فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  8
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوع: حيوانات خانگي، همدم‌هايي بي‌زبان

 1. #1
  کاربر عادی pulad آواتار ها
  محل سکونت
  مشهد
  علایق
  حیوانات - کامپیوتر
  تخصص
  کامپیوتر
  حیوان خانگی
  گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  26
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  حيوانات خانگي، همدم‌هايي بي‌زبان

  جام جم آنلاين: شما از كدام دسته‌ايد؟ آن دسته‌اي كه وقتي صحبت از حقوق حيوانات مي‌شود جبهه‌گيري مي‌كنند و معتقدند تا وقتي حقوق انسان‌ها پايمال شده و هنوز آن طور كه بايد به همه حقوق انساني دست نيافته‌ايم، اين وسط حقوق حيوانات در درجات بعدي قرار مي‌گيرد؟


  يا از آن دسته‌اي كه بين توجه به حقوق انسان‌ها و حيوانات تناقضي نمي‌بينند و معتقدند توجه به حقوق هر كدام از اين مخلوقات در جايگاه خودش قابل تعريف و دفاع است؟
  متاسفانه علي‌رغم اين‌كه در فرهنگ ايراني و ديني ما به كرات درخصوص توجه به حقوق حيوانات توصيه و سفارش وجود دارد، اما توجه به حقوق حيوانات نه‌تنها يك اولويت محسوب نمي‌شود، بلكه توجه و حساسيتي نيز در اين خصوص وجود ندارد. ديدن صحنه‌هايي در كوچه و خيابان كه كودكان در مقابل والدينشان حيوان آزاري مي‌كنند بسيار شايع است.مسلما گربه‌هاي خياباني جايگاهي براي اين‌كه به كودكتان معرفي‌شان كنيد يا اجازه دهيد فرزندتان با آنها بازي كنند، ندارند؛ اما اين‌كه اجازه مي‌دهيد فرزندانتان در مقابل آنها واكنش خشني نشان بدهند كاملا غيرمنصفانه است.
  بارها ديده شده كه كودكان به سمت گربه يا سگ‌هاي خياباني سنگ پرتاب مي‌كنند يا به شكل مختلف اين حيوانات را مورد آزار و اذيت قرار مي‌دهند.
  در يكي از ايالت‌هاي آمريكا شهري وجود دارد كه به شهر سنجاب‌ها معروف است چون به اندازه گربه‌هاي تهران در اين شهر سنجاب وجود دارد. خانواده‌اي ايراني از سفرشان به اين شهر تعريف مي‌كردند و اين‌كه يك روز به عادت تهران با ديدن يكي از اين سنجاب‌ها با حركت دست و پا و اصوات عجيب و غريب سنجاب بيچاره را مي‌ترسانند، در همين حين پليس وارد ماجرا مي‌شود و به آنها نسبت به تكرار اين حركت هشدار مي‌دهد.و جالب‌تر اين كه شهر درختان گردوي زيادي دارد كه مردم شهر اجازه استفاده از آنها را ندارند.
  قانون نانوشته‌اي گردوها را متعلق به سنجاب‌ها مي‌داند. اين خانواده ايراني غافل از اين موضوع سبدي از گردو مي‌چينند و به خانه مي‌برند. چند روز بعد برگ جريمه‌اي دريافت مي‌كنند كه در آن به خاطر اين‌كه گردوي سنجاب‌ها را چيده‌اند، ملزم به پرداخت مبلغي به عنوان جريمه مي‌شوند.
  هرچند اين ماجرا براي كساني كه با ديدن گربه‌ها شروع به سنگ پرتاب كردن و حركات مشابه مي‌كنند خيلي دور از ذهن به نظر مي‌رسد، اما فرهنگ ديني ما داستان‌هاي مشابه زياد دارد. ازجمله بخشوده شدن گناهان فردي كه در بيابان ابتدا به سگ تشنه‌اي آب مي‌دهد و بعد خودش آب مي‌نوشد.
  خشونت خانگي عليه حيوانات خانگي
  در يكي از كلينيك‌هاي دامپزشكي، پسر جواني سگ پشمالويي را توي سبدي گذاشته و منتظر است. علت آمدنش را كه مي‌پرسم تعريف مي‌كند سگش را بدون قلاده و بند توي كوچه رها كرده است و همزمان ماشيني با سگ تصادف مي‌كند.
  حالا بعد از چند روز سگ را به اين كلينيك آورده تا مداوايش كنند. خودش حدس مي‌زند پا‌ها و لگن سگ شكسته باشند. حالا منتظر بود تا نوبتشان برسد.
  قسمت بد ماجرا آنجا بود كه خودش اعتراف مي‌كرد چون بي‌توجهي كرده و باعث اين اتفاق شده، سگش به نوعي با او قهر كرده است. سگ در مقابل توجهي كه به او مي‌كرد هيچ واكنشي نشان نمي‌داد، اما در مقابل توجه ديگران واكنشش مثبت بود. وقتي از او پرسيدم چرا سگ تصادف كرده‌اش را بعد از چند روز تازه به كلينيك آورده، نگاهي به سگش مي‌اندازد و آهسته مي‌گويد: وقت نداشتم.در ادامه اعترافاتش مي‌گويد چشم‌هاي سگش بشدت غمگين به نظر مي‌رسند و تا قبل از اين اتفاق سگ سر و حال و بازيگوشي بوده است.ياسر انصاري، دبير كل كانون گسترش فضاي سبز و حفظ محيط زيست با تاييد اين موضوع كه متاسفانه برخي شهروندان اطلاعات درستي نسبت به نگهداري حيوانات ندارند، مي‌گويد: آموزش و اطلاع‌رساني در اين خصوص نيازمند گسترش فعاليت‌هاي سازمان‌هاي مردم نهاد در كنار حمايت‌هاي دولتي است.او تاكيد مي‌كند: حيوانات زيادي در حاشيه‌ها شهر‌ها گرسنه و بدون حمايت رها شده‌اند، در حالي كه اگر رسيدگي به اين امور در كشور متولي پيدا كند، هم دوستداران حيوانات مي‌توانند از آنها نگهداري كنند و هم اين حيوانات كمتر مورد آزار و اذيت قرار مي‌گيرند.
  دشمنان يا دوستان حيوانات؟
  كساني كه در ايران به دنبال نگهداري حيوانات خانگي هستند، به 2 دسته تقسيم مي‌شوند. دسته اول دوستداران واقعي حيوانات هستند و نه‌تنها از نگهداري آنها لذت مي‌برند، بلكه حتي از همه شگردها و راه‌هاي نگهداري آنها باخبرند. جالب است بدانيد حتي حيوانات هم با اين افراد انس بيشتري مي‌گيرند.اما دسته دوم كساني هستند كه نگهداري حيوانات برايشان بيشتر جنبه خودنمايي دارد. بخصوص در سال‌هاي اخير كه خريد و فروش حيوانات خانگي با قيمت‌هاي بالا و نامگذاري‌هاي عجيب و غريب روي آنها بيشتر به يك مد شباهت پيدا كرده تا جنبه‌هاي انس گرفتن با حيوانات.
  دختر 21 ساله‌اي 3 هفته‌اي است كه يك خرگوش خريده است. خرگوشش در قفسي متوسط و در تراس كوچك آپارتمان نگهداري مي‌شود.
  در طول اين مدت فقط يك بار قفس خرگوش تميز شده و چند روزي هم كه مسافرت بوده‌اند خرگوش توي همان قفس با حجمي از سبزي پلاسيده و ظرف آبي برگشته تنها مانده است.اين وضعيت همچنان ادامه دارد، در حالي كه همه دليل نگهداري خرگوش از سوي اين دختر جوان در چند كلمه خلاصه مي‌شود: خرگوش‌ها را دوست دارم.
  قيمت دوست داشتن خرگوش‌ها هم شده اذيت و آزار حيوان زبان بسته در بدترين شكل از نگهداري و همه لذت نگهداريش شده گفتن اين جمله كه من يك خرگوش دارم و اسمش را سيندرلا گذاشته‌ام.البته همه تجربه نگهداري حيوانات خانگي در كشور ما به اين اندازه دور از انصاف نيست. در كلينيك‌هاي دامپزشكي كساني هستند كه حواسشان به واكسن‌هاي حيوان خانگي‌شان است و همه مراقبت‌هاي بهداشتي حيوان را دنبال مي‌كنند و حتي نوع بيماري يا مشكل حيوان را تشخيص مي‌دهند و به فكر درمانش هستند.
  يكي از اين دوستداران حيوانات خانگي صادق‌نژاد است كه به خاطر پاي آسيب‌ديده اردكش به كلينيك دامپزشكي آمده و با عشق و علاقه از كاسكوي دم قرمزش تعريف مي‌كند و خاطرات زيادي دارد از گربه‌ها و پرندگان آسيب ديده‌اي كه توي كوچه و خيابان رها شده‌اند و صادق‌نژاد از آنها نگهداري كرده است.
  همدم بي‌زبان
  نگهداري حيوانات به طرز فكر و اعتقادات مردم بستگي دارد، ولي به طور كلي چه در گذشته و چه در زندگي امروز معمولا طرفداران نگهداري حيوانات خانگي به عنوان يك مونس و همدم به حيوانات نگاه مي‌كنند.
  فرار از تنهايي، مد يا جلب توجه، داشتن مونس يا علاقه شخصي، هر كدام از اينها كه دليل نگهداري از حيوانات خانگي باشد، مهم در نظر گرفتن حقوق اين حيوانات است.
  در واقع نگهداري از حيوانات در منازل از ديرباز در كشور ما وجود داشته و از لحاظ روان‌شناسي اين اعتقاد وجود دارد كه نگهداري از حيوانات خانگي خصوصا در كودكان روحيه مسووليت‌پذيري را افزايش مي‌دهد.
  البته حيوانات نيز بايد خوش‌شانس باشند تا صاحبان خوبي داشته باشند. متاسفانه جواناني هستند كه درخصوص نگهداري اين حيوانات بسيار بي‌مسووليت هستند و به جاي نگهداري از حيوان، بيشتر او را مورد آزار و اذيت قرار مي‌دهند.گذشته از نتايج مثبت نگهداري حيوانات خانگي در پرورش كودكان، در گروه سني بزرگسال و بخصوص سالمندان الفت گرفتن با حيوانات مي‌تواند احساس تنهايي، افسردگي يا از كار افتادگي را در آنها كاهش دهد.
  دبيركل كانون گسترش فضاي سبز و حفظ محيط زيست با تاكيد بر اين كه كساني كه در منزل از حيوانات خانگي نگهداري مي‌كنند در درازمدت حس آرامش خوبي به دست مي‌آورند، مي‌گويد: نگهداري از حيوانات خانگي باعث افزايش روحيه مسووليت‌پذيري و مهرباني در افراد مي‌شود.او با اشاره به روايات و حكاياتي كه در فرهنگ مذهبي و ايراني ما نسبت به توجه و رسيدگي به حيوانات وجود دارد، تاكيد مي‌كند: باور غلطي وجود دارد كه متاسفانه برخي از افراد جامعه را نسبت به آزار و اذيت حيوانات بي‌توجه مي‌كند.
  به اعتقاد انصاري، تغيير اين نگاه و باور غلط نيازمند حمايت سازمان‌هايي نظير محيط زيست و دامپزشكي است تا بتوان ابزار‌هاي لازم براي ارتقاي فرهنگي در اين خصوص را فراهم كنيم.
  چگونه حيوان خانگي داشته باشيم؟
  نگهداري حيوانات خانگي در كشورهاي پيشرفته داراي قواعد و قوانين مشخص است و حيواناتي كه توسط افراد نگهداري مي‌شوند بايد صاحب شناسنامه باشند.
  فردي كه حيوان خانگي نگه مي‌دارد موظف به رعايت اصولي است و بايد حقوق حيوان را كاملا رعايت كند، در غير اين صورت قانون مي‌تواند فرد را جريمه كند.
  اما در كشور ما از اين حق و حقوق خبري نيست و حتي خريد و فروش اين حيوانات به شكل غيرقانوني و خارج از استاندارد‌هايي نظير داشتن شناسنامه سلامت انجام مي‌شود.دامپزشكان به افرادي كه اقدام به نگهداري اين حيوانات مي‌كنند، توصيه مي‌كنند هنگام خريد با انجام معاينات اوليه توسط دامپزشك از سلامت آنها اطمينان حاصل كنند.
  داشتن شناسنامه هنگام خريد حيوانات خانگي يعني حيوان از نظر بيماري‌هاي انگلي، پوستي، تنفسي، جلدي، وضعيت ظاهري، داروهاي ضدانگلي و واكسيناسيون‌ها تحت كنترل و نظارت است. متاسفانه در مراكز و فروشگاه‌هاي غيرقانوني نحوه نگهداري حيوانات مورد انتقاد است به اين شكل كه حيواناتي مانند سگ، گربه و لاك‌پشت و پرنده را كنار هم نگه ‌مي‌دارند كه آلودگي‌هاي آنها به همديگر منتقل مي‌شود و مي‌تواند سلامت فرد خريدار را به خطر اندازد.
  مثلا گربه مي‌تواند بيماري‌هاي انگلي، ويروسي و توسكوپلاسماز را منتقل كند. بيماري توكسوپلاسماز منجر به سقط جنين و نازايي مي‌شود.به شكل كلي در مورد سگ و گربه درمان انگلي و ترزيق واكسن و در مورد پرندگان استفاده از غذاي مخصوص پرندگان بايد مورد توجه قرار گيرند. تب مالت، سل، انواع بروسلوز و سالمونلا نيز از ديگر بيماري‌هاي قابل انتقال از حيوانات خانگي هستند.
  بنابراين قبل از اين كه نسبت به داشتن حيوان خانگي اقدام كنيد بهتر است، هم از چگونگي نگهداري آن حيوان اطلاعات كسب كنيد، هم از سلامت آن مطلع شويد و از همه مهم‌تر براي او حق و حقوق واقعي قائل شويد.

 2. #2

  محل سکونت
  تهران
  حیوان خانگی
  کاسکو-گربه
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  21
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ممنون مطلب جالبی بود پولاد جان.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th June 2012, 11:24 PM
 2. حيوان همدم انسان زيبايي جهان
  توسط alexy در انجمن تالار حامیان حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 8th March 2012, 05:36 PM
 3. دانستني هايي درباره حيوانات
  توسط S&M در انجمن نکات/دانستنی ها
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 15th November 2011, 05:59 PM
 4. اضطراب جدايي در حيوانات خانگي
  توسط شيما در انجمن مشكلات روحي حيوانات
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 14th November 2011, 02:36 PM
 5. ليوان هايي عجيب و خلاقانه
  توسط ZeyNab در انجمن تصاویر متفرقه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 3rd July 2011, 12:28 AM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید