب شبيه بيماري مشمشه و گورم مي باشد. عامل بيماري پردوموناس پزو دومالئي مي باشد. نشاني هاي بيماري در اسب عبارت از تب، بي اشتهائي، تنگي نفس، سرفه و گاهي اوقات ترشحات چرکي از بيني. و همچنين ممکن است عوارضي شبيه ذات الريه حاد در دام مشاهده شود. مرگ و مير در اين بيماري بسيار نادر است. حيوانات بيمار ميکروب را از طريق ترشحات، ادرار و مدفوع خود به خارج دفع نموده و آلودگي محيطي را فراهم مي آورند. مخزن طبيعي بيماري آب، خاک و جوندگان وحشي مي باشند سرايت بيماري به انسان و ساير حيوانات از طريق فوق صورت مي گيرد.
  سابق بر اين تصور مي کردند که مليوئيدوزيس مخصوص مناطق حاره مي باشد ولي با جدا شدن چند مورد باکتري عامل بيماري از اسبهاي ايران معلوم شد که بيماري فوق فقط مختص مناطق گرمسير نيست.
  ...
  سالمونلوز اسب Salmonellosis
  در طبيعت گونه هاي مختلف سالمونلا وجود دارد. يکي از آنها سالمونلا آبورتوس اکوئي مي باشد که در ماديان ايجاد بچه اندازي عفوني و در اسبهاي نر ورم بيضه و در کرّه اسبها ايجاد سپتي سمي مي نمايد.
  دوره کمون بيماري يک تا دو هفته است و سپس علائم بيماري مثل کمي اشتها، بي حالي و تب در حيوان ظاهر مي شود. ميکروب بيماري پس از ورود به بدن و طي دوره کمون به رحم و از آنجا به جفت رسيده و ايجاد التهاب در جدار جفت نموده و باعث سقط جنين مي گردد. سقط معمولاً در ماههاي هفتم و يا هشتم آبستني اتفاق مي افتد. درصورتي که جنين ساقط نشود امکان دارد در موقع تولد با وارد شدن ميکروب به دهان نوزاد، کرّه اسب نيز دچار سپتمي سمي گردد و يا اينکه ميکروب در مفاصل حيوان جايگزين شده و تورم مفصل ايجاد نمايد.
  ماديان هائي که تازه سقط نموده اند با ترشحات رحمي خود محيط اطراف و علوفه را آلوده مي نمايد و ساير اسبها با خوردن علوفه آلوده مبتلا به بيماري مي شوند. نرها در هنگام جفتگيري با ماديانهاي بيمار دچار ورم بيضه مي گردند. سالمونلوز ممکن است در اسبها و کرّه اسبها به صورت عوارض معدي و رودهاي بروز نمايد. در نقاطي از دنيا که از گوشت اسب استفاده مي کنند مسموميت غذائي در اثر خوردن گوشت آلوده به سالمونلا ديده مي شود.
  جهت جلوگيري از آلوده شدن ساير دامها، بايد بيماران را جدا از سايرين نگهداري و ترشحات و جنين سقط شده را جمع آوري و سوزاند و از اسبهاي آلوده براي جفتگيري استفاده ننمود.
  ...
  لپتوسپيروز Leptospirosis
  اين بيماري در اسب معمولاً با تب شروع مي شود و به دنبال آن بي اشتهائي و اسهال هاي متناوب ديده مي شود. در بعضي موارد به شکل يرقان همراه با هموگلوبينوري بوده و نفريت و گاهي سقط جنين نيز اتفاق مي افتد. عوارض ثانوي بيماري چشم درد همراه با ريزش اشک و ورم ملتحمه و ترس از نور مي باشد که اگر درست درمان نشود حيوان کمکم نابينا مي گردد. انسان و حيوانات به خصوص گاو، گوسفند، خوک به بيماري مبتلا مي شوند ولي در اسب بيماري نسبت به ساير حيوانات خفيفتر ديده مي شود. حيوانات بيمار از طريق ادرار، جنين سقط شده و ترشحات مهبلي محيط اطراف و آب و علوفه را آلوده ساخته و انسان و ساير حيوانات از طريق زخمها و خراشهاي جلدي و مخاطي در تماس با دام بيمار و مواد آلوده بيمار مي شوند.
  ...
  ليستريوز Listeriosis
  بيماري فوق در انسان و حيوانات خونگرم شايع مي باشد. عامل بيماري ليستريامونوسيتوژنس بوده و اسب نيز به طور اسپوردايک به آن مبتلا مي شود علائم بيماري در اسب بيشتر فلجي و فک و عضلات گلو مي باشد و گاهي سپتي سمي ليستريائي در کرّه اسبها مشاهده مي شود. حيوانات بيمار ميکروب را از طريق ادرار، مدفوع ترشحات رحمي و شير به خارج رفع مي کنند.
  ....
  کورينه باکتريوم پزودوتوبرکولوزيس Corinebacteriom Pseudotubercullosis
  بيماري ناشي از اين باکتري در اسب به دو شکل اتفاق مي افتد. يکي لنفانژيت اولسرايتو که عفونت در پاهاي خلفي حيوان ديده مي شود و يا لنگش همراه بوده، و ديگري تشکيل آبسه بزرگ در ناحيه سينه و پائين شکم مي باشد. در اکثر موارد ميکروب در عقده هاي لنفاوي ناحيه محبوس مي گردد، ولي در بعضي از موارد بسته به وضعيت و شرايط حيوان از عقده هاي لنفاوي ناحيه تجاوز نموده به عقده هاي لنفاوي داخلي مي رسد و مرگ اتفاق مي افتد. سقط جنين نيز در اين بيماري گزارش شده است که گاهي باعث عقيم شدن حيوان مي شود. عامل بيماري در ادرار و ترشحات دامهاي بيمار وجود دارد و راه اصلي ورود آن به بدن انسان و ساير دامها، زخمها و خراشهاي موجود در بدن مي باشد. اسبهاي جوان کمتر به بيماري دچار مي شوند. ولي اسبهاي مسن کاملاً به بيماري حساس مي باشند.
  ....
  کورينه باکتريوم اکوئي Corinebacteriom Equi
  بيماري حاصله مخصوص کرّه اسبهاي جوان مي باشد و باکتري عامل آن اولين بار از ريه کرّه اسبها جدا شده است .علائم بيماري عبارتند از تب، بي اشتهائي و سرفه، پنوموني که گاهي نيز با اسهال همراه مي باشد. ميزان مرگ و مير در اين بيماري زياد است کرّه اسبهاي بزرگتر (بالاتر از سه ماه) در مقابل بيماري مقاومتر بوده و کمتر تلف مي شوند. باکتري عامل بيماري در خاک ديده مي شود و از دستگاه تناسلي اسبهاي سالم و بالغ نيز جدا شده است.
  ..

