فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  29
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوع: بیماری FeLV در گربه ها!

 1. #1
  Jblaq آواتار ها
  علایق
  حیوانات
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  3
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  بیماری FeLV در گربه ها!

  بیماری FeLV در گربه ها!
  مطلبی در مورد یکی از مهمترین بیماری های گربه آماده کرده ام که امیدوارم برای شما مفید باشد!
  یک بیماری ویروسی با عامل رتروویروس که دارای و انکوژن می باشد. بیماری انتقال عمودی( از طریق جفت و شیر) و انتقال افقی( در تمام جهان پراکنده است و عواقب آن شامل موارد زیر است:
  ساختار ویروس:این ویروس دارای آنزیم می باشد. یک پروتئین به نام [دارد که یک آنتی ژن است و می باشد( تمام خانوادهاین را دارند). و توسط ( ایمیونو کروماتوگرافی) و قابل ردیابی می باشد.دارای گلیکوپروتئین غشا به نام می باشد که زیرگروه های را شناسایی می کند و زیرگروه همه بیماری زا تر می باشد.که واسطه ایمیونودفیشنسی این ویروس می باشد.شیوع بیماری در نقاط مختلف دنیا متفاوت است ولی طبق بررسی ها در جاهایی که حیوانات وجود دارند شانس ابتلا بیشتر است. با افزایش سن مقاومت نیز افزایش پیدا می کند و بیماری بیشتر در سنین زیر 4 سال رخ می دهد هرچند گربه سالم و بالغ هم در مجاورت گربه بیمار می تواند درگیر شود.برنامه های بهداشتی:آنهایی که واکسینه نشوند و با گربه های مثبت در ارتباط باشند به حساب می آیند.
  تغذیه نامناسب و عفونت انگلی ریسک بیماری را افزایش می دهد. به طور کلی شیوع بیماری در مکانهای پرورش نژادهای اصیل، 1/.% و در گربه های خانگی که به شکل منفرد نگهداری می شوند کمتر از 1% ، در گربه های ولگرد 4-1% و در مکانهای اندمیک و در کلنی های افرادی که به نگهداری تعداد زیادی از گربه علاقه دارند 70-30% آلودگی وجود دارد
  انتقال بیماری:
  متعاقب ارتباط مداوم و طولانی مدت گربه سالم با بزاق ، مدفوع، ادرار و سایر ترشحات گربه بیمار، بیماری انتقال می یابد!( مثلا" استفاده از ظرف آب و غذای مشترک)...انتقال از طریق ( کک ) هم ممکن است. همچنین زخم های ناشی از گازگرفتگی یکی از راه های انتقال است.....انتقال از طریق جفت و شیر وجود دارد. ( لیس زدن همدیگر) در گربه ها می تواند بیماری را انتقال دهد.استفاده از سوزن های تزریق و سرم مشترک هم از راه های انتقال ویروس است( گربه را نزد دامپزشک مطمئن ببریم) و یا پوست، ویروس وارد گره های لنفاوی ناحیه می شود و تکثیر را شروع می کند. در این مرحه در حیواناتی که ایمنی دارند و یا سن بالایی دارند و آنتی بادی می سازند و یا به صورت وراثتی مقاوم اند، بدن بیماری را محدود می کند و از پیشرفت آن جلوگیری می کند ولی اگر پاسخ ایمنی بدن مناسب نباشد بیماری پیشرفت کرده و طحال و تیموس را فرا می گیرد. به این مرحله که ویرمی اولیه می باشد،  Antigenemia
  گویند و بهترین راه تشخیص آن است. بعد از آنکه بیماری پیشرفت کرد به مغز استخوان رفته و وارد لکوسیت ها و پلاکت ها می شود و به وسیله آنها به جریان خون می رود. در این مرحله بهترین روش تشخیص، با پیشرفت بیشتر، بافت های غده ای مثل اشک و بزاق درگیر می شوند و به این شکل ویروس وارد ترشحات حیوان می شود.این بیماری 4 نوع عفونت ایجاد می کند
  علائم بالینی ندارد. بدن ویروس را مهار می کند و بهبودی کامل حاصل می شود و دفع ویروس رخ نمی دهد.
  2-عفونت گذرا ابتدا ویرمی اولیه اتفاق می افتد و متعاقب آن، 6-4 هفته بعد آنتی ژنمیا رخ می دهد و گربه های مقاوم و یا واکسن زده ممکن است کاملا" بهبود یابند و یا وارد فاز سوم شوند.

  3-عفونت خفته
  متعاقب عفونت گذرا رخ می دهد . ویروس در سلول های مغز استخوان و بافت لنفوئیدی پنهان می شود که حدود 9 – 10 ماه به طول می انجامد و در نهایت دو سرنوشت خواهد داشت:
  الف) بعد از 10 ماه بدن ویروس را حذف کرده و بهبودی حاصل می شود.
  ب ) متعاقب عفونت ثانویه، کورتون تراپی نابجا و یا ضعف سیستم ایمنی مجددا" ویرمی رخ می دهد و ویروس توسط قابل ردیابی نیست و تنها راه شناسایی می باشد.
  بیمار دفع ویروس ندارد ولی ممکن است عود داشته باشد.
  4-عفونت پایدار و پیشرونده م
  هم ترین شکل بیماری ست. مغز استخوان، بافت لنفاوی و بافت غده ای گرفتار می شوند.  30% مبتلایان در 6 ماه اول، 60% ظرف دوسال و 90% ظرف 4 سال می میرند!

  انجام واکسیناسیون جهت جلوگیری از به وجود آمدن شکل پایدار است. یعنی گربه ای که واکسن زده ممکن است شکل گذرا و خفته ر ابگیرد.
  نکته: فقط در فاز چهارم بیماری، علائم بالینی وجود دارد.
  ویروس سه خصوصیت دارد:

  1-انکوژنیک: منجر به ایجاد نئوپلازی ها می شود.

  2-سیتوتوکسیک: ایجاد آنمی،ترومبوسیتوپنی، نوتروپنی، سقط و مرده زایی.


  3-ایمیونو ساپرسیو: فراهم شدن شرایط برای عفونت های فرصت طلب.

  سندرم های کلینیکی که در فرم پایدار و پیشرونده رخ می دهد:
  ناشی از خصوصیت انکوژنیک ویروس است .
  گره های لنفاوی مزانتریک درگیر می شوند، درگیری گره های لنفاوی معده( استفراغ، بی اشتهایی، کاهش وزن) ، درگیری گره های لنفی روده( استفراغ، درد شکم و اسهال)، درگیری کبد( ایکتر، کاهش آنزیم های کبدی) و درگیری طحال.
  فشار روی نای و مری و تنگی نفس، سندرم هورنر و سرفه!
  تمام گره های لنفاوی و حتی مغز استخوان درگیر می شودویروس در گره های لنفاوی دیده نمی شود ولی در کلیه، چشم ، عصب، پوست و....دیده می شود
  علائم بالینی لوکمی: کم خونی و کم رنگ شدن مخاطات، مشاهده نقاط ریز خونریزی، تب، ضعف، کاهش وزن، لنفادنوپاتی ملایم و بزرگ شدن کبد و طحال.
  Immunosuppression
  در نهایت خصوصیت ایمینوساپرسیو بیماری ست که منجر به بروز عفونت های ثانویه می شود، مانند: ، کریپتوکوکوزیس، آسپرژیلوزیس، درماتوفیتوزیس، توکسوپلاسموز، کریپتوسپوریدیوم، مایکوپلاسما و..... می شود


  مهم:
  به تنهایی زئونوز نیست ولی افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند به علت بروز عفونت های ثانویه بهتر است از گربه های مبتلا به این بیماری نگهداری نکنند( چون این گربه ها خودشان به دلیل نقص سیستم ایمنی، دائما" توکسوپلاسما و کریپتوسپوریدیا دفع می کنند).
  درمان
  هیچ درمان موثری که بیماری را پاک کند و بهبود بخشد وجود ندارد و در این جور موارد تصمیم با صاحب حیوان است که روند درمان آغاز شود و یا و در صورت انتخاب روند درمان هم حیوان حداکثر 4 سال زنده می ماند!گربه مبتلا باید از سایرین جدا شود تا سرایت کاهش یابد و حتما" باید عقیم شود. این گربه نباید از خانه خارج شود و ظرف آب و غذایش باید جدا باشد.بچه گربه های مستعد باید واکسینه شوند و تغذیه با غذای مخصوص گربه صورت گیرو و از دادن گوشت خام به دلیل توکسوپلاسموز و تخم مرغ خام به دلیل سالمونلوز و شیر غیر پاستوریزه جدا" خودداری شود![تمامی واکسن های مورد نیاز گربه باید به موقع انجام شود و درمان ضد انگلی هم صورت گیرد، مراقبت از دندان ها هم اهمیت دارد...گربه حداقل هر 6 ماه یکبار چکاپ کامل شود و آزمایش خون و مدفوع انجام گیرددرمان برای افزایش قدرت سیستم ایمنی:
  درمان های مراقبتی و حمایتی از حیوان، درمان آنتی بیوتیکی، مایع درمانی در موارد دهیدراتاسیون، کموتراپی در موارد بروز تومور و انتقال خون در موارد کم خونی شدید باید انجام شود

  واکسیناسیون

  ریسک ابتلا را کم می کند ولی ایمنی 100% نمی دهد. بهترین راه پیشگیری برای بچه گربه ها این است که تا 6 ماهگی از اجتماع گربه ها دور باشند
  واکسیناسیون برای گربه ای که به تنهایی در منزل زندگی می کند و عقیم شده لزومی ندارد]واکسن را برای گربه های با ریسک بالا استفاده می کنند: دو دوز واکسن در 2 و 3 ماهگی و بعد از یک سال تکرارنکته: قبل از زدن واکسن باید گربه را تست کرد که [/نکته: واکسن باید حتما" در منتهی الیه دیستال پای چپ به شکل زیر پوستی تزریق شود چون احتمال بروز لنفوسارکوم در محل تزریق وجود دارد
  نویسنده: رضا ترابی

 2. #2
  موسس میهن پت Pars آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  محمد
  محل سکونت
  شهر باران
  علایق
  حیوانات ، مطالعه ، موسیقی
  تخصص
  بهداشت مواد غذایی
  حیوان خانگی
  ماهی زینتی
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  1
  میانگین پست در روز
  2.35
  نوشته ها
  4,717
  نویسنده ی مطلب بالا : رضا ترابی  به دوستان خود بگویید... میهن پت Mihanpet.ir


 3. #3
  کاربر عادی
  محل سکونت
  teh
  حیوان خانگی
  cat
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  17
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون عالي بود 4. #4

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون


 5. #5
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  ويروس لوسمي گربه ها يا FeLV


  ويروس لوسمي گربه ها يا FeLV
  Feline leukemia virus يا ويروس لوسمی گربه (نوعي سرطان خون) یا به اصطلاح ویروس سرطان خون گربه در سال 1964 در اسكاتلند شناخته شد اين ويروس از خانواده رتروویروس هم خانواده عامل ایدز گربه ها و در ایران نیز شیوع دارد.

  چگونگی انتقال FeLV:
  ويروس از طريق تماس طولاني مدت و نزديك به هم گربه الوده از طريق بزاق ؛ادرار يا ديگر ترشحات بدن به ديگر گربه ها انتقال پيدا ميكند بنابراين گربه ها يي كه از ظرف اب و غذا يا محل دفع مشترك استفاده ميكنند ، گربه هايي كه زياد هم ديگررا ميليسند و گربه های جنگجو بيشتر در معرض خطر قرار دارند . تماس تك دفعه و محدود گربه الوده معمولا باعث انتقال بيماري به گربه سالم نمی شود. گربه هاي عقيم نشده كه علاقه به گردش و ولگردي خارج از خانه دارند و همچنين خانه هايي كه تعداد زيادي گربه با هم در يك محل نگه داري ميشوند مستعد ترين گروه ها براي ابتلا به Felv هستند.ويروس میتوانداز طريق جفت به جنين انتقال پيدا كرده كه معمولا باعث سقط يا مرگ زود هنگام توله تازه متولد شده مي شود .بعضي از توله ها جان سالم به درد مي برند که رشد كرده اما در طول زندگي ميتوانند گاه و بيگاه مريض شوند.

  ویروس در بدن گربه چه می کند؟
  اين ويروس باعث ايجاد بد خيمي در سلولهاي خون ميشود به همين علت اسمش را ويروس سرطان خون گذارده اند.اما اين تنها يكي از اثراتي است كه ويروس در بدن گربه ايجاد ميكند .يكي از مهمترین اثرات اين ويروس تضعيف ايمني و کاهش سیستم دفاعي بدن است ، همين باعث مي شود گربه به عفونتهاي ديگر قارچي ، انگلي ، باكتريايي که اصطلاحا به اینها عفونتهاي ثانويه میگویند ،مبتلا شود.بيشتر گربه هاي الوده به اين ويروس هيچ گونه علامتي دال بر بيمار بودن از خود نشان نميدهند به اين حالت اصطلاحا مي گويند ويروس در مرحله خفته يا خاموش قرار دارد. اما اين حالت خفته بسته به هر گربه ،از چند هفته تا چند سال طول میکشد و بعد به صورت اشكار در ميايد. در اين زمان علايم مهم بيماري معمولا به خاطر ضعف ايمني ، كم خوني و در اخر بدخیمی های خون پديدار ميشوند. گربه هاي مبتلا ميتوانند دچار علايمي مثل از دست دان وزن ،ضعف،تب، كم ابي،التهاب بيني همراه با ترشحات و گرفتگي ، التهاب چشم ، زخم در دهان ، بزرگ شدن غدد لنفاوي ،بيماريهاي مزمن تنفسي ،ابسه هاي زير پوستي عود كننده ،اسهال و بداشتهايي و كم خوني شوند.اين ويروس با تخريب مغز استخوان و اختلال در توليد گلبولهاي قرمز باعث كم خوني شديد وبا اختلال در در گلبولهاي سفيد موجب ضعيف شدن ايمني بدن گربه ميگردد.
  ويروس felv وقتي داخل بدن شود با در دست گرفتن و کنترل روند تكثير سلولها به تکثیر خود مي پردازد.بد خيمي هاي حاصل از felvهفته ها تا سالها بعد از عفونت در غدد لنفاوي و مغز استخوان به صورت مخفی باقي مانده و پديدار نميشود.اين بدخيمي ها حتي ميتوانند در ریه، كليه، كبد و روده نيز ايجاد شوند.
  گربه هاي الوده كه در مرحله خفته قرار دارند ميتوانند باعث انتقال بيماري به گربه سالم شوند.

  چگونه بفهمیم که گربه مان به FeLV مبتلاست؟
  تمام علايم عفونت با felv مبهم اند بنابراين وقتي يك يا چند تا از علايم ذكر شده بالارا در گربه دیدید ميبايست از وضعيت ابتلاي گربه به Felvاگاه شوید.براي تشخيص ميتوان از كيت هاي ايمنوكروماتوگرافي (همانندتست تشخيص حامله گی خانمها توسط ادرار) و اصلی ترین تست براي تشخيص Felv در ايران است.اين تستها با چند قطره خون كار ميكنند و نتيجه را در عرض چند دقيقه در اختيار دامپزشك قرار ميدهند.اگر دو خط نوار کیت قرمز شد نشان دهنده مثبت بودن ازمایش است و نشان میدهد که گربه به ویروس الوده شده اما اگر یک خط قرمز بر روی نوار روشن شود منفی بودن ازمایش تفسیر میشود.
  اگر نتیجه تست گربه اي منفي بود يعني اينكه 99 درصد به Felv مبتلا نيست ،اگر تست مثبت بود مي بايست تست توسط آزمایشات پيچيده تر ديگر در ازمايشگاه هاي دامپزشکی تاييد گردد؛چرا كه تست مثبت كاذب ميتواند در مرحله اول ايجاد شود .بنابراين اگر نتيجه تست اول مثبت بود، اما نتيجه تست ازمايشگاهي منفي اعلام شد مي بايست فرض به عدم ابتلا گربه به Felv گذاشته شود.

  براي تفسیر نتايج ازمايش ميبايست فاكتورهاي زيادي را مد نظر قرار داد مثلا اگر گربه تازه الوده شده باشد به خاطر اينكه تعداد ويروسها از حد تشخيص تست ها كم تر اند، ميتواند تست منفي در بياييد. بنابراين اگر گربه علايم بيماري از خود نشان داد اما نتيجه ازمايش اوليه در كلينيك منفي بود مي بايست چند ماه بعد دوباره اقدام به تست از گربه شود .در تفسير نتيجه ازمايش مي بايست به سبك زندگي گربه نيز توجه خاصي شود. گربه هاي كه به خارج از خانه دسترسي دارند و به گردش و ولگردي مي پردازند بيشتر در معرض اين بيماري هستند و تست مثبت اوليه در اين گربه ها معمولا دلالت بر مبتلا بودن به Felv ميباشد.بنابراين در اين موارد احتياجي به تست دوباره يا ارسال نمونه به ازمايشگاه دامپزشکی براي تاييد نيست.


  راه های پیشگیری از FeLV کدامند؟
  چون بيماري درمان قطعی ندارد بنابراين روشهاي پيشگيري بسيار مهمتراند.از روشهاي پيشگيري ميتوان به واکسینه نمودن گربه های در معرض خطر در برابر Felv (که واکسنش در ایران موجود نیست)،عقيم نمودن گربه ،عدم اجازه دسترسي گربه به محيط خارج از خانه اشاره كرد.
  واكسن feLV را نبايد به گربه هاي مبتلا تزريق نمود چرا كه اين كار بي فايده است.اگر گربه شما به Felv مبتلاست هميشه مي بايست مراقبش باشيد وبا بروز كوچكترين نشانه های بيماري به دامپزشك مراجعه نماييد . گربه مبتلا را در خانه نگاه داريد و اجازه گردش و پرسه زدن در بيرون خانه را به او ندهيد. گربه هاي مبتلا مي بايست حداقل هر 6 ماه يكبار توسط دامپزشك معاينه شوند تا در صورت وجود مشكل ، زود هنگام كشف و كنترل گردند.
  اگر نميتوانيد گربه مبتلا را از بقيه گربه ها جدا كنيد مي بايست گربه الوده را تحت واكسيناسيون (پن لوکوپنی،کلسی ویروس و...)و برنامه ضد انگلي معمول ومرتب قرار داد، همچنین ديگر گربه هاي خانه را در برابر Felv واكسينه نماييد.
  در خانه هايي كه چند گربه نگه داري مي شود مي بايست گربه مبتلا به felv
  را از ديگر گربه ها جدا نمود همچنين ظرف خاك ،ظرف اب وغذا،محل خواب گربه الوده را نيز از ديگر گربه ها جدا نمود.اگر يكي از گربه هاي شما تست felv ای اش مثبت شد ميبايست از تمام گربه هاي ديگر که با او زندگی میکنند ازمايش گرفته شود و انهايي كه مبتلا نیستند را در برابر بيماري واكسينه نمود.
  به هر حال توصيه ميشود تمام گربه هايي كه براي گردش و پرسه زني به خارج از خانه ميروند را در برابر felv واكسينه كرد.
  گربه هاي جوان، بسيار حساستر و مستعدتر از بالغين نسبت به الوده شدن با felv بوده ؛بنابراين به واكسيناسيون گربه هاي جوان توجه بيشتري مي بايست شود.اصولا گربه هاي كه تنها زندگي ميكنند و كاملا در خانه محدود هستند احتياج به واكسيناسيون در برابر felv ندارند.
  ا

  یا FeLV درمان دارد؟
  اين بيماري درمان قطعي ندارد و همچنين هيچ دارويي نيز وجود ندارد كه باعث پاك شدن بدن از اين ويروس شود. به همين خاطر درمان ميبايست معطوف به كنترل عفونتهاي ثانويه يا بيماريهاي همزمان ديگر شود. راه ديگر كنترل بيماري، افزايش توان دفاعي بدن توسط بعضي از داروهاست.درمانهاي حمايتي با هدف جلوگيري از كم اب شدن به همراه تغذيه مناسب وبا كيفيت از ديگر راههاي كنترل این ویروس در گربه الوده است.به گربه هاي كم خون ميبايست خون انتقال داد. همچنين گربه هاي مبتلا به بدخیمی ميبايست تحت شيمي درماني قرار بگيرند.با تمام اين اوصاف احتمال برگشت مجدد علايم وجود دارد و هيچ كدام از اين درمانها باعث خلاص شدن گربه از شر اين ويروس نميشود.
  براي از بين بردن ويروس در محيط خانه ميتوانيد از وايتكس رقيق شده(یک قسمت وايتكس با 30 برابرش اب )استفاده شود.اين ويروس در خارج از بدن بسيار حساس و شکننده بوده و نمي تواند بيش از چندين روز در محيط دوام بياورد .بهتر است هر چند وقت يكبار ظرف خاك ؛اب ؛وغذاي گربه ها كاملا شسته شوند.  كارهايي كه مي بايست انجام گيرد
  1-با انجام ازمايش سالانه بعد از 6 ماهگي گربه ؛ نسبت به الودگی گربه تان به اين ویروس اگاه شويد.مخصوصا اگر چند گربه در خانه نگه میدارید یا گربه تان برای گردش ازخانه بیرون میرود.
  2- گربه الوده به felv را در تمام وقتها در خانه و جدا از ديگر گربه نگاه داريد.
  3- مبتلا بودن گربه به felv به اين معنا نيست كه او در حال زجر كشيدن است ، بعضي از گربه ها با وجود الودگی به اين ویروس مي توانند تا چندين سال بدون هيچ علايمي (نوع خفته) به خوبي به زندگي خود ادامه دهند با اين حال بعضي نيز علايم بيماري را از خود نشان ميدهند.
  4- گربه هاي مبتلا به felv حداقل 2 بار در سال مي بايست توسط دامپزشك معاينه شوند.
  5- داروهاي تجويز شده توسط دامپزشك مي بايست به درستي و سر وقت به گربه تجويز شوند.
  6-در صورت مشاهده هر گونه علايم بيماري در گربه های الوده ،سريعا به دامپزشكان مراجعه نماييد.


  كارهايي كه نمي بايست انجام گيرد
  1- هيچ گاه گربه اي را كه از وضعيت الودگی ان به felv اگاه نيستيد وارد گربه هاي خود نكنيد .اگر ميخواهيد گربه جديدي به خانه بیاورید ،ابتدا از او ازمايش felv بگيريد تا از وضعيتش الودگی اش اگاه شويد.
  2- هرگز تصور نكنيد اگر گربه تان در برابر felv واكسينه شد احتمال ابتلا به اين بيماري از بين ميرود؛هيچ واكسني صد در صد در برابر اين بيماري عمل نميكند.
  3- به گربه آلوده اجازه گردش و پرسه زدن در خارج از خانه را ندهيد.
  4- به گربه مبتلا هيچگاه گوشت خام ندهيد اين عمل ميتواند ريسك مبتلا شدن به توكسوپلاسموز را در گربه افزايش دهد .
  5- به افرادي كه تحت شیمی درماني يا مبتلا به ايدز هستند توصيه ميكنيم از نگه داري گربه مبتلا به felv خوداري نمایند.

  توصيه هاي ديگر
  هرگاه در گربه الوده به FeLVعلايمي مثل ضعف،سستي ، كاهش اشتها، بر امادگي زير پوست ، اسهال ، استفراغ و يا هر گونه اختلالات رفتاري مشاهده کردید، سريعا به دامپزشكان مراجعه نماييد.  تهیه و تنظیم:امیررضا عامری نایینی
 6. #6
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ​انتقال و ادغام!
 7. #7
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون از نویسنده و نگارنده و تمامی دست اندرکاران
  بسیبشس

 8. #8
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط reza torabi نمایش پست ها
  ​انتقال و ادغام!


  ممنون رضا جان
  حواسم به موضوع تاپیک نبود اصلا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید