فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  31
لایک لایک:  2
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: چرخه ی فحلی در حیوانات ماده

 1. #1
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  چرخه ی فحلی در حیوانات ماده

  در برخی از پستانداران، جنس ماده در دوره ی به نسبت کوتاهی از هر چرخه ی تخمدانی، به جنس نر اجازه ی جفت گیری می دهد که این دوره را فحلی می نامند. فحلی پدیده ای رفتاری است که با تأثیر استرادیول بر مغز، در نزدیکی تخمک گذاری، پدیدار می شود؛ به گونه ای که هماهنگی بسیار خوبی بین زمان جفت گیری و تخمک گذاری وجود دارد. فاصله ی زمانی بین بروز دو دوره ی فحلی را چرخه ی فحلی می نامند. طول چرخه ی فحلی برابر با طول چرخه ی تخمدان است و با مشاهده ی فحلی می توان پدیده های چرخه ی تخمدانی را بدون داشتن ابزار ویژه ای پیش بینی کرد. هر چند برخی از میمون ها فحل می شوند، اما برخی میمون ها و نیز انسان، رفتار فحلی ندارند؛ بنابراین واژه های فحلی و چرخه ی فحلی برای چنین گونه هایی به کار برده نمی شود.

  از سویی در چرخه ی تخمدانی انسان و برخی از میمون ها، پدیده ای به نام قاعدگی (خونریزی ماهیانه در زن ها) رخ می دهد که با پس روی جسم زرد آغاز می شود و برای چندین روز ادامه می یابد. بنابراین در چنین گونه هایی، واژه های قاعدگی و چرخه ی قاعدگی رایج شده است.

  فعالیت تولید مثلی تحت کنترل گنادوتروپین های تولید شده توسط غده ی هیپوفیز قدامی می باشد. گنادوتروپین ها، هورمون هایی هستند که باعث تحریک غدد جنسی (گنادها) می شوند. آزاد شدن این هورمون ها، توسط هورمون آزاد کننده ی گنادوتروپین ها (GnRH) که در هیپوتالاموس تولید شده و از طریق دستگاه عروقی پورت هیپوفیزی به پایین منتقل می شود، کنترل می شود. هیپوتالاموس به تحریکات داخلی و محیطی از قبیل گرما، نور و خصوصاً طول روز موجود حساس است؛ همچنین از طریق فرومون ها به واسطه ی حضور سایر سگ های ماده و یا حیوان نر تحریک می شود. چرخه ی فحلی به واسطه ی اثر متقابل بین تحریکات، هیپوتالاموس و دستگاه تولید مثلی، کنترل می شود.
  فحلی، برگردان واژه ی یونانی Oestrus است که در انگلیسی آمریکایی به Estrus تغییر یافته است اما در اروپا، استرالیا، نیوزیلند و برخی کشورهای دیگر که انگلیسی بریتانیایی را به کار می برند به شکل اصلی آن یعنی Oestrus نوشته می شود. این واژه یک اسم است اما زمانی که به شکل صفت نوشته می شود آن را Oestrous یا Estrous می نویسند.

  بنابراین چرخه ی فحلی را Oestrous cycle یا Estrous cycle می نویسند. واژه ی Estrual یا Oestrual نیز در حالت صفت به کار برده می شود. در انگلیسی، واژه ی Heat مترادف با فحلی به کار برده می شود. واژه ی Oestrus از نام خانواده ی نوعی حشره ی پارازیت گزنده به نام Oestridae برگرفته شده است (حرف O تلفظ نمی شود). هنگام حمله ی این حشرات به گله های گاو و وزوز کردن پیرامون آن ها، گاوها دم های خود را به شدت تکان می دهند. پژوهشگران پیشین، رفتار گاو در زمان فحلی را به واکنش آن ها در برابر این حشرات تشبیه کرده اند و از این رو، واژه ی Oestrus را برای این رفتار تولیدمثلی پیشنهاد کردند که هم چنان نیز به کار برده می شود.
  در شرایط گوناگونی، چرخه های فحلی متوقف می شوند (ماده، فحل نمی شود) و چنین حالتی را Anestrus (آنستروس) نامیده اند.

  در دوران آبستنی و شیردهی به نوزاد، چرخه های تخمدان (فحلی) متوقف می شوند و ماده، به حالت آنستروس در می آید. برخی گونه ها، در زمان ویژه ای از سال فحل می شوند (تولید مثل فصلی دارند)؛ اما در دیگر زمان های سال، چرخه های فحلی آن ها متوقف می شود و گفته می شود که آنستروس فصلی دارند. تنش و برخی از بیماری ها نیز سبب آنستروس می شوند.
  گامه های چرخه ی فحلیچرخه ی فحلی دارای چهار گام یا دوره است: پرواستروس (Proestrus)، استروس (فحلی) (Estrus)، مت استروس (Metestrus) و دای استروس (Diestrus). گامه های اول و دوم، فاز فولیکولی و گامه های سوم و چهارم، فاز لوتئال چرخه ی تخمدانی را در بر می گیرند.

  پرواستروس، زمانی آغاز می شود که تراوش پروژسترون از جسم زرد کاهش معنی داری پیدا می کند و در گونه های گوناگون از ۱ تا ۴ روز ادامه می یابد. در این دوره گزینش فولیکول های مادری برای وارد شدن به مرحله ی رشد، انجام می شود و از این رو با رشد فولیکول ها، غلظت استرادیول خون نیز به تدریج افزایش می یابد. زمانی که غلظت استرادیول به بیش ترین مقدار رسید تا سرژ گونادوتروپین ها را به وجود آورد، سبب بروز فحلی (استروس) می شود. جنس ماده، در آغاز دوره ی فحلی، تمایلی به جفت گیری نشان نمی دهد، بلکه رفتار جفت گیری به تدریج پدیدار می شود. تمایل ماده برای جفت گیری را ایستا فحلی می نامند. در این دوره است که ماده، حالتی به نام Lordosis را به خود می گیرد که ویژگی آن، کمانی نگه داشتن پشت برای جفت گیری است؛ این حالت به ویژه در برخی گونه ها مانند موش صحرایی و خوک آشکار است. طول دوره ی فحلی پستانداران یکسان نیست و دامنه آن نیز برای هر گونه می تواند بسیار متغیر باشد. در گونه هایی مانند جوندگان، طول دوره ی فحلی نزدیک به ۲۴ ساعت است و پراکنش چندانی ندارد. به طور کلی، فحلی ماده گاو ۱۸-۱۲ ساعت ادامه می یابد اما در مناطق گرم، چندین ساعت کم تر است.

  در نژادهای گوشتی گاو، فحلی کوتاه تر می باشد. در نژادهای شیری اصیل و در شرایط گوناگون، دامنه ای بین چند دقیقه تا بیش تر از ۲۴ ساعت نیز برای ایستا فحلی گزارش شده است. طول دوره ی فحلی گاومیش بین ۲۷-۵ ساعت (میانگین ۲۰ ساعت)، گوسفند ۳۶-۲۴ ساعت، بز ۴۰-۳۰ ساعت، خوک ۷۲-۴۰ ساعت و برای اسب ۸-۴ روز گزارش شده است. آشنایی با نشانه های ایستا فحلی به ویژه زمانی که قرار است تلقیح مصنوعی انجام شود، اهمیت فراوانی دارد. ناتوانی در شناسایی ماده گاوهای فحل برای تلقیح آن ها در زمان بهینه، از دشواری های مهم صنعت گاوداری در بسیاری از کشورها است.
  مت استروس، فاصله ی زمانی بین تخمک گذاری و شکل گیری جسم زرد است. در این دوره که در گونه های گوناگون از ۱ تا ۴ روز ادامه می یابد، غلظت هورمون های استروییدی پایین است؛ هر چند تولید پروژسترون به تدریج افزایش می یابد. غلظت های معنی دار پروژسترون در گونه هایی که جسم زرد فعال دارند، ۲ تا ۵ روز پس از تخمک گذاری دیده می شود. در برخی ماده گاوها (۴۵ درصد آن ها)، در خلال ۴۵-۳۵ ساعت پس از پایان دوره ی فحلی ( در دوره ی مت استروس) و به علت کاهش اثر استرادیول، مویرگ های اندومتریوم پاره می شوند که خون آن ها از واژن بیرون می رود و ممکن است به شکل لخته ی خون روی دم دیده شود. این پدیده را که در تلیسه ها بیش تر دیده می شود (نزدیک به ۹۰ درصد آن ها)، خون ریزی مت استروس نامیده اند که نباید آن را با خون ریزی قاعدگی در زنان برابر بدانیم.