  بيماريهاي قارچي و انگلي


  کوکسيديوئيد و ميکوز Coccidioidmycosis
  انسان و حيوانات در اثر اسثتنثاق هاگ اين قارچ به نام کوکسيديوئيديس ايمي تيس که در زمين رشد مي‌کند مبتلا به بيماري مي‌شوند. علائم بيماري در اسب عبارت است از لاغري، تب متغير، خيز در پاها، کم‌خوني و ازدياد گلبول‌هاي سفيد خون که در بعضي از موارد دل دردهاي متناوب نيز وجود دارد. پارگي کبد در بعضي مواقع ديده مي‌شوند که به تلف شدن حيوان منجر مي‌گردد.
  ...
  کچلي Ringwrom
  کچلي از بيماري‌هاي قارچي پوستي مي‌باشد که اين قارچ به بافت‌هاي پوششي و شاخي و الياف مو حمله مي‌کند. در اسب‌ها بيماري با ايجاد لکه‌هاي گردي در پوست شروع مي‌شود و پس از چند روز موها فاسد شده و مي‌ريزند. سطح پوست خاکستري رنگ و شوره‌هاي ريزي در پوست ظاهر مي‌شود. سپس پوسته شده و خارش شديد در حيوان ايجاد مي‌کند. در صورتي‌که مراقبت‌هاي لازم انجام شود پس از مدت ۲۵ تا ۳۰ روز بهبود حاصل مي‌شود. در صورتي‌که محل کچلي در زيرزين و يا تنگ اسب باشد در اثر تحريک بهبودي به تأخير مي‌افتد و ممکن است به ساير نقاط بدن نيز سرايت کند. بيشتر کچلي‌هاي انسان از حيوانات سرايت مي‌کند، به‌خصوص در نقاط روستائي و جاهائي که تماس نزديک با اسب و گاو وجود دارد.
  ....
  لنفانژيت واگير (مشمشه کاذب) The infectious Lymphangitis
  لنفانژيت واگير از بيماري‌هاي مزمن اسب بوده که توسط يکي از انواع قارچ‌ها به نام هيستوپلاسما فارسي مي‌نو*** به حيوان سرايت مي‌کند. اين قارچ از راه خراش‌هاي پوستي و از طريق لوازم آلوده مثل زين، عرق‌گير، لوازم تيمار وارد بدن اسب مي‌شود. زماني‌که اين قارچ به بافت‌هاي زيرپوست مي‌رسد، قرحه‌هائي در امتداد عروق لنفي به‌وجود مي‌آورد اين قرحه‌ها کم‌کم ضخيم شده و سرباز مي‌کند. جراحات و ورم بيشتر در اطراف مفصل خرگوشي و يا در تمام قسمت‌هاي پا مشاهده مي‌شود، که اغلب بدون درد مي‌باشد. اين عوارض ممکن است در ساير نقاط بدن و يا مخاط بيني نيز ديده شود که در اين‌صورت با بيماري مشمشه قابل اشتباه مي‌باشد ولي بايد توجه داشت که در اين بيماري تست مالئين منفي است. اين بيماري قابل سرايت به انسان و گاو مي‌باشد.
  ....
  هيستوپلاسموز Histoplasmosis
  هيستوپلاسموز از بيماري‌هاي قارچي قابل انتقال بوده و در اسب ايجاد جراحات غده‌اي مي‌نمايد عوارض بيماري در کرّه‌اسب‌ها عبارت از لاغري، تنگي نفس و گاهي يرقان مي‌باشد. در انسان علائمي شبيه به علائم بيماري در اسب‌ها ديده مي‌شود. عامل بيماري هيستوپلاسماکاپسولاتوم است، و ابتلاء معمولاً در اثر اسثنشاق گرد و غبار آلوده صورت مي‌گيرد.
  ......
  رينو سپوريديوز Rhinosporidiosis
  عامل اين بيماري رينوسپوريد ياسيبري است که ايجاد ناراحتي و جراحات در مخاط بيني، منخرين و گاهي در حنجره، چشم و واژن اسب‌ها مي‌نمايد. اين بيماري قابل اشتباه با بيماري مشمشه، گورم و لنفانژيت مي‌باشد. بيماري به انسان قابل سرايت است.
  ....
  توکسوپلاسموز Toxoplasmosis
  توکسوپلاسموز بيماري واگير و مشترک بين انسان و کليه حيوانات مي‌باشد. عامل بيماري توکسوپلاسما گوندئي است، که انگل داخل ياخته‌اي بوده و از راه دهان وارد بدن انسان و حيوان شده و ايجاد بيماري مي‌نمايد. اسب‌هاي مبتلا به توکسوپلاسموز داراي علائم عصبي، اشکال در حرکت، چرخش به دور خود و گاهي فلجي و کوري مي‌باشند. گربه‌ها از جمله مهم‌ترين مخازن اين بيماري بوده، و بلع مواد آلوده به مدفوع گربه مهم‌ترين راه دخول اين انگل به بدن انسان و ساير حيوانات مي‌باشد.
  ...
  جرب اسب Mange
  جرب‌هاي مختلفي در اسب ايجاد بيماري مي‌کنند که مهم‌ترين آنها عبارت هستند از جرب دمودکس اکوئي، جرب سارکوپتيک، جرب پزوروپتيک و جرب کوريوپتيک مي‌باشد. جرب پزوروپتيک در اسب ايجاد دلمه‌هائي در قاعده يال و دم کرده، دلمه‌ها کم‌کم بزرگ شده و توليد خارش شديد مي‌نمايد و حيوان بدن خود را به در و ديوار مي‌مالد. گاهي اوقات ممکن است جراحات در قسمت‌هاي فاقد مو مثل زير بغل، پستان و بيضه نيز ديده شود. جرب از طريق تماس مستقيم و يا از طريق استفاده مشترک از وسائل مثل زين، عرق‌گير، افسار و غيره قابل انتقال است. جرب‌هاي اسب قابل انتقال به انسان مي‌باشد.


