من متولد 1326 هستم. در شناسنامه ام نوشته شده در روز 16 تیر به دنیا آمده ام، اما در اصل در اسفندماه متولد شده ام. ظاهراً آن موقع جنگی بوده است که موجب شده شناسنامه مرا دیرتر بگیرند. در دوره ابتدایی شروع به فراگیری موسیقی کردم و بعد وارد هنرستان شدم. یک سال بعد از گرفتن دیپلم از هنرستان وارد ارکستر سمفونیک شدم. زیر نظر آنتوان کاتلوس، ابوا یاد گرفتم و سلفژ و تیوری و هارمونی را نزد ثمین باغچه بان و مصطفی کمال پورتراب یاد گرفتم. من نخستین نت موسیقی را به کمک استاد پورتراب نوشتم و حالا از او درس زندگی می گیرم. بعد از گرفتن دیپلم هنرستان به دلیل معالجه نارسایی کلیه ام به آلمان سفر کردم و چون باید چندسالی را زیرنظر پزشک می بودم تصمیم گرفتم در آلمان به دانشگاه بروم. چهار پنج سالی آلمان بودم و در آنجا با ساز ابوا با ارکسترهای زیادی از جمله ارکستر سمفونیک برلین کنسرت دادم. تجربه بسیار خوبی بود و بعد از بازگشت به تهران به عنوان نوازنده یک ارکستر سمفونیک تهران استخدام شدم. در همان روزها شروع به تدریس ابوا و همچنین نوشتن قطعاتی برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کردم. نخستین موسیقی تصویری ام فیلم کوتاه زال و سیمرغ ساخته اکبر صادقی بود که بعدها قسمتی از آن را روی تیتراژ کارتون مارکوپولو و بخشی دیگر را روی تیتراژ بچه های مدرسه آلپ گذاشتند.... هرگز فکر نمی کردم که به ساخت موسیقی فیلم روی بیاورم ولی با ساخت موسیقی فیلم سفر سنگ ساخته مسعود کیمیایی به این باور رسیدم که این کار می تواند حرفه ام باشد. من زندگی خصوصی به آن صورتی که مردم دارند، ندارم. زندگی خصوصی من همان زندگی کاری من است. از صبح که به دفترم می آیم کار می کنم. وقتی خسته می شوم یک کار دیگر را شروع می کنم و اگر از آن هم خسته شدم کار دیگری را باز شروع می کنم. حتی زمانی که ناهار می خورم هم مشغول انجام کاری هستم. اصلاً نمی توانم همین طور راحت بنشینم و ناهارم را بی کار صرف کنم. همیشه هم همین بوده است. بیکاری عصبی ام می کند، خیال می کنم زمانم را بیهوده تلف می کنم. به خصوص در این سن، شاید جوان ها خیلی متوجه حرف های من نشوند اما برای من وقت طور دیگری است، مانند گوهر است. من از چهار و پنج صبح تا یازده شب اینجا هستم و به ندرت پیش می آید که هفت و هشت به خانه بروم و هیچ استراحتی هم ندارم؛ اما گاهی پیش می آید که می خواهم کتاب بخوانم، ساز بزنم، شاگرد درس بدهم یا در برخی جلسه ها شرکت می کنم که در عین حال همه شان کاری هستند. این طوری راحت می خوابم. بچه ها هم بزرگ شده اند.
دخترم که ازدواج کرده و سروش پسرم هم امسال در حال آماده شدن برای کنکور هنر است. او هم نوازندگی ساز ابوا که ساز اصلی خودم است را دنبال می کند و واقعاً برخلاف تصور من در روز امتحان عملی بسیار خوب نواخت. من با وجود اینکه خودم چنین کاراکتری ندارم اما همیشه اعتقاد دارم که هنرمند باید اتکا به نفس بالا داشته و گستاخ باشد. گاهی فکر می کنم شاید بچه های هم اکنون که هنوز غوره نشده مویز شده اند و از بدو ورود به استادان خودشان هم خرده می گیرند، برای هنرمند شدن بهترند! اقلاً اتکا به نفسشان موجب می شود تا خوب اجرا کنند. به هر حال بچه ها بزرگ شده اند؛ پس من می مانم و همسرم. او هم اینجا در دفتر کار من موسیقی درس می دهد. صبح تا شب در دفتر هستیم و من چون اینجا را خیلی دوست دارم فقط برای خواب به منزل می روم. در اینجا بین پرونده ها و موزیک هایم هستم. بوی اینجا برایم آشناتر از خانه است. چون در خانه هیچ وسیله صوتی نیست. هیچ کتابی نیست و همه زندگی من هم که در همین کتاب ها و سی دی ها خلاصه شده است. تا به حال هم کم پیش آمده از اینجا دور شوم. اگر مسافرتی هم بوده کاری بوده؛ اگرچه هم اکنون هفت هشت سالی می شود که مسافرت هم نرفته ام.
ابوا ساز تخصصی من، سازی چوبی است که تکامل یافته سرناست. چون در بچگی این ساز را نمی شناختم دایم به پدرم می گفتم که ویولن می خواهم؛ آن هم به این دلیل که در همسایگی مان نوازنده ویولنی زندگی می کرد. بگذریم. من در کودکی بسیار شر و شلوغ بودم و همه به من می گفتند که تو آخر هیچکاره می شوی. زمانی که رفتم هنرستان موسیقی و جایی که قرار بود به هر شاگردی بگویند که خب تو می تونی فلان ساز را بزنی ، کسی به من حتی نگاه هم نکرد و دیگر کم کم داشت باورم می شد که به درد هیچ کاری نمی خورم. آنجا یک اتریشی هم نشسته بود که به من لبخند مهربانی زد و بعد دست ها و دندان هایم را دید و گفت به درد ابوا می خورد. من که نمی دانستم ابوا چیست، اما از همین جا همیشه از سازم بیشتر از خودم مراقبت می کردم. یادم می آید آن روزها بخاری های کوچکی بود که در آنها الکل می ریختند و روشنش می کردند و در جیب می گذاشتند که آدم یخ نکند. من این بخاری را در کیف سازم می گذاشتم که سازم خراب نشود و خودم مانند بید می لرزیدم. ساعت ها ساز می زدم و حرف های نگفته ام را با ابوا می زدم و هنوز هم اگر دلم بگیرد باز ساز می زنم. ساعت ها موسیقی نوشته ام، بیش از 100 موسیقی فیلم، نزدیک به 10 موسیقی صحنه ای که همه آنها هم اجرا شده اند. من از زندگی ام راضی ام.


روزنامه فرهنگ آشتی www farhangdaily com