دیده بان حقوق حیوانات: مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم، حفظ محیط زیست یک واجب شرعی ودینی برای همگان است محمود علی رکنی با تاکید بر نقش آموزه های دینی، حفظ محیط زیست را یک واجب شرعی ودینی برای همگان اعلام نمود. به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان قم،مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم، در سخنرانی پیش از خطبه نماز عبادی ***** جمعه شهر مقدس وکریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی، حفاظت از محیط زیست یک واجب شرعی برای مسلمانان و همه انسانها و هرگونه تخریب و آسیب به آن را کفران نعمت الهی بیان نمود.
وی در ادامه افزود: امروزه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی یک مسئله حیاتی بوده و توسعه کشور باید با اولویت در این بخش صورت پذیرد. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم نقش مشارکت مردمی در روند پیشرفت و بهبود محیط زیست یک اصل دانست و حفظ این نعمت و موهبت الهی را یک وظیفه عمومی بر شمرد. وی در ادامه با اشاره به وضعیت محیط زیست استان و مهمترین اقدامات اداره کل در استان را راه اندازی ایستگاه های پایش هوا در شهر قم بوده که شهروندان می توانند به صورت لحظه ای وضعیت هوای استان از لحاظ میزان ذرات موجود در هوا رسدنمایند. همچنین از دیگر اقدامات اداره کل به ارتقاء سطح حفاظتی مناطق و زیستگاههای حیات وحش در استان و ملزم نمودن نصب سستم و پایش لحظه ای و مداوم برای واحدهای صنعتی و ایجاد مراکز تحقیقاتی ومطالعاتی زیست محیطی نظارت دقیق و اصولی بر فعالیت و احدهای صنعتی عنوان نمود. دکتر رکنی در ادامه سخنان خود ضمن تشریح برنامه های هفته هوای پاک به کاشت ۱۲۴ هزار ا صله درخت در پارکها ، بوستانها و شوارع و خیابانهای استان اشاره نمودند. که با همکاری سازمان پارکها وفضای سبز شهرداری استان از هفته هوای پاک آغاز وتا ۱۵ اسفندماه ادامه خواهد داشت همچنین در هفته مذکور سیستم شبکه سراسری پایش هوا در اداره کل به طور همزمان برای سراسر کشور راه اندازی خواهد شد. وی ابراز امید واری کرد: که با تلاش مسئولان استان و ادامه این پروژه در آینده ای نزدیک افزایش سطح سرانه فضای سبز استان به حد استاندارد ملی به میزان ۲۰ متر مربع را برای هرنفر شاهد باشیم. ایشان همچنین به اهتمام اداره کل جهت راه اندازی وایجاد جایگاه سوخت یورو۴ و۵ توسط دستگاههای ذیربط در استان در آینده ای نزدیک خبر داد
وی در بخش دیگری از سخنان خود دستیابی به اهداف و برنامه های گسترش و توسعه حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست را تنها با همکاری، و هم دلی آحاد مردم و مسئولان امکان پذیر دانست. وی با اشاره به وضعیت هوای استان که جز در مواقع محدودی از سال آن هم به دلیل وزش بادو ورود ریزگردها به داخل شهر قم که منشا عمده آن فرا ملی و خارج از مرزهای ایران می باشد هوای قم را در حد مطلوب ، استاندارد و پاک اعلام نمود وخاطر نشان کرد: که تلاش برای حفظ این شرایط مطلوب و مبارزه با بحث ریزگردها که یک معضل ملی وجهانی بوده ، از اولویتهای اهداف وبرنامه های سازمانی اعلام نمود. مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قم در پایان سخنان خود با اشاره به فرهنگ اسلامی و آموزه های دینی در حوزه حفظ منابع ونعمتهای الهی ، تعامل و همکاری با حوزه های علمیه و مراکز دینی- مذهبی استان در روند گسترش دیدگاه جامعه در خصوص فرهنگ حفاظت از محیط زیست از منظر دینی و ا سلامی از دیگر برنامه های خود در استان برشمرد.