  بیماری هاری در اسب


  هاري يك بيماري ويروسي كشنده است كه مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده و انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و غالباً از طريق گزش به آن مبتلا مي شوند.

  اين بيماري به دلايل ذيل داراي اهميت مي باشد:

  ۱ ـ ميزان كشندگي بـــــــالا ( صددرصد) به طوري كه پس از ظهور علايم بيماري چه در انسان و چه در حيوان درمان پذير نبوده و بيمار محكوم به مرگ مي باشد.
  ۲ ـ افزايش روند موارد حيوان گزيدگي انساني كه بناچار سالانه مبالغ زيادي صرف خريد سرم و واكسن ضد هاري جهت درمان و پيشگيري مي گردد.
  ۳ ـ تلفات و خسارات اقتصادي زياد
  ۴ ـ و …

  عامل بيماري:
  ويروسي است بي هوازي و نروتروپ يعني تمايل به سيستم عصبي دارد و وقتي به سيستم عصبي مركزي حمله نمايد تقريباً هميشه موجب مــــــرگ ميزبان مي گردد.
  ويروس هاري در حرارت ۵۰ درجه سانتي گراد در مدت ۱۵ دقيقه و در حرارت ۶۰ درجه در مدت ۳۵ ثانيه و در حرارت ۱۰۰ درجه سانتي گراد در مدت چند ثانيه از بين مي رود.
  بنابراين براي ضدعفوني وسايل آلوده كافي است چند دقيقه آنها را بجوشانيد و يا از فنل و الكل استفاده نماييد.


  مخازن بيماري:

  كليه حيوانات خونگرم پستاندار چه وحشي و چه اهلي اعم از گوشتخوار ـ علفخوار ـ جوندگان و از پرندگان ( خفاشها ) به اين بيماري حساس مي باشند.

  راههاي سرايت بيماري :

  ۱ ـ اصلي ترين راه سرايت بيماري از طريق گازگرفتن به وسيله حيوانات مي باشد. در مورد گربه و گربه سانان از طريـــــق پنجه كشيدن انتقال بيماري صورت مي گيرد، زيرا گربه دايماً مشغـــــــول ليسيدن پنجه ها يش مي باشد و پنجه ها آلوده به بزاق مي شوند و در موقع پنجه كشيدن مي تواند ويروس را از طريق خراش به انسان منتقل نمايد.

  ۲ ـ راه پوست:
  بيماري هاري از راه پوست سالم قابل سرايت نيست، ولي اگر كوچكترين خراش يا زخمي در پوست وجود داشته باشد قابل سرايت مي باشد.
  ۳ ـ راه مخاط ها :
  سگها و گربه هاي به ظاهر سالم كه در اواخر دوره نهفتگي بيماري هاري هستند مي توانند ويروس را از طريق ليسيدن مخاط لب ـ چشم و بيني به صاحبان خود منتقل نمايند.
  ۴ ـ انتقال از راه دستگاه گوارش:
  انتقال بيماري از اين طريق بعيد به نظر مي رسد، ولي بايد از خوردن گوشت و ساير فرآورده دامهاي مبتلا به هاري خودداري نمود.

