دیده بان حقوق حیوانات: تخریب محیط زیست به هر نحو حرام است آیت الله مکارم شیرازی مدظله العالی:در دیدار مدیر کل و مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم که در هفته هوای پاک صورت گرفت ، تخریب محیط زیست را به هر نحو حرام دانست.به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قم، معظم له با اشاره به نعمت‌های فراوانی که در اختیار بشر قرار دارد ،‌ آب و هوای پاک را ‌از نعمت های ارزنده خداوند دانسته لذا پاک نگه‌داشتن آن با هدف ایجاد زندگی بی‌عیب و نقص برای افراد جامعه ضروری بوده و اگر مردم به محیط زیست توجه نکنند، گرفتاری‌های فراوانی همچون بیماری‌های خاص دامنگیر آنان می ‌شود که رهایی از آن‌ها سخت خواهد بودوی یادآور شد: مردم و مسؤولان در حفظ محیط زیست وظیفه مهمی بر عهده دارند و به هر میزانی که به این مهم توجه کنند، می‌توانند از این نعمت‌های الهی که فراوان برای آن‌ها فراهم شده، بهره بگیرند و به هر میزان بی‌توجهی کنند به همان اندازه گرفتار مشکلات خواهند شد.
ایشان با ضروری خواندن همکاری و همیاری ‌مردم و مسؤولان محیط زیست تصریح کرد: آلوده نکردن محیط و فضاهای عمومی برای همه مردم ضروری است؛ زیرا خداوند برای همگان حقی قائل شده که نباید دیگران با کم توجهی و بی اهمیتی این حق را از دیگران سلب کنند.
در پایان رعایت مسائل بهداشتی و توجه به اموزش محیط زیست باید از همه پایه‌های زندگی و خانواده شروع شود؛ چون این مقوله تنها به فضاهای عمومی اختصاص ندارد، اسلام نیز با نگاه جامعی در این خصوص بر حفظ محیط زیست و سلامت فردی و اجتماعی تأ کید فراوان می نماید مهمترین عنصر خلافت الهی بعد از فراگیری معارف دینی، ساختن زمین و نجات آن از هرگونه تباهی و تیرگی است. مقصود از زمین، گستره زیست بشر است که از عمق دریا تا اوج سپهر و قله آسمان را در بر می گیرد.می توان ادعا کرد که بحرانهای زیست محیطیِ امروزِ دنیا ریشه در سقوط و انهدام ارزشهای اخلاقی و دینی دارد.در زمان حاضر،‌ قدرتهای سلطه گر و کشورهای پیشرفته بیشترین سهم را در تخریب محیط زیست دارند و مشکلاتی نظیر باران های اسیدی،‌ تخریب لایه ازون،‌ آلودگی آبهای سطحی توسط زباله های صنعتی و مسابقه جنون آمیز تسلیحاتی از نتایج فعالیت بی ضابطه آنان در بهره برداری از محیط زیست است. وقتی. محیط زیست عرصه زندگی و عمل برای موجودات زنده است،‌ تعدی به محیط‌زیست،‌ تعدی به حیات موجودات و زنجیره زندگی این موجودات است. ایشان در ادامه با اشاره به شرایط ویژه استان قم به لحاظ واقع شدن در منطقه کویری ایران با مسائلی همچون گردوغبار و خشکسالی مواجه بوده که بایستی در این خصوص تدابیر جدی اندیشیده شود.رابطه انسان با طبیعت و محیط زیست جزء روابط ۵ گانه بوده که در دایره معارف بزرگی به تفصیل تهیه شده بایستی اطلاعات آن در دسترس همگان قرار گیرد. در فقه و محیط زیست قاعده ای به نام لاضرر وجود دارد که به منظور عدم آسیب به موجودات و محیط زیست است.