در«موزه صحرايي سونورا» در شهر «توسان» در ايالت آريزونا درغرب آمريکا، بيش از 300 نوع حيوان وحشي و 1200 نوع گياهان خودروي گوناگون در معرض تماشاي ديدار کنندگان و علاقمندان قرارگرفته است.
موزه صحرايي سونورا، شبيه به هيچ موزه ديگري در جهان نيست. اين موزه مخلوطي است از يک باغ وحش مدرن، يک محل ايده آل براي گياه شناسي و يک مرکز پژوهش و تحقيقات وابسته به آن. اين موزه تماما در هواي آزاد قرار دارد و حيوانات و گياهان را درمحل رشد و نمو طبيعي آن ها در «صحراي سونورا» به نمايش گذاشته است. صحرايي که بين آريزونا، کاليفرنيا و مکزيک تقسيم شده است.
حيوانات و گياهان زنده موجود در اين موزه به صورتي وحشي و غير کنترل شده زندگي مي کنند اما از طريق ديوارهاي محافظ نامرئي و الکتريکي فاصله ميان اين حيوانات و ديدار کنندگان حفظ شده است.

پلنگ هاي کوهي موجود در اين موزه غيرمتعارف، از بزرگ ترين انواع پلنگ هاي کوهي در نواحي مختلف آمريکاي شمالي به شمار مي روند. اين حيوان منزوي و شب زنده دار را مشکل مي توان در مناطق وحشي به طورعادي مشاهده کرد. اما در موزه سونوراي آريزونا، اين پلنگ ها در شرايط محيط زيست طبيعي خود زندگي عادي را مي گذرانند که براي ديدارکننده به مراتب جالب تراست. اين موزه که در يک محوطه دره مانند طبيعي قرار دارد، تماما از سنگ و خاک و با استفاده از ميله هاي آهني زير زميني ساخته شده است که با طول سه کيلومتر، کمترين تفاوتي با بخش هاي ديگر صحراي سونورا ندارد.

انواع حيوانات زنده و گياهان بومي و محلي تا حد امکان در اين موزه گنجانده شده اند. از جمله موجودات در معرض خطري چون گرگ مکزيکي و نيز کاکتوس نايابي به نام «ساگوآرو».

ديدار کنندگان هنگام ورود به اين موزه احساس مي کنند که در يک صحراي دور افتاده واقعي قدم برمي دارند. جايي که دور تا دورآن ها پوشيده از حيوانات و گياهان بومي است.
کرگ ايوانيي، مدير نمايشگاه کنوني موزه صحرايي سونورا، مي گويد «ناحيه صحرايي سونورا يک محل استثنايي است و يکي از زنده ترين و باشکوه ترين صحراهاي موجود در سطح کره زمين به شمار مي رود. مهم تراز هر چيز اين است که به جاي آن که شما در يک شرايط شهري و مدني به تماشاي حيوانات برويد مي توانيد ضمن آنکه در يک صحراي واقعي قدم مي زنيد آن ها را در محيطي که به آن تعلق دارند ببينيد و از نزديک شاهد نوع زندگي طبيعي آن ها باشيد.»

هرسال بيش از نيم ميليون نفر از موزه صحرايي سونورا ديدن مي کنند. يکي از اين ديدارکنندگان، جين هيا، جهانگرد اهل کاناداست: «اين يکي از حيرت انگيزترين موزه هايي است که من در عمرم ديده ام. اين محل پر از جلوه هاي طبيعي است و بيشترين انواع جانوران و گياهان را در خود گنجانده است. بيش از هر جاي ديگري که من تا کنون ديده ام.»

در آريزونا، تعداد بي شماري گرگ هاي صحرايي (نوعي شغال متعلق به آمريکاي شمالي) وجود دارد. بسياري از اين شغال ها به آزادي در گوشه و کنار موزه بدون نرده و حصار قابل رويت هستند. ايوانيي مدير نمايشگاه مي گويد: «اغلب اين گونه نمايشگاه ها حيوانات را در پشت ديوارها، حصارها، سيم هاي خاردار يا پرده هاي توري فلزي قرار مي دهند. همين باعث مي شود که ديدارکنندگان نتوانند به خوبي اين حيوانات را تماشا کنند.»

در موزه سونوراي آريزونا، گوشه هايي از نمايشگاه پشت شيشه هاي مخصوصي که به سختي تشخيص داده مي شوند قرار گرفته است. براي مثال جانوري به نام «سگ چمنزار» که در واقع يک سگ نيست بلکه نوعي موش صحرايي است که در تونل هاي زير زميني صحرايي زندگي مي کند. حيوان ديگري به نام «باب کت» که نوعي گربه وحشي محسوب مي شود نيز در پشت اين بخش شيشه اي قابل رويت است. جانوري خوک مانند به نام «جاولينا» و خرسي به نام «خرس سياه» که تنها نوع خرسي است که در آريزونا وجود دارد از ديگر حيوانات پشت شيشه هاي مخصوص اين موزه هستند.

برخي از جانواران صحرايي از قبيل مار وعقرب هم در موزه به نمايش گذاشته شده اند. هم چنين جانوران و حيوانات آبزي چون قورباغه و موجوداتي که بين سنگ ها زندگي مي کنند.

درموزه صحرايي سونورا، پرندگان همه جا به چشم مي خورند. پرندگان نگهداري شده در ميان حصارهاي نامرئي و يا پرندگاني که کاملا به صورت وحشي زندگي مي کنند. پرندگاني چون شاهين موسوم به «هريس» آزادانه به همه جا پرواز مي کنند اما آموخته اند که براي خوردن غذا به محوطه موزه بازگردند.

ديلان هورگر، يک مربي تعليم به پرندگان است. او مي گويد اغلب اين پرندگان هميشه به محل موزه بازمي گردند چرا که آنان «موزه صحرايي سونورا» را جزئي از خطه خود مي دانند: «اين پرندگان دوست دارند به اينجا و پيش ما برگردند. آن ها دوست دارند به لانه ها و آشيانه هايي که برايشان در نظر گرفته شده بازگردند و آن احساس آرامش و امنيت لازم را که داشتن يک سرپناه، آب و غذا در هر موجودي بوجود مي آورد را به طور روزانه تجربه کنند. »
ايوانيي مدير نمايشگاه هم چنين بخشي از اين نمايشگاه را به راهنمايي جهانگردان و ديدارکنندگان در حفظ و حراست از مناطق صحرايي اختصاص داده است: «آن ها به اين صورت مي آموزند که چه نوع حيوانات و گياهاني در اين صحراها وجود دارند. ما اميدواريم از طريق اين آشنايي بتوانيم درون اين ديدارکنندگان شوق و شوري تازه براي حفظ و نگهداري از صحراها و ساکنان طبيعي و بومي آن ايجاد کنيم.»

منبع : محيط زيست