  علايم بيماري در حيوان:

  دوره كمون يا نهفتگي در سگ و گربه ۲ تا ۳ هفته و گاهي چند ماه است. مهمترين علايم تغيير در رفتار و عادات حيوان مي باشد ، به گونه اي كه حيوان بيش از اندازه به صاحب خود انس مي گيرد و به گوشه اي پناه مي برد و بالاخره در اثر فلج اندامي و دستگاه تنفسي تلف مي شود و يا در بيشتر مواقع حيوان مضطرب و كم كم به صورت وحشي و درنده درآمده و به هر كس و هر حيوان كه سر راه او باشد حمله مي كند ـ كف از دهانش سرازير شده و به علت عدم امكان بلع بر اثر گرسنگي ـ تشنگي و سرانجام بر اثر فلج دستگاه تنفسي مي ميرد.

  علايم بيماري در انسان :

  دوره نهفتگي در انسان معمولاً بين ۲ تا ۸ هفته و گاهي كمتر از ۵ روز و به طور نادر تا يكسال و بيشتر نيز ديده مي شود.

  علايم بيماري هاري در انسان :

  اين بيماري شامل چند مرحله است.

  در دوره مقدماتي بيماري كه ۲ تا ۳ روز قبل از ظهور علايم اصلي است افسردگي، بي قراري، خستگي، بي اشتهايي ، تف اندازي، سوزش و خارش و گاهي درد در محل گزش ديده مي شود؛ پس از اين دوره انسان نسبت به تمام محركهاي فيزيكي، شيميايي، حسي و بويايي واكنش نشان مي دهد. كوچكترين صدا يا نور او را به شدت متشنج مي كند و خود را به در و ديوار مي زند؛ اطراف دهان او را كف مي پوشاند و بيمار عطش فراوان دارد، ولي به علت انقباض عضلات گلو قادر به نوشيدن آب نمي باشد و با ديدن يا شنيدن صداي آب به شدت تحريك مي شود و همچنين عبور هوا نيز از روي صورت باعــــــث تحريك بيمار مي شود.
  پس از آن بيمار بر اثر انقباضات شديد عضله قلب و فلج دستگاه تنفسي فوت مي نمايد.

  اقدامات لازم جهت فرد حيوان گزيده:

  ۱ ـ خارج ساختن و تميز نمودن ويروس هاري از محل زخم:

  تا حد مقدور در ساعات اوليه پس از گزش بايد لابلاي زخم را حداقل به مدت ۵ تا ده دقيقه با آب تميز و صابون عميقاً مورد شستشو قرار داد. اين عمل مهمترين قسمت پيشگيــــــري از هاري به حساب مي آيد و مي توان ادعا كرد كه بيش از ۵۰ درصد پيشگيري از بيماري مربوط به رعايت اين مسأله است.
  ۲ ـ خارج كردن صابون از لابلاي زخم‌:
  با استفاده از شيلنگ و فشار آب بايد كف صابونهاي باقيمانده را از لابلاي زخم خارج نمود، زيرا باقيمانده صابون مي تواند مواد ضدعفوني كننده را بي اثر نمايد.
  ۳ ـ ضد عفوني نمودن زخم:
  زخم را بعد از شستشو بايد با الكل ۶۰ تا ۷۰ درجه يا محلول بتادين يك درصد و يا ساير مواد ضدعفوني نمود (زخم را هيچ وقت نبايد پانسمان نمود زيرا ميكروب هاري بي هوازي است و بر اثر پانسمان رشد آن سريع خواهد شد).
  ۴ ـ ارجاع فرد به مراكز بهداشتي درماني جهت تلقيح واكسن و سرم
  و پيگيري جهت تكميل نوبتهاي واكسن (كه اين مسأله بايد با پيگيري، آموزش و حساسيت كامل دنبال گردد) ضمناً وضعيت واكسيناسيون توأم يا ثلاث فرد مجروح بايد مورد بررسي قــرار مي گيرد. اگر واكسيناسيون كامل باشد فقط يك نوبت واكسن به عنوان يادآور كافي است، در صورتي كه مجروح بر ضد كزاز قبلاً ايمن نشده باشد. اولين نوبت واكسن و همچنين سرم ضدكزاز به مقدار مورد نياز با نظر پزشك به وي تزريق مي شود و مطابق دستور عمل نوبت هاي بعدي واكسن را ادامه مي دهيم.

  واكسن هاري
  واكسن هاري از كشت سلولي تهيه مي شود و آن را مي بايست در ۵ نوبت در روزهاي: صفر ـ ۳ ـ‌۷ ـ ۱۴ ـ ۳۰ به صورت عضلاني و حتماً در عضله دلتوئيد بازو تلقيح نمود. در اطفال كمتر از ۲ سال واكسن در ناحيه فوقاني و جانبي ران تزريق مي شود. هرگز نبايستي واكسن را در عضله سرين تلقيح كرد.
  اگر فردي مورد گزش سگ قرار گيرد و سگ در دسترس باشد بايد آن را به مدت ۱۰ روز بسته و تحت مراقبت قرار داد و در اين مدت اگر علي رغم تأمين آب و غذاي كافي حيوان تلف شد، به احتمال زياد حيوان هار بوده و بايستي واكسيناسيون هاري تا نوبت آخر ادامه پيدا كند، ولي اگر بعد از ۱۰ روز حيــــوان سالم ماند نتيجه مي گيريم سگ هار نيست و از ادامه واكسيناسيون يعني نوبتهاي ۱۴ و ۳۰ خودداري مي نماييم .

  تذكر : اگر فردي با ۴۸ ساعت يا بيشتر تأخير مراجعــــــه نمايد مي توانيم دوز اوليه واكسن را به دو برابر افزايش دهيم.

  سرم هاري :
  سرم هاري كه در حال حاضـــر مورد استفاده قرار مي گيرد از پلاسماي انساني تهيه شده و هيچ نوع مخاطره اي در برندارد و احتياج به تست نيز ندارد.
  مقدر آن ۲۰ واحد به ازاي هر كيلوگرم وزن و در عضله بايد تلقيج نماييم. بهتر است نصف سرم را در داخل و اطراف زخم و نصف ديگر را در عضله تلقيح نماييم.
  در چه مواردي علاوه بر واكسن سرم نيز مورد نياز مي باشد:

  ۱ ـ گزش توسط حيوانات وحشي
  ۲ ـ اگر حيوان اهلي باشد ولي متواري شده باشد
  ۳ ـ اگر فرد داراي زخمهاي عميق و متعدد به ويژه در ناحيه سر، صورت، گردن و نوك انگشتان باشد.

  تذكر مهم : كليه موارد حيوان گزيدگي چه اهلي و چه وحشي را بايد هار تلقي نمود و بيمار را بايد فوراً تحت اقدامات پيشگيري قرار داد؛ اين موضوع به قدري اهميت دارد كه اگر حيوان گزنده مثل سگ داراي قلاده و واكسيناسيون كامل نيز باشد، مي بايست اقدامات پيشگيري و درمان را براي فرد سريعاً انجام داد يعني داشتن سابقه واكسيناسيون حيوان مانعي براي انجام « سرو واكسيناسيون » فرد نيست.

  http://forum.iranvij.ir/%D8%AD%DB%8C...%B3%D8%A8.html  ماه به من گفت،اگر او تو را فراموش کرده چرا ترکش نمي کني؟
  به ماه نگاهي کردم و گفتم آيا آسمان تو را ترک مي کند زماني که نمي درخشي؟


 2. #2
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنونم میترا خانم، ذخیره کردم که سر فرصت با حوصله بخونم
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید