-پوشش بدن: ژرمن شفرد دارای یک پوشش دو لایه روی بدن خود است؛ لایه ی بیرونی صاف و ضخیم بوده و لایه زیری متراکم و نرم است. (منظور پشم و پوست سگ است؛ تعجب نکنید!!) این نژاد در رنگ های مختلفی از قبیلسیاه و قهوه ای مایل به زرد ، سیاه و کرم ، سیاه و نقره ای ، سیاه و سفید ، و رنگ سیاه وجود دارد.
نژاد ژرمن شفرد از نظر پوست به سه دسته تقسیم می شود: پشم زبر و خشن، مو بلند، و موبلندی که زبر هم هست!

-بررسی اجمالی: این نژاد در قرن 19 توسط Max Von Stephanitz پرورش داده شد و خارجی ها (!) او را پدر ژرمن شفرد به حساب می آورند (بیچاره!). این نژاد، اولین سگی است که به عنوان سگ راهنما برای نابینایان استفاده شده است. امروز ژرمن شفرد یکی از محبوب ترین نژادها در جهان است. (رکس را یادتان می آید در آن سریال پلیسیه؟ او هم از همین نژاد بود!)
-طبیعت ژرمن شفرد: نژاد ژرمن شفرد زیبایی کلاسیکی داشته و از هوش بسیار بالایی برخوردار است. این سگ بسیار سازگار، پر انرژی، کنجکاو، قوی، و قابل اعتماد است. این نژاد باشکوه، عالی و با استقامت فراوان می باشد.
-مزاج: این سگ از گروه herding بوده، بی باک و جسور است و سخت فعالیت می کند. آنها خود را برای وفاداری، صمیمیت، احترام، و شجاعت به صاحبشان مسئول می دانند. این نژاد از نظر داشتن تعامل اجتماعی با انسان ها و زندگی در خانواده در حال پیشرفت است؛ و البته علاقه ای به این که مدت طولانی تنها بماند ندارد. (پس برای دوستانی که نمیتونن وقت زیادی را برای سگ عزیزشان بگذارند مناسب نیس. حیوان بیچاره را اذیت نکنین شما را به خدا.) ژرمن شفرد نسبت به غریبه ها بسیار محتاط بوده و به طور کلی با حیوانات خانگی و افرادی که با آنها زندگی می کند به خوبی خو می گیرد.
خریدن ژرمن شفرد را برای افراد تازه کار، بی تفاوت یا بی تحرک (که می خواهند سگ بیچاره را تبدیل به خانم خانه کنند) توصیه نمی شود.

-مراقبت: این نژاد نیاز به برس کشیدن روزانه دارد تا ریزش موهای او به حد اقل برسد (به خصوص در گونه موبلند آن). فقط زمانی سگ را حمام کنید که واقعاً لازم باشد و با شامپوی ملایم به آرامی موهای او را بشویید تا یکپارچگی موها حفظ شود. ژرمن شفرد مستعد ابتلا به بیماری هایی از قبیل اختلالات خونی، دیسپلازی مفصل ران و آرنج، صرع، آلرژی به کک، مشکلات گوارشی و اگزما است.
-آموزش: در اوایل کار، ژرمن شفرد نیاز به آموزش اطاعت کردن و مسائل اجتماعی دارد. آنها با روش های خشن یا سنگین تربیت نمی شوند (با حیوان به ملایمت رفتار کنید). این نژاد فرمان بردار بوده و برای یادگیری بسیار سریع است. آموزش باید بااحترام انجام شده، در آن انصاف ، پاداش و سازگاری به کار رود.
آنها در ردیابی، چابکی، اطاعت، گرفتن توپ پرتاب شده در ارتفاع کم، و ورزش حلقه استعداد بالای دارند. ژرمن شفرد برای کارهای پلیسی، نظامی، جست و جو و نجات و کمک به نابینایان استفاده می شود.

-فعالیت: این نژاد زمانی در شادترین حال ممکن است که به او کاری برای انجام دادن بدهید. آنها عاشق این اند که حرکات پر تحرک انجام دهند، به همراه اعضای خانواده در انجام بازی ها شرکت کنند و در محیط های باز و وسیع با آزادی بدوند. ژرمن شفرد را می توان به راحتی در آپارتمان ها و خانه هایی با فضای کم نگهداری کرد به شرطی که به آنها زمان ورزش کافی و توجه کافی داده شود.
-مالکیت: اگر به دنبال خریدن توله های ژرمن شفرد از پرورش دهندگان معتبر ژرمن شفرد هستید، تا جایی که می توانید در مورد نژاد و خصوصیات سگ مورد علاقه تان از پرورش دهنده اطلاعات کسب کنید. خصوصیات مربوط به هر نژاد با هم متفاوت است و حتماً باید در موردش مطالعه شود. تحقیق خود را با خواندن همین متن آغاز کنید!

http://animalblog.******.com/post-29.aspx