صفحه 6 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 51 به 60 از 67
    همکار قدیمی انجمن قناری

نوع حیوان خانگی
    ديسکس-عروس هلندی- قناري
    شماره عضویت
    5776
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز اگه میخوای ریف نگهداری کنی حتما برو سراغ متال و مهتابی اگه ریف نداری با همین مهتابی های معمولی هم کارت راه میوفته شما به دو تا متال 20000 و یکی 14000 احتیاج داری +مهتابی های 14000 مخصوص اب شور استفاده کنی که سایزاش 60 - 90 - 120 فکر میکنم باشه حالا بستگی داره کدومش رو بتونی پیدا کنی!!!مثلا میتونی از دو تا 90 سانتی و دو تا 60 سانتی استفاده کنی که هر کدوم دوتا دوتا طول تانکت رو پر کنن یکی از 90 و 60 ها رو ابی بگیر و اون دوتای دیگه رو سفید.اگه بخوای هم بیشتر پول خرج کنی میتونی از قاب های اماده واسه تانکت استفاده کنی اگه هم نه که متال و مهتابی رو خودت هم میتونی سرهمشون کنی بازم سوالی بود درخدمتیم.
    سلام
    ممنونم
    قیمت تقریبیشون دارین ؟
    چه مارکی بگیرم ؟

کاربر ثابت

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    2330
    نقل قول نوشته اصلی توسط Gloster نمایش پست ها
    سلام
    ممنونم
    قیمت تقریبیشون دارین ؟
    چه مارکی بگیرم ؟
    راستش نه از قیمت های جدبد خبر ندارم اما مهتابی 60 سانتی ارکادیا قبل از گرونی گرفتم 18 تومن متال هم مارک های مختلفی داره فکر میکنم لامپ خالیش یه چیزی دوروبر 90 تومنی باید باشه!!!
    بازم میگم من دقیق اطلاع ندارم

همکار قدیمی انجمن قناری

نوع حیوان خانگی
    ديسکس-عروس هلندی- قناري
    شماره عضویت
    5776
    نقل قول نوشته اصلی توسط Akhavani نمایش پست ها
    راستش نه از قیمت های جدبد خبر ندارم اما مهتابی 60 سانتی ارکادیا قبل از گرونی گرفتم 18 تومن متال هم مارک های مختلفی داره فکر میکنم لامپ خالیش یه چیزی دوروبر 90 تومنی باید باشه!!!
    بازم میگم من دقیق اطلاع ندارم

ممنونم
    اگر فروشگاه مطمئنی سراغ دارین لطفا شمارش بهم بدین تا ازش بگیرم

همکار قدیمی (انجمن آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    تو این سایت مقایسه ی جالبی بین led و متال داشته :
    یک سری کار برای من پیش اومد که لازم دونستم یه سری اطلاعات در رابطه با لامپهای متال هالاید جمع کنم و یه مقایسه ی اجمالی بین LED و این نوع لامپها داشته باشیم.
    برای نمونه ما یک LED یک وات که 100 لومن نور میدهد(EDEW-KLC8-F1) و متعلق به شرکتEDISON است را با یک لامپ 400 وات متال هالاید شرکت EYE Multi-Metal مقایسه میکنیم.Datasheet مربوط به این دو در لینکهای زیر موجود است.
    http://www.eyelighting.com/ss/EQS-N-52-84-00018.pdf

http://www.edison-opto.com.tw/produc...gory=1&cno=116

مقدمه :
    میدانیم که هر تکنولوژی جدید راه بسیار طولانی را پشت سر میگذارد تا به بلوغ کامل برسد. برای نمونه همه ما مانیتورهای CRT را به خاطر داریم. این مانیتورها در سالهای آخر تولید به درجه کیفیت بسیار بالایی دست یافتند چه از لحاظ کیفیت تصویر و چه Response Time . میتوان گفت Response Time در مورد مانیتورهای CRT به هیچ وجه معنی پیدا نمیکند (کمتر از 900 میکرو ثانیه ). اما مانیتورهای LCD پس از سالها تحقیق به مانیتورهایی با سرعت پاسخگویی حداکثر 2 میلی ثانیه (البته در مقیاس تجاری) دست پیدا کرده اند. و البته CRTها از لحاظ کنتراست نیز چندین برابر بهتر عمل میکردند. چرا که سالها از تولیدشان میگذرد و تحقیقات و زمان زیادی صرف تولید و عیب یابی آنها شده است و به عبارت دیگر تولید انبوه شده اند.ولی چرا این مانیتورها دیگر تولید نمیشوند و جای آنها را مانیتورهای LCD گرفته اند؟ دلایل زیادی وجود دارد که همه ی ما تا حدی از آن متلعیم. مثلاً LCD ها به چشم آسیب نمی رسانند، مصرف برق کمتری دارند، سبکترند ، به فضای کمتری نیاز دارند و ...
    دلایل بالا باعث شد که با وجود معایبی چون سرعت پاسخ و کیفیت تصویر کمتر و حتی قیمت بیشتر مانیتورهای LCD جای خود را در جهان باز کنند و همانطور که میدانیم دیگر تمامی تلوزیونها و مانیتورها از نوع CRT تولید نمیشوند.

مزایای لامپهای متال هالاید:

با مقدمه بالا به سراغ مزایای لامپهای متال هالاید می رویم.
    یکی از مزایای لامپهای متال هالاید در مقایسه با لامپهای LED مقدار لومن تولیدی به ازای وات مصرفی است.در مقایسه ای که ما انجام دادیم لامپ 400 وات شرکت EYE Multi-Metal که یک شرکت آمریکاییست را در نظر گرفتیم.این لامپ طبق DATASHEET موجود توانایی تولید 36000 لومن تا 38000 لومن را دارد.(البته لامپهای 400واتی جدیداً تولید شده اند که تا 50000 لومن را نیز تولید میکنند). یعنی 90 تا 95 لومن بر وات .برای آنکه محاسباتمان را راحتتر انجام دهیم اجازه دهید این عدد را 100 لومن در نظر بگیریم. این مقدار نور، کمی کمتر از مقدار نوری است که از لامپ LEDمورد بحث ما بدست می آید.
    تابع بعدی که می خواهیم آن را مورد بررسی قرار دهیم بحث قیمت برای تولید نور 100لومن است.قیمت LED نمونه ما 3000 تومان است.اگر بخواهیم پروژکتوری تولید کنیم که به اندازه ی یک متال هالاید 400 واتی به ما نور بدهد نیاز به 400 عدد LED و 2 عدد منبع تغذیه که هر کدام 200 وات را تامین کنند داریم.قیمت این منابع از نوع مرغوب 150000 تومان می باشد.(اجازه دهید که مبلغ فریم و هیت سینک را دیگر لحاظ نکنیم !).با همین چند عدد به اینجا میرسیم که یک پروژکتور LED که نوری معادل یک لامپ 400 واتی متال هالید داشته باشد حداقل یک و نیم ملیون تومان هزینه در بر خواهد داشت. به عبارتی دیگر به ازای تولید هر 100 لومن با LED باید 3750 تومان هزینه کرد.در عوض لامپهای متال هالاید 400واتی حداکثر به قیمت 100000تومان (به همراه فریم و ترانس) قابل تهیه هستند.با یک تقسیم ساده در میابیم که تنها 250 تومان بابت 100 لومنی که از متال هالاید دریافت میکنیم باید هزینه کنیم. یعنی یک پانزدهم LED .

معایب لامپهای متال هالاید:
    و اما مواردی که باعث شده لامپهای LED کم کم خود را وارد بازار کنند.
    1- طول عمر
    اولین و مهمترین پارامتر بحث طول عمر لامپهای متال هالاید است. بهترین و مرغوبترین نوع از این لامپها طول عمری کمتر از 20000 ساعت دارند.(بین 16000 تا 20000). ولی لامپهای LED طول عمری بین 50000 تا 60000 ساعت دارند. استفاده از LED به جای متال هالاید هزینه های تعمیر و نگهداری را حداقل یک سوم خواهد کرد.

2- Response Time
    مورد بعدی بحث زمان پاسخگویی است. لامپهای LED به محض رسیدن ولتاژ به آنها روشن میشوند (کمتر از 20 میکرو ثانیه) ولی لامپهای متال هالاید زمانی بالغ بر 5 دقیقه لازم دارند تا به حداکثر نور خود برسند.یعنی لامپهای LED پانزده ملیون بار سریعتر روشن میشوند.
    لامپهای متال هالاید یک ایراد دیگر نیز دارند و آن این است که اگر شما این لامپها را به مدت بیش از 5 دقیقه روشن بگذارید این لامپها گرم میشوند. مشکل تنها گرم شدن نیست. اگر بعد از 5 دقیقه شما این لامپ را خاموش کنید دیگر نمیتوانید فوراً روشنش کنید. چرا که لامپ گرم شده و سنسور داخل لامپ به شما اجازه ی روشن کردن مجدد لامپ را تا زمانی که لامپ سرد نشده نمیدهد(حدود 3 دقیقه طول میکشد تا سنسور اجازه ی ورود ولتاژ را بدهد و تازه از اینجا به بعد4 تا 5 دقیقه طول خواهد کشید تا به حداکثر نور خود برسد).

3- On/Off
    طول عمرلامپهای LED به هیچ وجه تابعی از تعداد روشن و خاموش شدن نیست.میتوان لامپهایLED را ملیونها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر LEDها تنها به مدت زمان روشن ماندن بستگی دارد.ولی لامپهای متال هالاید به هیچ وجه اینگونه نیستند و طول عمر آنها با روشن و خاموش شدن کم میشود.

4- مصرف بالا و هزینه های جانبی
    از آنجا که لامپهای متال هالاید نیاز به جریان بالایی دارند (خصوصاً لامپهای 400 وات به بالا) اگر سیم کشی جریان بالا، در ساختمان یا محل نصب این لامپها موجود نباشد، باید مجدداً سیم کشی نمود و این یعنی زمان و هزینه ی بیشتر. ولی پروژکتورهای LED به دلیل کم مصرف بودن از همان سیم کشی موجود می تواند استفاده کند.

5- تغییر رنگ

برای تغییر رنگ در لامپهای متال هالاید معمولاً از فیلترهای رنگی استفاده میکنند. البته اکثر مواقع برای تولید یک رنگ خاص از یک فیلتر ثابت استفاده می شود و در برخی موارد دیگر از لامپهای متال هالایدی که زاتاً نور خاصی تولید میکنند استفاده میشود.اما اگر نور بخواهد متناوباً تغییر کند به این صورت عمل میشود که یک محور میچرخد و فیلتر رنگی مناسب را جلوی لامپ قرار میدهد.این کار معایب بسیاری را در بر دارد.مثلاً نمیتوان رنگ را به دلخواه تنظیم کرد مگر اینکه کنترلر موجود موقعیت محور را دقیقاً بتواند تنظیم کند.معمولاً محور با سرعت مشخصی می چرخد و رنگها به ترتیب عوض میشوند.این کار در پروژکتورهای وات بالا استفاده ی کمتری دارد و تقریباً استفاده از این روش (استفاده از فیلتر رنگی) برای تغییر رنگ منسوخ شده است.در عوض تغییر رنگ درلامپهای LED به راحتی قابل انجام است.و نیاز به هیچ وسیله ی مکانیکی از قبیل فیلتر یا محور دوار ندارد. و میتوان رنگ را به دلخواه و به سهولت تغییر داد.

6- تنظیم شدت نور
    امکان تنظیم نور با لامپهای متال هالاید مطلقاً وجود ندارد.یعنی یک پروژکتور 400 واتی که 38000 لومن نور میدهد نمیتواند مثلاً 10000 لومن بدهد.ولی این کار در لامپهای LED با استفاده از تکنولوژیPWM یا Pulse Width Modulation که کنترل سطح ولتاژ به کمک تغییر پهنای پالس است و در اکثر میکروکنترلرها موجود است به راحتی امکانپذیر است.

7- تنظیم زاویه تابش

نکته ی بعدی در رابطه با جهت دادن به نور است.نور لامپهای متال هالاید در تمامی جهات منتشر میشود. این نور به سختی قابل کنترل است و نمیتوان آن را به راحتی متمرکز کرد.برای مثال اگر بخواهیم یک دیوار را به کمک این پروژکتورها روشن کنیم باید از رفلکتور استفاده کنیم که خواه ناخواه مقدار زیادی نور را از دست میدهیم(بیش از ۵٠% نور از دست خواهد رفت).ولی لامپهای LED به دلیل موجود بودن لنزهایی با زوایای دلخواه نوری کاملاً قابل کنترل دارند.اگر بخواهیم به نور عمق بدهیم مثلاً دیوار بلندی را روشن کنیم می توانیم از لنزهای Narrow استفاده کنیم و بلعکس اگر بخواهیم مساحت زیادی را روشن کنیم از لنزهای Wide استفاده میکنیم.اما این کار با پروژکتورهای متال هالاید به سختی و با اتلاف نور امکان پذیر است.

8- وات واقعی
    وات واقعی که لامپهای متال هالاید مصرف میکنند معمولاً 150% مقدار نامی است.در آزمایشی که خودم شخصاً انجام دادم یک لامپ 400 واتی متال هالاید 2.7 آمپر مصرف داشت . یعنی لامپی که باید 400 وات مصرف داشته باشد زمانی که به حداکثر نوردهی میرسید 594 وات مصرف میکرد.

9- جریان راه اندازی
    همانطور که در بالا ذکر شد لامپهای متال هالاید 5 دقیقه زمان نیاز دارند تا به حداکثر نور خود برسند. در این مدت زمان برای یونیزه کردن گاز داخل لامپ نیاز به آمپر بیشتری است. در آزمایشی که انجام دادم در ابتدای روشن شدن لامپ 400 وات متال هالاید جریان مصرفی 5 آمپر بود. این جریان رفته رفته کاهش یافت و پس از 5 دقیقه به 2.7 آمپر رسید.به عبارت دیگر یک لامپ 400 واتی متال هالید در مدت زمان راه اندازی 1100 وات مصرف خواهد داشت.یعنی تقریباً 3 برابر واتی که باید مصرف کند.این عملکرد نیاز به تجهیزاتی 3 برابر قویتر را ایجاد میکند که متعاقباً هزینه های تابلوبرق وتجهیزات را بسیار زیاد خواهد کرد.

10- کاهش نور با گذشت زمان
    اگر به PDFی که زمیمه ی این مقاله شده نگاه کنید ملاحضه میکنید که شدت نور لامپهای متال هالاید با گذشت زمان به شدت کاهش میابد.(به نموداری که در سمت چپ و پایین صفحه اول آمده توجه شود) نموداری که با رنگ قرمز مشخص شده لامپهای جدید این شرکت هستند که افت نور کمتری دارند و نمودار سفید رنگ نوع قدیمی تر این لامپها هستند.همانطور که ملاحظه میکنید لامپی که قرار بوده 38000 لومن نور بدهد اگر 20000 ساعت کار کند و نسوزد نور آن به کمتر از 25000 لومن خواهد رسید.یعنی کاهش 35 درصدی نور در طول مدت کارکرد(در بهترین حالت ممکن و با مرغوبترین لامپ).لامپهای LED هم در طول مدت عمرشان کاهش نور خواهند داشت ولی کمتر از 20%.در شکل زیر که توسط شرکت فیلیپس ارائه شده نمودار کاهش شدت نور برخی از لامپهای متداول نمایش داده شده است:

نمودار قرمز رنگ که مربوط به یک نوع لامپ LED است کاملاً نشان می دهد که کاهش شدت نور دهی این لامپها کمتر از 20% است.نمودار سبز رنگ شدت کاهش نور لامپهای 5 میل معمولی را نشان میدهد. و نمودار مشکی رنگ مربوط به لامپهای التهابی معمولی است.

نتیجه گیری:
    لامپهای متال هالاید از لحاظ میزان نوری که تولید میکنند در مقایسه با لامپهای LED ارزانترند.و این تنها مزیت این لامپهاست. البته باید هزینه های جانبی از قبیل سیم کشی قوی ، تهویه مناسب و تجهیزات قویتر تابلو برق را نیز لحاظ نمود. شاید اگر کسی بخواهد محیطی به اندازه ی ورزشگاه آزادی را روشن کند، بهترین انتخاب همین لامپهای متال هالاید باشد.ولی اگر بخواهیم بقیه موارد را نیز لحاظ کنیم مطمئناً استفاده از لامپهای LED را موجهتر خواهیم دید.همانطور که بسیاری از شرکتها، اماکن ، هتلها ، شهرداری ها و... همه روزه در حال جایگزین کردن لامپهای متال هالاید با پروژکتورهای LED هستند.

موفق و پیروز باشید.

همکار قدیمی انجمن آکواریوم آب شور

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    سلام
    مطالب که شما نوشته اید درست ولی بحث اصلی سر متال و ال ای دی این هستش که ال ای دی های موجود در بازار الکتریکی مخصوص آب شور نیست و بدرد تانک آب شور نمیخوره
    من بیشتر بخاطر اینکه بتونم از مضایای ال ای دی استفاده کنم و هم نور متال رو که مخصوص آب شور ساخته شده استفاده کنم ،تلفیقی از متال و ال ای دی رو میخوام روی تانکم سوار کنم
    برای تانک من که 375 لیتر هستش ، 150 وات متال و بقیه رو از ال ای دی استفاده کنم و متال رو مانند طبیعت که سر ظهرکه بیشترین تابش نور رو داره روشن کنم هم بیشترین شبیه سازی انجام بشه و هم ساعت کارکرد متال کمتر بشه که هم مصرف برق میاد پایین هم عمر متال بیشتر میشه (از نظر روزهای کارکرد)

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    سلام
    مطالب که شما نوشته اید درست ولی بحث اصلی سر متال و ال ای دی این هستش که ال ای دی های موجود در بازار الکتریکی مخصوص آب شور نیست و بدرد تانک آب شور نمیخوره
    من بیشتر بخاطر اینکه بتونم از مضایای ال ای دی استفاده کنم و هم نور متال رو که مخصوص آب شور ساخته شده استفاده کنم ،تلفیقی از متال و ال ای دی رو میخوام روی تانکم سوار کنم
    برای تانک من که 375 لیتر هستش ، 150 وات متال و بقیه رو از ال ای دی استفاده کنم و متال رو مانند طبیعت که سر ظهرکه بیشترین تابش نور رو داره روشن کنم هم بیشترین شبیه سازی انجام بشه و هم ساعت کارکرد متال کمتر بشه که هم مصرف برق میاد پایین هم عمر متال بیشتر میشه (از نظر روزهای کارکرد)
    سلام
    دوست عزیز این بحث led مخصوص اب شور که اینقدر روش مانور داده شده یعنی led که کلوینش بالا باشه یعنی 14000 یا 20000 یا حداقل 10000 کلوین باشه تا سبب رشد وتکثیر جلبک در اثر کلوین نامناسب نشه وگرنه از سایر جهات هیچ فرقی نمیکنه .شما با اینکار عملا هم داری led استفاده میکنی و هم متال که به نظرم کاری غیر ضروری هست.
    الان lled هایی با کلوین 14000 رو میشه در بعضی فروشگاه های تهران پیدا کرد هر چند خیلی کمیاب هستند. اگر میخواهید led استفاده کنید توصیه میکنم از اونها سفارش بدید و با ترکیب اکتینک یه سیستم کامل تهیه کنید که بین 120 تا 150 وات بشه .با این کار مشکل جلبک هم کم خواهد بود .
    مرجانها نیاز به نور دارن تا فتوسنتز کنند حالا فرق نمیکنه که این مجموع انرژی به صورت متغیری که در طبیعت هست باشه یا مثل اکواریومهای معمولی ما 9-10 ساعت انرژی یکسانی و ثابتی رو دریافت کنند.عملا در طبیعت شما اگر میانگین انرژی روزانه رو دریافت کنید میبینید که با نور اکواریوم برابری میکنه.طول روز در مناطق استوایی 12 ساعت هست که اوج نور حدود 4 ساعت هست ولی اوج نور در اکواریوم 9 ساعت هست.
    در ضمن متال 150 واتی برای اکواریوم شما کافی هست دیگه نیازی به led نیست و با یه مهتابی اکتینیک کارت راه میافته و این همه هزینه و دردسر هم نداره .اگر هم میخوای led باشه که کلا برو سراغ led.
    من خودم اکواریومم سایزش برابر شماست و از led استفاده میکنم دوستان دیگه ای هم تجربه ی استفاده دارن .
    ولی خوب اکواریوم ریف حرفه ای اگر میخواهید داشته باشید متال بهتر هست و به صرفه تر. مثل اکواریوم sps ها .

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    اگه دوتا اکتنیک اضافه کنیم بشه با متال 200 وات
    شما میگید 200 وات نور برای 375 لیتر کافیه ؟
    ویرایش توسط علیرضا نوروزی : 19th October 2012 در ساعت 05:12 PM دلیل: غلط املایی

نوع حیوان خانگی
    ابزیان اب شور
    شماره عضویت
    4596
    نقل قول نوشته اصلی توسط علیرضا نوروزی نمایش پست ها
    اگه دوتا اکتنیک اضافه کنیم بشه با متال 200 وات
    شما میگید 200 وات نور برای 375 لیتر کافیه ؟
    بله کافی هست و یه نور نرمال برای شما ایجاد میکنه. led ها هم میتونید به عنوان مون لایت یه تعداد ابیش رو اضافه کنید.
    این مقدار نور برای نگهداری اکثر ریفهایی که نور متوسط نیاز دارن کفایت میکنه ولی اگر قصد نگهداری از sps ها رو دارید یا یه تعداد مرجان خاص مثل برخی شقایق ها که نور زیادی احتیاج دارن بهتر هست حداقل 250 وات باشه نورتون.
    شما میتونید از دوستان دیگه هم که متال استفاده میکنند ابعاد تاتک (ابعاد مهم هست نه حجم اکواریوم چون برای نور باید پار رو محاسبه کرد که به سطح نور بستگی و ارتفاع موثر نیست برای متال و led به خصوص) رو بدید و برای اطمینان بیشتر نظرات مختلف رو در نظر بگیرید.ولی به نظر من کافی هست.

همکار قدیمی (مدیر آکواریوم های آب شور)

نوع حیوان خانگی
    فقط آبزی
    شماره عضویت
    1225
    يك سر به تابيك من بزنيد نور من كاملا ال اي دي هستش البته بقول حسين جان حرفه اي نيست اكه در اين حد ميخواهيد باشه فكر كنم كفايت كنه

نوع حیوان خانگی
    ماهی
    شماره عضویت
    5767
    تایپیک شما رو نگاه کردم
    این بحث نور رو هم همشو خوندم
    آقای مرادی گفته بود که یک وات برای یک لیتر ابعاد تانک من 110 در 60 و به ارتفاع 70 هستش که آبگیری مفیدش 375 لیتر میشه یعنی 375 وات نور
    دوستان به یک قسمت گفته های من توجه نکردن و این بود که متال رو نمیخوام کلاً روشن بذارم فقط یکی دو ساعت سر ظهر
    برای همین هم یه سیستم ال ای دی میخوام درست کنم که سه حالت اکتنیک و روشنایی روز و مون لایت رو داشته باشه

صفحه 6 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)