فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  4
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: حساسیت یا الرژی غذایی سگ و گربه

 1. #1
  S&M آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  برنامه نویسی-حیوانات-نقاشی
  تخصص
  طراح مدارات الکتونیکی ( مخابراتی و قدرت )
  تاریخ عضویت
  Jun 2011
  شماره عضویت
  569
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  حساسیت یا الرژی غذایی سگ و گربه

  ازدیاد حساسیت یا الرژی غذایی سگ و گربه چیست؟
  الرژی غذایی ، پاسخ دستگاه ایمنی بدن در برابر بعضی مواد تشكیل دهنده غذا و ایجاد حساسیت به ان مواد است.مواد غذایی كه بیشترین علت ایجاد الرژی غذایی هستند نظیر گوشت گاو،گوشت مرغ ،لبنیات ،تخم مرغ ،گندم ،ذرت یا میوه ها می باشند.برای گربه ،ماهی نیز می تواند یكی از عوامل حساسیت زا محسوب شود.
  بعضی از نژادها بیشتر علایم الرژی را نشان میدهند این موضوع نشان دهنده این است كه الرژی غذایی الگوی ژنتیكی داشته و ارثی می باشد.
  پروتئین در ایجاد حساسیت نقش بیشتری از كربوهیدرات (قند) غذا بازی می كند.اگر سگ یا گربه بخواهد به مواد غذایی حساسیت نشان دهد حداقل می بایست یكبار ماده غذایی كه به آن الرژی دارد را یك بار قبلا خورده باشد.بر خلاف تصور سگ و گربه می توانند به یك نوع غذا كه برای مدتها از آن تغذیه می كر دند نیز حساسیت نشان دهند. پس هرگز تصور نكنید مثلا اگر حیوان شما به مدت 2 سال از گوشت مرغ استفاده كرده دیگر نمی تواند به ان الرژی پیدا كند .الرژی غذایی از سن چند ماهگی تا هر سنی در بزرگسالی می تواند علائمش شروع شود.


  علایم ایجاد الرژی غذایی در سگ و گربه چیست؟
  مشكل اصلی بیماری خارش است.خارش می تواند به صورت مالش صورت به اطراف ، لیسیدن و جویدن بیش از حد دست و پا ظاهر شود .این خارش غیر فصلی است و می تواند تنها در یك قسمت یا چند قسمت بدن (مثل گوش ،صورت،پنجه ها ،اطراف مقعد،داخل ران یا مناطق دیگر) دیده شود. از علایم دیگر الرژی خشكی پوست ، پوسته پوسته شدن پوست و یا ریزش مو هستند.مشكلات گوارشی همانند افزایش حركات روده ، مدفوع مثل اسهال یا استفراغ نیز در بعضی از موارد الرژی به همراه علایم پوستی می توانند دیده شوند. .حیوان می تواند در اثر خاراندن خود را زخم كند و مستعد به عفونتهای باكتریایی یا قارچی كه اصطلاحا به آنها عفونتهای ثانویه می گویند ، شود.
  ندرتا عوارض شدید الرژی مثل كهیر ، تورم صورت یا مشكل در تنفس در حساسیت شدید غذایی دیده میشوند. در این موارد حتما به نزدیك ترین مركز دامپزشكی می بایست مراجعه شود.


  تشخیص الرژی غذایی در سگ و گربه بر چه اساس است؟
  الرژی های غذایی می توانند علایم شبیه به دیگر الرژی ها (مثل الرژی تنفسی یا الرژی ناشی از كك) داشته یاشند.دامپزشك معمولا با انجام معاینه و دیدن علایم خارش با پرسشهایی در مورد تغذیه و چگونگی نگه داری سگ یا گربه به این بیماری شك می كند. دامپزشك سپس برای تفریق حساسیت غذایی از دیگر حساسیت ها ، برنامه غذایی كاملا متفاوت از انچه حیوان می خورده را تجویز می كند كه در قسمت درمان به طور مفصل به ان اشاره می نماییم. متاسفانه تست های خون یا دیگر تست ها به تشخیص این بیماری زیاد نمی توانند کمک کنند و در کل هیچ تست ساده و قابل اطمینان برای تشخیص این بیماری وجود ندارد.  در مان حساسیت غذایی سگ و گربه چیست؟

  همان طور كه ذكر شد دامپزشك برای تفریق حساسیت غذایی از دیگر حساسیتها یك برنامه غذایی كاملا متفاوت از انچه حیوان قبلا خورده تعیین می كند. در این برنامه غذایی مواد غذایی كه دامپزشك در ایجاد الرژی به انها شك نموده از برنامه غذایی حذف شده و به جای آن غذاهایی كه آلرژی زا نیستند در برنامه گنجانده میشود كه اصطلاحا به آن ، برنامه غذای حذفی یا جیره غذایی حذفی می گویند.این برنامه غذایی می بایست بنا به دستور دامپزشك و خلق وخوی سگ و گربه به صورت تدریجی جایگزین برنامه قدیمی شود . غذای جدید 12-4 هفته به حیوان داده می شود و در این مدت می بایست حیوان از نظر نشان دادن علایم الرژی (مثل خارش) كنترل شود.اگر با برنامه غذایی جدید علایم الرژی بهبود یافت یا از بین رفت دوباره دامپزشك برنامه غذایی اول را جایگزین برنامه غذایی جدید می كند.اگر علایم الرژی دوباره برگشتند دیگر تشخیص قریب به یقین شده و غذای قبلی به طور كل از برنامه غذایی حیوان تا اخر عمر حذف می شود .موثر ترین درمان همین اجتناب كامل از ماده الرژی زاست. در طول اجرای برنامه غذایی حذفی می بایست نكات زیر كاملا رعایت شوند:

  1- در طول دوره تغذیه با برنامه غذایی حذفی به هیچ عنوان نباید هر گونه تشویقی ، مولتی ویتامین ، داروهای طعم دار ، خمیر دندان یا هر گونه مواد غذایی خارج از دستور دامپزشك داده شود .همچنین برای خوراندن قرص یا كپسول دارویی نباید از پنیر ، هات داگ، یا هر غذای دیگری استفاده شود.
  2- اگر سگ یا گربه شما به صورت آزادانه به بیرون دسترسی دارد به طوری كه ممكن است در بیرون به غذای دیگر دسترسی پیدا کند ،حیوان را محدود نمایید.
  3- توجه داشته باشید دادن هر گونه خوراكی خارج از برنامه هر چه قدر هم كه میزانش كم باشد می تواند كل برنامه را بی ارزش كند.اگر حیوان خارج از برنامه غذایی حذفی چیزی را ناگهان و بدون اراده شما خورد ،زمان و جنس ماده خورده شده را یاداشت و به اطلاع دامپزشكان برسانید.
  4- اگر چند سگ و یا گربه با هم نگه داری می كنید می بایست مطمین شوید كه حیوانی كه تحت درمان با برنامه غذایی حذفی است به غذای دیگر حیوانات دسترسی نداشته باشد.

  چون شروع تاثیر برنامه غذایی حذفی چند وقتی طول می كشد ، برای كنترل خارش و علایم الرژی می توان از دارو های انتی هستیامینی یا كورتن ها كه توسط دامپزشك تجویز میشوند، استفاده نمود. معولا كورتن ها برای كنترل خارش ناشی از الرژی غذای زیاد موثر نیستند.در مواردی كه حیوان در اثر خارش خود را زخم كرده و مبتلا به عفونتهای ثانویه شده می بایست از انتی بیوتیك ها یا دارو های مناسب دیگر برای كنترل این عفونتها استفاده شود.به هر حال هیچ داروی باعث درمان حساسیت غذایی نمیشود و تنها علایم الرژی را كاهش میدهند .بنابراین می بایست علت اصلی الرژی شناخته شود تا بتوان با حذف ماده الرژی زا حیوان را درمان کرد.
  5- تمام افراد خانواده را می بایست از برنامه غذایی حذفی و علت اصلی الرژی حیوان اگاه ساخت ، تا انها اشتباها به حیوان ماده غذایی خارج از برنامه را به او ندهند.بسیاری از سگها یا گربه هایی كه مبتلا به الرژی غذایی هستند می توانند مستعد به دیگر الرژی ها مثل الرژی ناشی از كك و یا الرژی های تنفسی (اتوپی) باشند.
  نكته جالب توجه این است كه سگ یا گربه های مبتلا به الرژی غذایی می توانند به غذای جدید كه به آن قبلا آلرژی نداشته اند نیز بعد از مدتی حساسیت نشان دهند.

  http://vet.*********.com/post/977
  ماه به من گفت،اگر او تو را فراموش کرده چرا ترکش نمي کني؟
  به ماه نگاهي کردم و گفتم آيا آسمان تو را ترک مي کند زماني که نمي درخشي؟


 2. #2
  کاربر عالی تالار سگ امیر ح آواتار ها
  محل سکونت
  شمال کشور
  علایق
  حیوانات و ورزش
  تاریخ عضویت
  Mar 2012
  شماره عضویت
  1277
  میانگین پست در روز
  0.15
  نوشته ها
  246
  اطلاعات خیلی مفید و جالبی بود.ممنونم.داروی انتی هیستامین هم خیلی اوقات برای درمان بعضی از الرژی ها جواب میده.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جنسیت ، جفت گیری و تخم گذاری در ایگوآنا
  توسط sara6493 در انجمن آناتومی، تولید مثل و تعیین جنسیت ایگوانا
  پاسخ: 20
  آخرين نوشته: 19th October 2012, 01:53 PM
 2. حساسیت های غذایی در سگ ها
  توسط .Ali. در انجمن اصول تغذیه
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 20th September 2012, 08:48 PM
 3. کلاغ‌ها جنسیت را تشخیص می‎دهند
  توسط AR@SH در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 27th December 2011, 12:19 PM
 4. تشخیص نژاد و جنسیت فلاور
  توسط Pars در انجمن هیبرید Hybrids Cichlids
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 16th August 2011, 12:27 AM
 5. سندرم آسیت در پرندگان
  توسط reza torabi در انجمن بیماری پرندگان
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 13th August 2011, 01:20 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید