فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  38
لایک لایک:  3
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5

موضوع: زبان بدن پرندگان - قسمت دوم

 1. #1
  همکار قدیمی Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.19
  نوشته ها
  3,814

  زبان بدن پرندگان - قسمت دوم

  مطلبی در ادامه زبان بدن پرندگان 1

  دم
  دم پرنده مانند هر حیوان دیگری برای برقراری ارتباط استفاده می شود.
  - تکان دادن سریع دم: درست مانند سگی که با دیدن صاحبش خوشحال می شود و دمش را به سرعت تان می دهد، پرنده ها هم این کار را انجام می دهند. البته پرندگان قبل از قضای حاجت نیز این کار را انجام می دهند. دانستن این موضوع زمانی ضروری به نظر می رسد که کسی بخواهد به پرنده اش آموزش های لازم برای زندگی در خانه را بدهد.
  - بالا و پایین کردن آرام دم: این حرکت که با تنفس سریع پرنده همراه است، بعد از فعالیت های جسمی شدید پرنده دیده می شود که نوعی نفس گیری برای اوست. اما اگر پرنده تان این حرکات را به جز در مواقع بازیگوشی انجام داد، ممکن است که نشان دهنده ی مشکل تنفسی یا عفونت باشد. در این صورت به دامپزشک مراجعه کنید.
  - چرخاندن دم: این کار نشانه ی خوشحالی پرنده از دیدن شما، بازی با اسباب بازی مورد علاقه اش و یا خوردن یک غذای خوب است.
  - پف دادن پر های دم: این حرکت معمولا در ادامه حرکاتی می آید که حاکی از خشونت یا عصبانی بودن پرنده هستند. در حقیقت، پف دادن پر ها توسط پرنده برای نشان دادن قدرت و سرزندگی صورت می گیرد.

  پاها
  پاها به اندازه دیگر اعضای پرنده در زبان بدن او دخیل نیستند، اما در بعضی از جالب ترین حرکات پرنده دست دارند.
  - کوبیدن پاها به زمین: برخی از پرنده ها، به خصوص کاکادو ها، پایشان را به نشانه تسلط بر قلمرو خود بر زمین می کوبند. آنها این کار را هنگامی انجام می دهند که احساس کنند قلمرویشان در خطر است.
  - نمایش "پای ضعیف" : گاهی اوقات که پرنده تان را بیرون می آورید و با او بازی می کنید، دیگر تمایلی به بازگشت به قفس و نشستن روی میله از خود نشان نمی دهد. در این صورت آنها نمایشی به اسم پای ضعیف از خود نشان می دهند بدین صورت که خودشان را در دست های شما رها می کنند و وانمود می کنند که پایشان ضعیف تر از آن است که بتواند روی میله بایستد. در این صورت پرنده را در دست بگیرید و کمی دیگر با او بازی و نوازشش کنید. بعد از آن راضی می شود که پاهایش را به حالت قبلی برگرداند. البته بعضی از پرندگان به این کار عادت دارند و همیشه انجامش می دهند.
  - سر و ته آویزان شدن: این در طبیعت برخی پرنده هاست که به صورت برعکس از شاخه آویزان شوند که این به معنی شاد و راضی بودن از زندگی است.
  - خراشیدن کف قفس: آن دسته از پرنده هایی که در طبیعت روی زمین دنبال غذا می گردند (و نه روی درخت) ممکن است که دائما روی کف قفس در جستجوی غذا باشند و آن را بخراشند.

  منقار
  منقار پرندگان کاربردهای مختلفی از نظافت گرفته تا شکستن دانه ها و مغزها را بر عهده دارد. همچنین در ساخت لانه و یا به عنوان سلاح دفاعی نیز از منقار استفاده می شود. البته منقار در زبان بدن پرندگان نیز کاربردهایی دارد که با هم می خوانیم:
  - به هم زدن منقار: این کار می تواند معانی مختلفی داشته باشد. اگر پرنده یک بار منقارش را به هم زد و چشم هایش را به شما دوخت، بی خطر است و او در حال خوش و بش با شما یا در حال شناسایی چیزی است. اما اگر چند بار پشت سر هم این کار را کرد، او در حال هشدار دادن است و نباید به او دست بزنید؛ البته این کار بیشتر در کاکادو ها و عروس هلندی (کاکتیل) ها دیده می شود.
  - مالش منقار به یکدیگر: این حرکت به معنای رضایت پرنده است و بیشتر موقعی دیده می شود که پرنده به خواب عمیقی فرو رفته است. در واقع پرنده نوک بالایی و پایینی اش را به صورت افقی با یکدیگر تماس می دهد. البته برخی متخصصان بر این باورند که پرنده این کار را انجام می دهد تا منقارش را در بهترین شرایط نگه دارد (یعنی نوعی مراقبت از منقار محسوب می شود.)
  - پاک کردن منقار: معمولا پرندگان بعد از غذا خوردن نوکشان را با مالیدن آن روی میله ی قفس، شاخه درخت، کف یا گوشه های قفس پاک می کنند. برخی از پرندگان به هنگام آشنایی و مواجهه با پرنده های دیگر، این کار را برای تعیین قلمرو خود انجام می دهند.
  - نوک زدن: پرندگان به دلایل مختلفی نوک می زنند، بنابراین مشاهده ی دیگر عوامل برای تعیین علت نوک زدن پرنده الزامی است. دفاع از قلمرو، تر س یا عصبانیت از دلایل نوک زدن پرنده هستند. نوک ِ باز همراه با بدنی رو به پایین و خرخر کردن نشانه های اولیه نوک زدن هستند.
  - جویدن: بیشتر پرنده ها از جویدن لذت می برند و آن را به علل مختلفی از جمله سرگرم کردن خودشان انجام می دهند. پس برای این که پرنده تان اشیای نامناسبی را نجود و یا حتی قورت ندهد، برایش اسباب بازی های جویدنی مختلفی تهیه کنید.
  - بالا آوردن: اگر پرنده تان به شما چشم دوخت، سرش را به آرامی تکان داد، گردنش را کشید و شامی را که خورده بود بالا آورد، در حقیقت به خیال خودش به شما کلی محبت و مهربانی کرده است!!! زیرا در عالم پرندگان، آنها حوجه های خود را با بالا آوردن غذا تغذیه می کنند و حتی به جفت خود نیز به همین شیوه ابراز علاقه می کنند!!
  - کشتی گرفتن با منقار: یکی از بازی های مورد علاقه پرندگان این است که با یکدیگر به وسیله ی نوکشان کشتی بگیرند!

  حالات بدن
  حالت کلی بدن هم در تشخیص این که پرنده چه میخواهد بگوید بسیار موثر است.
  - ریلکس: شاد و راضی بودن را نشان می دهد. به همین سادگی!!
  - آماده باش: اگر پرنده سر و بدنش را در حالت آماده باش نگه داشته و پرهایش را پف داده میخواهد تسلطش بر قلمرو را نشان بدهد.
  - خم شده: وقتی پرنده سرش را روبروی شما رو به پایین گرفته و به طور خمیده راه می رود (و حتی شاید سرش را نیز آرام تکان دهد) به معنی آن است که میخواهد نوازشش کنید.
  - سر رو به پایین: در این حالت، بدن پرنده به شکل حالت بالایی است اما بال هایش را نیز بالا گرفته تا توجه شما یا پرنده ی دیگری را جلب کند.
  - تهاجمی: حالاتی که نشان دهنده ی تهاجمی بودن پرنده هستند و با بروز آنها ممکن است نزدیک شدن به پرنده خطرناک باشد به شرح ذیل است: راه رفتن با سری خمیده، چشم هایی خیره، پرهای پف داده شده، بدنی استوار و سینه ای افراشته.
  - به پشت خوابیدن: گرچه در طبیعت کمتر مشاهده شده، اما گاهی بعضی از پرندگان خانگی دست آموز به پشت دراز می کشند و حتی می خوابند.

  پرنده ها زبان بدن مخصوصی دارند که گاهی چنان آسان فهمیده می شود که هر جانداری توانایی درک آن را دارد و گاه چنان سخت است که تنها با چندین سال تجربه میتوان آن را فهمید. برخی از پرندگان زبان بدن مخصوص به گونه خود را دارند. فهمیدن زبان بدن پرنده، راه را برای درک متقابل پرنده و صاحبش هموار می کند.

  ترجمه: شادی حسن پور

  مطلب اختصاصی میهن پت


 2. #2
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون شادی جان، خیلی خوب و روان ترجمه شده و بسیار مفید هست

  از همه جالبتر این ابراز علاقه شونه، بالا میارن!!!!
 3. #3
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  خیلی زحمت کشیدی شادی جان
  در http://bird.mihanpet.ir/ قرار داده شد .

 4. #4
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  ممنون شادی خانم... عالی بود

  اگر پرنده تان به شما چشم دوخت، سرش را به آرامی تکان داد، گردنش را کشید و شامی را که خورده بود بالا آورد، در حقیقت به خیال خودش به شما کلی محبت و مهربانی کرده است!!!  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 5. #5
  کاربر میهن پت Nilufar آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  نیلوفر ابی
  محل سکونت
  تهران + کرج
  علایق
  فال . حیوانات . سفر . موسیقی . وبگردی و ...
  تخصص
  گرافیست + طراح وب
  حیوان خانگی
  طوطی + ماهی + لاک پشت + سگ و ...
  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  2270
  میانگین پست در روز
  0.03
  نوشته ها
  44
  مطلب فوق العاده ای بود ، قسمت یک هم همینطور ... خسته نباشی شادی جان

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید