آخرین مصاحبه دکتر هومن با روزنامه همشهری پنجشنبه ۲۱ اسفند ۸۲کالبد شکافی مرگ دو گراز دریایی دلفیناریوم کیشپزشکان ناموفق انگلیسیمعصومه صفاییپیتاچوک و اوخ دهانشان را پراز آب می کردند به طرف تماشاچیان می آمدند و آب دهانشان را روی آنها می ریختند و برای خودشان دست می زدند.
اگر تا حالا کیش رفته باشید حتما سری هم به «دلفیناریوم» آن زده اید. «دلفیناریوم» همان پارک آبی است که مجموعه ای از موجودات منحصر به فرد دریایی را در آن نگهداری می کنند، البته به سختی. اگر هم سعادت بازدید از آن را نداشته اید قطعا وصفش را بسیار شنیده اید به خصوص به خاطر داشتن نهنگ سفید، یکی از منحصر به فردترین پستانداران دریایی. البته در این مجموعه علاوه بر نهنگ سفید، گونه های ارزشمند دیگری از گوشه و کنار دنیا و هر یک با شرایط زیستی جمع آوری شده و در کنار یکدیگر نگهداری می شوند که از جمله آنها می توان به گربه دریایی، شیردریایی هم گونه شمالی و هم گونه جنوبی، دلفین بینی بطری، پنگوئن سیاه و سفید (تنها گونه پنگوئن نواحی گرمسیری آفریقا) و از همه آنها جالب و دیدنی تر گرازهای دریایی سیبریایی هستند و حالا دیگر اگر هم اتفاقا گذرتان به این دلفیناریوم افتاد دلتان را خوش نکنید، چون دیگر اثری از آنها نیست.حول وحوش سال ۱۳۷۸ نمی دانیم چطور شد که آقایان سرمایه گذار در این مرکز به سرشان زد که یک چیزی در این مجموعه باارزش کم است. این در و آن در بالاخره معلوم شد که این خلا را تنها دو گراز دریایی پر خواهند کرد، آن هم دو گراز دریایی تعلیم دیده.پستاندار دریایی گوشتالو با دندان های نیش بلند عاج مانند، موجوداتی تیزهوش و بامزه که همه چیز را به خوبی فرا می گیرند. حیواناتی که خیلی ها برای دیدن از نزدیک آنها، حاضرند پول های کلان بپردازند. جلسه ها و نامه نگاری ها و بالاخره بودجه تامین شد.مسکو؛ هدف مسکو بود این میهمان های بخت برگشته را باید از مسکو می آوردند و قرعه به نام اوخUokh) )و پیتاچوکPitachook) )افتاد. دو گراز حدودا دو ساله که از سیبری زنده گیری شده و امروز می آمدند تا میهمان کیش و توریست های پولدار آن باشند. از سردترین عرض های حاشیه قطب شمال به منطقه ای گرم نزدیک استوا.گراز دریایی که در جهان به آنWalrus می گویند؛ گونه ای از پستانداران دریایی است که وسعت پراکنش آن در تمام دنیا محدود به منطقه نسبتا کوچک واقع در حاشیه قطب، حوالی دریای آرکتیک است. وزن نر آن از ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ کیلوگرم و وزن ماده آن ۴۵۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم است. عاج آنها که از ۵/۱ سالگی شروع به رشد می کند تا ۸۵ سانتی متر می رسد. موجوداتی قلمروطلب هستند به خصوص در فصل جفت گیری یعنی اواخر زمستان و اوایل بهار. طول دوران بارداری در آنها بسیار طولانی است، نزدیک به یک سال و یک ماه. در سواحل صخره ای زندگی می کنند و غذایشان را ماهی های کوچک و نوعی نرم تن کوچک دریایی به نام «گریل» تشکیل می دهد. نسبت به سرما ظرفیت بردباری بالایی دارند چنانچه تا منهای۳۰ درجه سانتیگراد را به راحتی تحمل می کنند. مهاجرت های فصلی دارند البته به طور محدود بین سواحل شمالی و جنوبی قطب. مهم ترین دشمنان آنها در طبیعت، نهنگ های قاتل و نهنگ های اسپرم هستند که برای شکار گرازهای دریایی حتی تا نزدیکی ساحل نیز پیشروی می کنند.
این دو گراز دریایی نسبتا آموزش دیده، از مسکو راهی کیش شدند، البته به همراه مربی آموزشی روسی شان.آنها زمانی وارد کیش شدند که «اوخ» به بیماری«Pulpaittis« عارضه عفونت عاج مبتلا بود، البته به شکل خفیف و به خریداران اعلام شد که او آنتی بیوتیک مصرف می کند!Pulpaittis بیماری شایع در بین گرازهای دریایی است به خصوص آنهایی که در اسارت زندگی می کنند. در اثر این بیماری قاعده رویش عاج، دچار عفونت شده و حتی با مصرف آنتی بیوتیک هم ناخواسته روز به روز حادتر می شود و در واقع هیچ راه علاجی ندارد، به همین خاطر در بیشتر مراکز نگهداری گرازهای دریایی در دنیا قبل از ابتلای حیوان به این بیماری در سن ۲ تا ۵/۳ سالگی عاج را از فک خارج می کنند. در واقع اقدام به موقع جهت انجام این کار، می تواند یک راه نجات باشد.و اما علت بروز این بیماری و اینکه چرا گرازهای دریایی دچار این عارضه می شوند؛ آنها حیواناتی قلمروطلب هستند که علاوه بر استفاده از عاج به عنوان ابزار حرکتی، از آن برای حفاظت از قلمرو، تصاحب غذا، جفت و … استفاده می کنند حتی از دوران کودکی تعلیم می بینند و برای همسالانشان به اصطلاح شاخ و شانه می کشند، به طوری که درگیری ها و زد و خوردها به شکل یک نیاز مبرم درآمده و ضربه خوردن و ضربه زدن و بهتر بگوییم کار کشیدن از عاج ها باعث استحکام و رشد آنها شده و به عاج ها دوام و پایداری می بخشد.ولی از آنجا که گرازهای دریایی حیوانات سنگین و تنبلی هستند، ترجیح می دهند تحرکشان را به حداقل برسانند و زمانی که در اسارت زندگی می کنند زمینه برایشان مهیا می شود چرا که دیگر نیازی به رقابت و حرکت و جستجو و … ندارند و در نتیجه استفاده از دندان ها به حداقل می رسد و با گذشت زمان ریشه عاج ها و بافت نگهدارنده آنها تحلیل رفته و دچار فرسودگی و در نهایت عفونت های حاد می شود به طوری که پیشرفت این بیماری در نهایت برای گرازها مرگ را در پی خواهد داشت.تنها راه نجات گراز دریایی که به این بیماری مبتلا شده باشد جراحی ریشه عاج و خارج کردن عاج به همراه بافت عفونی فک است. عملی بسیار مشکل که درتمام دنیا به ندرت با موفقیت انجام می شود و تنها ۳۰تا ۴۰ درصد از گرازهای جراحی شده جان سالم به در می برند. چرا که این گونه علی رغم جثه بزرگ و زمختش در برابر بیهوشی بسیار حساس بوده و کمتر پیش می آید که در زیر عمل جراحی طاقت بیاورد.روزها می گذشت و بیماری «اوخ» هم هر روز بیشتر ریشه می گستراند، دو سال گذشت. «اوخ» بسیار ضعیف و ناتوان شده بود و دیگر چاره ای جز انجام عمل جراحی و خارج کردن عاج از فک او وجود نداشت، «اوخ» آماده عمل جراحی شد.تیم دامپزشکی متشکل از هومن ملوک پور سرپرست تیم، صدیقی متخصص بیهوشی، سرداری جراح و وشکینی مسوول رادیولوژی و سونوگرافی شکل گرفت و در یک صبح سرد زمستانی «اوخ» به زیر تیغ جراحی رفت و این عمل برای اولین بار در خاورمیانه انجام پذیرفت.
همه می دانستند که شانس زنده ماندن «اوخ» زیاد نیست. اما چاره ای نبود.بعد از عمل، علی رغم تمام دل نگرانی ها حیوان به هوش آمد و به استخر بازگشت. اما بعد از مدت زمانی کوتاه شاید کمتر از سه هفته «اوخ» مرد و علت مرگش از طرف دکتر هومن ملوک پور «ایست قلبی» گزارش شد.و اما دلفیناریوم و شرایط زندگی این دو گراز دریایی که مسافران قطب بودند در دل یکی از گرم ترین نقاط ایران.دکتر هومن می گوید: «دلفیناریوم کیش ایده بسیار خوبی بود و به شکلی منطقی به منظور جلب توریسم و در کنار آن توسعه مرکز تحقیقاتی شکل گرفت. هزینه بسیار زیادی هم در بر داشته اما در سایه عملکرد مدیران ناآشنا و غیرمتخصص سیر نزولی را طی می کند و تاکنون کارنامه خوبی ارایه داده است.»تاکنون در این مجموعه آبی ارزشمند که باید محل امنی برای حیات گونه های به اسارت درآمده باشد، ۴دلفین بینی بطری، ۴نهنگ سفید، ۶شیر دریایی، ۴گربه دریایی ۲ گراز دریایی جان باخته اند.و اما دلیلش؛ یکی از کارکنان متخصصان حیات وحش این مجموعه می گوید: «اینجا شرایط زیستی لازم برای هریک از گونه ها که از گوشه ای از دنیا به اینجا آورده شده اند مهیا نیست. هرکدام از این حیوان ها مال یک اقلیم خاص هستند نیازهای خاص خود را دارند. یکی مال قطب است، دیگری آفریقای جنوبی، این موضوع خیلی گنگ و غیر قابل هضمی نیست و مقدماتی ترین قدم برای نگهداری یک گونه، دانستن این موارد است». این دوگراز دریایی که در زیستگاه های ساحلی صخره ای قطب در دمایی بین ۱۳-۷ درجه سانتی گراد زندگ می کنند. در این دلفیناریوم در یک استخر سرامیکیL شکل به طول عرض ۱۲ ۷ متر که تنها سقفش با چادر پوشانده شده در آبی که حتی گاهی دمایش به ۳۰ درجه سانتیگراد هم می رسد نگهداری می شوند.دکتر هومن درباره تامین نیازهای غذایی آنها می گوید:« از لحاظ تغذیه ای هیچگونه مشکلی نداشتیم آنها از ماهی های کوچ تغذیه می کردند که به طور دایم از دریا صید می شد گونه ای از ماهی آمور که از خارج از کشور می آوردند.
«اوخ» مرد وبعد از مرگ او«پیتاچوک» تنها شد چند روزی هم دست به اعتصاب غذا زده، خیلی غمگین و قهروی شده بود. دکتر درباره روابط آنها با یکدیگ می گوید:« آنها دوستان بسیار خوبی برای هم بودند با اینحال که هر دو نر بودند هیچ درگیری جنگ بین آنها در نمی گرفت البته این را هم بگویم که حس قلمرو طلبی رقابت شان را هم به خاطر زندگ در اسارت از دست داده بودند. آنها خیلی خوب با هم کار می کردند برای مردم نمایش می دادند مثلا همدیگر را می بوسیدند، برای هم دست می زدند، می رقصیدند جالب تر از همه اینکه دهانشان را پ از آب می کردند به طرف تماشاچیان می پاشیدند». دو سال بعد پیتاچوک هم به بیماریPULPATTIS همان بیماری که باعث مرگ «اوخ» شده بود مبتلا شد. اما آنها باید پیش بینی چنین روزی را می کردند برای خارج کردن عاج قبل از ابتلا مانع مرگ دومین گراز دریایی می شدند اما این کار صورت نپذیرفت.«پیتاچوک» هم اوضاعش روز به روز وخیم تر می شد او هم دیگر راهی جز رفتن زیر تیغ جراحی نداشت، اما این بار مساله جدی تر بود باید اقدامی اساسی صورت می گرفت. به همین خاطر با باغ وحش لندن ارتباط برقرار شد تیمی سه نفره متشکل از دو دامپزشک یک جراح با هزینهX میلیون تومان راهی ایران شدند باز هم در بهمن ماه، دومین گراز دریایی زیر عمل جراحی رفت که تنها ۳۰ درصد شانس زنده ماندن داشت. عمل انجام شد اما بیشتر از نیم ساعت از پایان کار نگذشته بود که «پیتاچوک» هم نفس های آخرش را کشید به دوستش« اوخ» پیوست این بار علت مرگ، اشتباه در دوز داروی بیهوشی عنوان شد تیم انگلیسی، ناموفق به کشورش بازگشت. البته این سوال وجود دارد چرا با اینحال که در جراحی قبل، بیهوشی«اوخ» با موفقیت انجام شده بود، در مورد دوم از تجارب تیم قبلی هیچگونه استفاده ای نشد
دکتر هومن ملک پور یکی از بهترین متخصصان جراحی حیات وحش که در سال ۲۰۰۱ در کنگره جهانی آمریکا مقاله اش درباره جراحی غده نخایی در یک توله شیر جزو ۱۰ اثر برگزیده بود و انجام موفقیت آمیز جراحی گوزن زرد ماده ای که شاخ گوزن نر، پهلویش را شکافته بود، دو عملکرد درخشان در کارنامه اوست.

منبع:
drhooman.com