به گزارش خبرنگار مهر، شاید کمتر کسی گذرش به "موزه حیات وحش شهر صفادشت" در همین چند کیلومتری پایتخت و در محدوده شهرستان ملارد افتاده باشد، کلکسیونی متنوع و نادر از انواع گونه های زیستی منحصر به فرد در غرب استان تهران که سبب شده تا این مجموعه به رغم اطلاع محدود طیف های مختلف از نگاه علاقه مندان دور نمانده و سالانه پذیرای خیل کثیری از دوستداران حیات وحش باشد.
نقطه عطف و آغاز احداث موزه شهر صفادشت به سال 1379 باز می گردد زمانیکه مدرسه قدیمی " بوعلی" در بلوار الغدیر ( پولاد سازان) واقع در جنوب شهر صفادشت مامن گونه های ناب حیوانات مختلف شد و 33 گونه حیوان زنده و 58 نمونه تاکسیدرمی شده موزه حیات وحش صفادشت را با زیبایی های ناب خود آراسته کردند و پس آن شهر صفادشت میزبان علاقه مندان به حیوانات شد.گرمای حیات در کنار تندیس های خشکیده حیوانات جلوه ای از شاهکار آفرینشدر این موزه انواع حیوانات زنده از جمله گرگ، روباه، گورکن، میمون، عقاب، کرکس، خرگوش، گربه وحشی و... در معرض دید علاقه مندان قرار دارد.
همچنین پرندگان زیبا و کم نظیری همچون قرقاول طلایی بلژیکی، طاووس، قرقاول نر امریکایی، قوی اشکی، مرغ و خروس لهستانی و لاری در این مامن سکنی گزیده و علاقه مندان به حیات وحش را میهمان لحظات بی ریای دنیای حیوانات کرده اند. در کنار حصارهای میله ای که برخی از این حیوانان به ویژه حیوانات وحشی را در بر گرفته، کلکسیونی از پرندگان و حیوانات تاکسیدرمی شده نگاه بازدید کنندگان را به خود معطوف می کند.
شاه طوطی، کله شوکاء، پرستوی دریایی، کاسکو، باقرقره، دلیجه، دوراج، بوتیمار و... در کنار حیواناتی همچون جغد، عقاب، خرس، پلنگ، سگ آبی، طاووس ، انواع پروانه و... فضایی مملو از زیبایی خیره کننده از نگارنده خالق هستی مقابل دیدگان مخاطبان قرار می دهد.وجود این گونه های ناب سبب شده تا علاقه مندان از اقصی نقاط کشور راهی شهر صفادشت شده و حضور در این مکان را حتی برای یکبار تجربه کنند.
بازدید 16 هزار نفر از موزه حیات وحش صفادشت در ایام نوروز سال گذشتهبازدید از موزه حیات وحش صفادشت مختص ایام ویژه ای از سال نیست و علاقه مندان در تمام روزهای سال به این مرکز مراجعه می کنند اما اوج بازدید از این موزه در ایام تعطیلات نوروزی است.به گفته شهردار صفادشت سال گذشته بیش از 16 هزار نفر در ایام نوروز و در روز طبیعت از این مکان بازدید کردند.
خیل گسترده بازدیدکنندگان و محدودیت مکانی مدیران و مسئولان شهری صفادشت را بر آن داشت تا مکانی مناسب و وسیع را به این منظور در نظر گرفته و مامنی تازه برای این حیوانات دست و پا کنند.در حال حاضر احداث مجموعه موزه حیات وحش و باغ پرندگان جنب دانشگاه آزاد اسلامی صفادشت دردستور کار قرار گرفته تا حیوانات این مجموعه به این مکان جدید منتقل شده و درفضایی مناسب در معرض دید علاقه مندان به حیات وحش قرار گیرند.
شهردار صفادشت در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: افتتاح فاز اول موزه حیات وحش ملارد در صفادشت با اعتباری بالغ بر500 میلیون تومان انجام شد. محمد علی کریمی با بیان اینکه این طرح در فضای پنج هکتاری در دست احداث می باشد، ادامه داد: این پروژه شامل سه فاز است که فاز اول آن هم اکنون بهره برادری شده و فازهای بعدی آن در سال های آینده اجرا می شود .
این مسئول بیان کرد: این پروژه برای اتمام و تکمیل نیازمند بیش از پنج میلیارد تومان اعتبار است.شهردار صفادشت عنوان کرد: طرح توسعه این فضا با هماهنگی و تعامل مطلوب محیط زیست استان تهران در دستور کار قرار دارد که در این زمینه ایجاد فضاهای تفریحی از جمله ایجاد آلاچیق، فضای بازی کودکان، احداث کافی شاپ و.. در این مکان در نظر گرفته شده است.وی ایجاد فضای آموزشی را از دیگر بخش های این مرکز منحصر به فرد در غرب استان تهران ذکر کرد و گفت: ایجاد محیط آموزشی جهت بهره گیری دانشجویان، دانش آموزان و علاقه مندان به حیات وحش و شناساندن قابلیت های این مجموعه از دیگر مواردی است که برای طرح توسعه این فضا پیش بینی شده است.
کریمی با یادآوری سایر جاذبه های گردشگری بخش صفادشت بیان کرد: توجه به معرفی جاذبه های گردشگری ناب این بخش و شناسایی آن به گردشگران از جمله مواردی است که شورا و شهرداری صفادشت بر آن تاکید ویژه دارند.وی اظهار امیدواری کرد تا نوروز امسال شاهد حضور هموطنان از اقصی نقاط کشور در این شهر باشیم.به هر روی " موزه حیات وحش صفادشت" یکی از مجموعه های بی نظیر در سطح استان تهران است که می تواند برای علاقه مندان به طبیعت و حیات وحش جاذبه های ویژه ای داشته باشد، حفظ و نگهداری این حیوانات موضوعی است که مدیران و دوستداران این عرصه در صفادشت با رویکردی ویژه آن را دنبال می کنند و امید می رود فرصت بی نظیر بازدید از این مکان زیبا از دید علاقه مندان در ایام نوروز امسال نیز دور نماند........................سیده مریم اجاق