  خون ریزی قاعدگی، در پایان دوره ی فعالیت جسم زرد رخ می دهد و در پی کاهش استروژن و پروژسترون جسم زرد است. خونریزی مت استروس، هیچ همبستگی با آبستن شدن یا نشدن گاو ندارد.
  دای استروس، دوره ای است که جسم زرد کاملاً فعال و تولید پروژسترون در آن بالا است. دای استروس، در گونه هایی مانند موش و موش صحرایی که جسم زرد فعال ندارند، بین ۲-۱ روز، اما در نشخوارکنندگان، اسب و خوک بین ۱۴-۱۰ روز ادامه می یابد. گامه ی دای استروس گاو، از روز پنجم چرخه ی فحلی آغاز می شود و تا روز ۱۷-۱۶ ادامه می یابد. در گوسفند و خوک، از روز پنجم آغاز و تا روزهای ۱۴ یا ۱۵ ادامه می یابد. طول این دوره در اسب پراکنش بیش تری دارد زیرا فحلی مادیان بین ۸-۴ روز است. گامه ی دای استروس در مادیانی که روز پنجم فحلی تخمک گذاری می کنند، تزدیک به ۸ روز ادامه می یابد (تا روزهای ۱۹ تا ۲۰ چرخه ی فحلی). بنابر قرارداد، نخستین روز فحلی را به عنوان روز صفر و یا روز یکم چرخه ی فحلی در نظر می گیرند.

  طول چرخه ی فحلی و گامه های آن، و زمان تخمک گذاری در برخی از پستانداران
  گامه های چرخه های فحلی در سگ و گربه ی ماده
  سگ: تخمک گذاری خود به خودی، مونواستروس. سن Puberty: تقریباً ۶ ماه ولی وابسته به نژاد


  گربه: تخمک گذاری القایی، پلی استروس فصلی، فصول تولید مثل بین ژانویه و سپتامبر، سن Puberty: تقریباً ۵ ماه ولی وابسته به ماه تولد.


  منابع
  1. کتاب فیزیولوژی تولید مثل، گردآوری و تدوین: دکتر محمد جواد ضمیری، چاپ اول، شهریور ۱۳۸۵، انتشارات حق شناس، صفحات ۱۴۳-۱۳۹٫
  2. کتاب Veterinary Reproduction and Obstetrics، تألیف David E. Noakes و همکاران، ویرایش نهم، ۲۰۰۹، انتشارات Saunders، صفحات ۳۳-۳۲٫
  3. کتاب The Complete Textbook of Veterinary Nursing، تألیف Victoria Aspinall و همکاران، ویرایش نخست، ۲۰۰۶، انتشارات Butterworth Heinemann، صفحات ۹۸-۹۷٫
  4. کتاب رفتار شناسی و درمان اختلالات رفتاری در حیوانات، تألیف: دکتر رضا صادقی و دکتر بیژن رادمهر، چاپ اول،‌۱۳۸۵، نشر بیژن،

  گردآوری و ترجمه: دکتر دانیال صفرپور
  http://danialsafarpoor.ir
  ویرایش توسط reza torabi : 20th February 2012 در ساعت 05:41 PM
 2. #2
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  ما هم بعد از یک هفته بالاخره دیشب تونستیم یه کم بخوابیم از بس تو این هفته تا سوفیا چش ما را دور میدید شروع میکرد به مرنو کشیدن صداش خیلی بلند نبود ولی در سکوت شب طوفانی بود برای خودش


 3. #3
  همکار قدیمی reza torabi آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  دامپزشکی و عشق به حیوانات به معنای واقعی
  تخصص
  دامپزشک
  حیوان خانگی
  انواع حیوانات آسیب دیده ، گاه به گاه مهمان من هستند
  تاریخ عضویت
  Apr 2011
  شماره عضویت
  10
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نقل قول نوشته اصلی توسط arezoo505 نمایش پست ها
  ما هم بعد از یک هفته بالاخره دیشب تونستیم یه کم بخوابیم از بس تو این هفته تا سوفیا چش ما را دور میدید شروع میکرد به مرنو کشیدن صداش خیلی بلند نبود ولی در سکوت شب طوفانی بود برای خودش
  آخیییییییی....گناهی سوفیا!!!

  واقعا" این دوران برای گربه ماده عذاب آوره، و برای صاحبش هم به همین ترتیب! انصافا" درکتون می کنم...
 4. #4
  arezoo505 آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  آرزو
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  84
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  الان که نگاهش میکنم خودم تعجب میکنم که این همون سوفیا باشه همچین اروم شده که انگار هیچ خبری نبوده.
  بیشتر نگرانی و استرس من از اعتراض بقیه خانواده بود وگرنه خودم مشکلی نداشتم این بار به خیر گذشت تا دفعه بعد که خدا رحم کنه


 5. #5
  کاربر میهن پت Rezvan آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  rezvan ....
  علایق
  اینترنت ، پیشی
  حیوان خانگی
  ماهی جنگجو ، پیشی
  تاریخ عضویت
  Dec 2012
  شماره عضویت
  5140
  میانگین پست در روز
  0.07
  نوشته ها
  93
  وقتی فحل میشه خیلی سر و صدا میکنه؟نمیشه یجوری کمکش کرد که حواسش پرت بشه؟

  مگه میشه این موجودات مهربون و پاک رو دوست نداشت؟؟؟؟؟ 6. #6
  کاربر میهن پت Ni MA آواتار ها
  محل سکونت
  همین حوالی
  علایق
  حیوانات . موسیقی
  تخصص
  دانشجوی دامپزشکی
  حیوان خانگی
  پرشین کت
  تاریخ عضویت
  Feb 2012
  شماره عضویت
  1100
  میانگین پست در روز
  0.03
  نوشته ها
  55
  دوست عزیز کنترل حس غریزه یک حیوان کار ساده ای نیست . عمدتا از داروهای آرام بخشی استفاده میشه که چندان هم بی ضرر نیستن !!!
  تجربه شخصی من اینه که بهتره برای گربه یا هر حیوانی اگر امکانش هست جفتی پیدا بشه تا از این رفتارها جلوگیری بشه در غیر این صورت عقیم سازی میتونه مفید باشه . هر چند عقیم سازی مخالفانی داره !
  در ضمن بهتره سوالات خودتون رو در تالار مربوطه مطرح کنید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 25th January 2014, 06:30 PM
 2. سایتهای فروش حیوانات؛ حیوان دوست یا پول دوست؟!/ وبلاگ میهمان
  توسط farspet در انجمن اخبار مرتبط با حیوانات
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 5th August 2013, 04:42 PM
 3. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 24th June 2013, 04:20 PM
 4. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16th August 2012, 09:27 AM
 5. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 3rd May 2011, 04:44 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید