به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي، پرنده نادر و در خطر انقراض «ميش مرغ»، که از آن به عنوان يک پرنده افسانه‌اي ياد مي‌کنند، مي‌رود تا بار ديگر با به پرواز درآمدن در آسمان‌هاي آذربايجان غربي خود را از فهرست قرمز اتحاديه جهاني حفاظت خارج سازد.
پرنده «ميش مرغ»، که در زبان محلي «چيرگ» نيز ناميده مي‌شود، يکي از بزرگ‌ترين پرندگان ايران و از گونه‌هاي منحصر به فرد و بسيار مهم جانوري در جهان به شمار مي‌آيد که نسل آن با خطر انقراض روبه روست.
اين پرنده نادر(Otis tarda) نام دارد که جزء بزرگ‌ترين پرندگان گياهخوار بوده و با جثة بزرگ و بال‌هاي کشيده و پرتوان، لقب سنگين‌ترين پرنده قادر به پرواز جهان را دارد.
ميش مرغ، که از نظر حفاظتي در فهرست قرمز اتحاديه جهاني حفاظت (IUCN) در طبقه آسيب‌پذير (VU) قرار دارد، در سال‌هاي اخير مورد توجه مسوولان سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته و با اقدام هاي در دست انجام در آذربايجان غربي، اميد دوستداران محيط زيست براي احياء اين گونه کمياب را افزايش داده است.
ميش‌مرغ در خاورميانه به طور عمده در سوريه، فلسطين و ايران ديده مي‌شود و در داخل کشور در استان‌هاي آذربايجان غربي، کردستان و همدان پراکندگي دارد.
گاهي نيز تعدادي در فصل پاييز و زمستان در شمال شرقي کشور مشاهده مي‌شوند.
اين‌گونه در غرب و شمال غرب ايران نظير حاشيه درياچه اروميه در شهرستان‌هاي بوکان و مهاباد ديده شده است.
ميش مرغ همچنين در مناطقي نظير «ديواندره» و «زرينه اوباتو» در کردستان و دشت «اسد آباد» همدان نيز مشاهده شده‌اند.
در زمان حاضر شمار اندکي از اين گونه نادر در کشور در زيستگاه‌هاي آذربايجان غربي زندگي مي‌کنند و جمعيت اندک اين گونه نيز که در زيستگاه‌هايي مانند دشت «اسدآباد» ديده شده بودند در سال‌هاي اخير به علت تغييرات گسترده ايجاد شده در وضع زيستگاهي آنان شمارشان به صفر رسيده است.
اين‌ گونه يکي از پرندگان نادر ايران محسوب مي‌شود که در سال ۱۳۴۶ جزو پرندگان «حمايت شده» اعلام شد.
اغلب کارشناسان شکار ميش‌مرغ‌ها در دهه اول انقلاب و قبل از آن را يکي از مهم‌ترين دلايل کاهش جمعيت اين‌گونه مي‌دانند.
شکار بي‌رويه، تخريب زيستگاه، تبديل زمين‌هاي ديمي به آبي (مکانيزه شدن کشاورزي) باعث کاهش بي‌رويه اين گونه در دهه‌هاي اخير شده است.
جمعيت چيرگ يا همان ميش مرغ در زمان حاضر از يکصد تا ۱۵۰ قطعه تجاوز نمي‌کند و همين مساله، نگراني‌هاي عمده‌اي را از جانب دوستداران محيط زيست به همراه دارد.
اين پرنده از جمله پرندگان خشکي زي بوده که زيستگاه اصلي آن دشت‌هاي باز و اغلب بدون درخت، استپ‌ها و مراتع است.
به دليل رشد جمعيت روستاها و همچنين تخريب مزارع لوبيا و نخود و حبوبات و کاشت گندم ديگر ميش مرغ در زيستگاه هاي خود احساس امنيت نکرده و به دنبال پيدا کردن زيستگاهي امن محل زندگي خود را تغيير داده است.
کارشناسان معتقدند اغلب زيستگاه‌هاي اين‌گونه شامل تپه ماهورهاي کم ارتفاع و دشت‌هاي باز، به‌ مزارع کشاورزي به‌ ويژه اراضي ديم کم بازده تبديل شده است به همين دليل اين‌گونه را ناچار کرده که مزارع گندم، نخود و جو را به‌ عنوان زيستگاه خود انتخاب کند.
اين عامل در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت محصولات، همواره به عنوان عاملي براي ايجاد استرس در اين پرنده شده و آن را در معرض تهديد و خطر قرار داده است.
در يک بررسي در استان آذربايجان غربي، مشخص شده اين‌گونه به‌دليل تخريب زيستگاه، مزارع و کشتزارها به ويژه اراضي کشاورزي گندم، جو، نخود و يونجه‌زارها را به‌عنوان زيستگاه جوجه‌آوري خود انتخاب و در همان زيستگاه‌ها نيز تغذيه، استراحت و زمستان‌گذراني مي‌کند.
علاوه بر اين بروز پديده خشکسالي در دو دهه اخير از ديگر عوامل طبيعي مهم در کاهش جمعيت ميش‌مرغ در سطح کشور بوده است، زيرا در زمان خشکسالي گندمزارها و ساير مزارع از جمله مزارع نخود که محل تخم‌گذاري و تغذيه اين پرنده محسوب مي شود، خشک شده است.
در زمان حاضر به‌ طور کلي، هر‌چه از شمال غربي ايران به سمت غرب پيش مي‌رويم از تعداد ميش‌مرغ‌ها کاسته مي‌شود؛ يعني دشت‌هاي آذربايجان بيش از دشت‌هاي کردستان، کرمانشاه و همدان ميش‌مرغ‌ها را در خود جاي داده و مي‌دهد.
رييس سازمان حفاظت محيط زيست کشور گفت:«۴۰قطعه از اين پرنده ارزشمند در زيستگاه‌هاي آذربايجان غربي زيست مي‌کنند.»
«محمدجواد محمدي زاده»، با اشاره به ايجاد مرکز تحقيقات ميش مرغ در آذربايجان غربي گفت:«اين مرکز در زميني به مساحت دو هکتار به منظور حفاظت، گونه ميش مرغ احداث مي‌شود و نقش مهمي در احيا و تکثير اين گونه خواهد داشت.» منبع خبر: سايت ديده بان حقوق حيوانات