به گزارش سبزپرس، امضا کنندگان این طومار پنج دلیل برای مخالفت خود با احداث این جاده اعلام کرده اند که «خالی از سکنه شدن» بیش از ۴۰ روستا در مسیر قدیمی جاده بافق به سبزدشت، اولین دلیل ذکر شده در این طومار است.
نداشتن صرفه اقتصادی برای ساخت این جاده به دلیل احداث جاده بافق – به کرمان (از مسیر بافق، نوق، سیریز و کرمان) در گذشته، دومین دلیل مخالفت امضا کننده این طومار با جاده گزوئیه است.
از دیگر دلایل ذکر شده در این طومار، مخالفت اداره کل حفاظت محیط زیست و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان یزد در سال ۱۳۷۸ با احداث این جاده و همچنین وجود خطر ریزش کوه به دلیل گردنه های متعدد این مسیر و صعب العبور بودن این جاده است.
در نهایت عبور این جاده از منطقه حفاظت شده کوه بافق به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین زیستگاه های گونه نادر یوزپلنگ آسیایی به عنوان دلیل دیگری از مخالفت امضاکنندگان این طومار با جاده گزوئیه مطرح شده است.
امضا کنندگان این طومار از رئیس جمهوری خواسته اند تا در صورت صلاحدید، نماینده ویژه خود را به منطقه اعزام کند تا از نزدیک موضوع را مورد بررسی قرار دهد.
همچنین رونوشتی از این طومار برای رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، وزیر راه و شهرسازی، استاندار یزد، مدیرکل راه و ترابری و حفاظت محیط زیست استان یزد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان بافق و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بافق ارسال شده است.
جاده گزوئیه، نام جاده ای است که از «دره گزوه» واقع در محدوده امن منطقه حفاظت شده کوه بافق می گذرد. این محدوده از مهمترین نقاط مشاهده یوزپلنگ آسیایی در این منطقه به شمار می رود.
پیشتر احداث این جاده محل مناقشه برخی از اهالی روستاهای «شیطور» و «دولت آباد» در منطقه «سبزدشت» (در نزدیکی بافق) با اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد بود. آنها درخواست احداث جاده ای مستقیم از این منطقه به طرف بافق داشتند. گزینه مورد نظر روستاییان، مقاوم سازی جاده ای قدیمی، خاکی و بدون استفاده است که از ناحیه امن منطقه حفاظت شده کوه بافق می گذرد. این جاده قبلا مورد استفاده اهالی بود اما پس از معرفی کوه بافق به عنوان منطقه حفاظت شده، این جاده تنها مورد استفاده محیطبانان قرار می گرفت.
مناقشه اهالی با اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد زمانی بالا گرفت که گزینه مورد نظر این اداره کل، توسط «سازمان انرژی اتمی» رد شد. اداره کل حفاظت محیط زیست یزد، گزینه ای جایگزین را معرفی کرد که اندکی از گزینه مورد نظر اهالی طولانی تر بود اما به دلیل آنکه این گزینه از ارتفاعات عبور نمی کرد و پیچ های کمتری داشت، در زمان دسترسی به مقصد تغییر چندانی حاصل نمی کرد. اما این گزینه که به جاده «سیروس آباد» شناخته می شود، توسط «سازمان انرژی اتمی» و به دلیل نزدیکی به زمین های تحت اختیار این سازمان، رد شد و همین موضوع باعث شد تا اهالی بیش از گذشته بر گزینه جاده گزو تاکید داشته باشند.
این مناقشه حتی به تجمع ۲۰۰ نفره برخی اهالی جلوی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد منجر شد که در این تجمع، اهالی پلاکاردهایی با جمله «۳۰ سال انتظار برای یک مجوز» را حمل می کردند.
از سوی دیگر، گفته می شود که اداره راه و ترابری استان یزد نیز تمایلی به احداث این راه نشان نداده است و بر گزینه سیروس آباد تاکید دارد. با این حال «کاظم فرهمند» نماینده مردم یزد و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی در این باره به سبزپرس گفته بود: «اداره راه شهرستان علاقه مند به افزایش هزینه ها نیست و به همین دلیل تمایلی به احداث جاده گزو نشان نداده است.»
اهالی می گویند که ماشین آلات مستقر در این مسیر، متعلق به معدنی در این منطقه است و این معدن بیش از مردم علاقه دارد تا جاده گزو احداث شود.
کارشناسان حیات وحش و محیط زیست معتقدند که احداث این جاده، امنیت منطقه کوه بافق را به خطر می اندازد و تمامی هزینه های صرف شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان های بین المللی برای حفاظت آخرین بازمانده های یوزپلنگ آسیایی در این منطقه را به هدر خواهد داد.
متن کامل این طومار به شرح زیر است:جناب آقای دکتر ***** نژاد
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
احتراما ما اهالی روستاهای کوشک،سیدآباد،گزستان،دارست ان،باغدر،همسک،جوزی،خودیان ،هرمیزان علیا،هرمیزان سفلی،هریسک علیا و سفلی، ده مزرعه، مهدی‏آباد، ده میرزااحمد، درند، آبسنگ، بهدان، فردوس و سایر روستاهای همجوار از توابع شهرستان بافق استان یزد، به استحضار عالی می‏رسانیم از آنجائیکه برایمان مقدور نبود تا حضورا به خدمتتان برسیم لذا مسائل و مشکلاتمان را به صورت مکتوب و طی این نامه به محضرتان ارسال نموده‏ایم.
جناب آقای *****‏نژاد در دولت عدالت محور شما ما اهالی بیش از چهل روستا، قشری زحمتکش و محروم و تعدادی از خانواد‏ه‏های شهداء ، جانبازان و آزادگان هستیم. نمی‏دانیم مشکلاتمان را به چه کسی بگوئیم ما اهالی روستاهای فوق‏الدکر بنا به دلایل ذیل مخالفت خود را با احداث جاده گزو که از مناطق کوهستانی و صعب العبور و از وسط کوه حفاظت شده بافق می‏گذرد اعلام می‏نمائیم:
۱- بیش از چهل روستا که در مسیر فعلی جاده بافق به سبزدشت قراردارند خالی از سکنه خواهد شد و بالطبع مهاچرت اهالی آنها به شهرستان بافق را به همراه خواهد داشت
۲- با توجه به احداث جاده بافق به نوق و بافق به سیریز و کرمان ( بافق به کرمان) ، احداث جاده گزو با صرف هزینه دهها میلیارد تومان، صرفه اقتصادی نخواهد داشت ضمنا در این روستاها هیچ‏گونه فعالیت اقتصادی صورت نمی‏گیرد و اکثرا بدون سکنه هستند.
۳- اداره کل محیط زیست استان یزد و سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی وقت سال ۷۸ استان یزد با توجه به دلایل فنی و کارشناسی مستند مخالف احداث جاده گزو بوده و هستند.
۴- با توجه به بررسی و کارشناسی‏های انجام شده ( مصاحبه مهندس علیرضا جورابچیان با روزنامه همشهری مورخ ۱۳/۱۰/۹۰ صفحه ۷ ) جاده گزو تنها ۲۲ کیلومتر از مسیر فعلی کوتاهتر خواهد بود و با توجه به خطر ریزش کوه نگهداری مسیر جاده از مناطق کوهستانی و صعب العبور خواهد گذشت، لذا با وجود گردنه‎‏هایی که وجود دارد از نظر بعد زمانی، تغییر محسوسی با جاده فعلی نخواهد داشت.
۵- منطقه کوه حفاظت شده بافق و گزو یکی از مهمترین و اصلی‏ترین زیست گونه نادر یوزپلنگ آسیایی و وحوش ایران نظیر : بز، کل ، میش، قوچ، پلنگ و… بوده و از جاذبه های اکوتوریستی بالایی برخوردار است که در خاورمیانه بی‏نظیر است که با احداث این جاده شاهد انقراض نسل وحوش در این منطقه خواهیم بود.
جناب آقای ***** نژاد ما خاضعانه از جنابعالی که همیشه پشتیبان محرومین بوده‏اید تقاضا داریم تا در صورت صلاحدید نماینده ویژه خود را به روستاهای فوق الذکر اعزام فرموده تا از نزدیک موضوع بررسی گردد .
خداوند طول عمر با عزت به شما و همه خدمتگذاران به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عطا فرماید.
با تشکر
جمعی از اهالی روستاهای فوق الذکر
رونوشت:
جناب آقای لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی- جهت استحضار
جناب آقای مهندس نیکزاد وزیر محترم راه و شهرسازی – جهت استحضار
جناب آقای مهندس محمدی زاده ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست ایران – جهت استحضار
جناب آقای مهندس فلاح زاده استاندار محترم استان یزد – جهت استحضار
جناب آقای مهندس رضایی مدیرکل محترم راه و ترابری استان یزد – جهت استحضار
جناب آقای جلالوند مدیرکل محترم حفاظت محیط زیست استان یزد- جهت استحضار
حضرت حجه الاسلام والمسلمین سلیمانی نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه معزز شهرستان بافق – جهت استحضار
جناب آقای مهندس موسوی ریاست محترم اداره محیط زیست شهرستان بافق – جهت استحضار