به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز (9 فوریه/ 20 بهمن)، روس‌ها پس از 20 سال حفاری، روز پنجم فوریه، در ایستگاه وستوک در قطب جنوب، به آنچه در پی‌اش بودند رسیدند؛ آب دریاچۀ «وستوک» در عمق 4 هزارمتری.
دریاچه‌ای که حداقل 14 میلیون سال دست نخورده باقی مانده است.

لئو ساواتیوگین از «انستیتوی تحقیقاتی قطب شمال و جنوب» روسیه گفت: «هیچ چیزی بر روی زمین، 20 میلیون سال دست نخورده باقی نمانده است. نمی‌دانیم شرایط در آن زمان چگونه بوده است و برای مثال چه باکتری‌هایی وجود داشته یا حیات چگونه شکل گرفته است. پاسخ به این سوالات می‌تواند در اینجا نهفته باشد.»

براساس گزارش یورونیوز، دانشمندان می‌گویند درحالی که دما در سطح قطب جنوب به منهای 89 درجه سانتیگراد می‌رسد، دمای دریاچه وستوک به خاطر نزدیکی به هسته مذاب زمین و فشار یخهای قطبی از بالا، گرم است.
دانشمندان روس از دهه 1970 در تلاش بوده اند تا روی یک دریاچه قطبی حفاری کرده و به آن نفوذ کنند، در نهایت دریاچه "وستوک" در سال 1996 کشف شد. در سال 1998 دبیرخانه پیمان آنتراکتیک که مسئولیت محافظت از قطب را به عهده دارد، دانشمندان را وادار کرد تا به دلیل وجود خطرات زیست محیطی، حفاری را متوقف کنند.
با این همه دانشمندان در زمستان گذشته دوباره کار خود را از سر گرفتند اما تنها توانستند 30 متر از یخها را حفاری کنند زیرا زمستان قطبی فرا رسیده بود. در نهایت روز دوشنبه هفتم فوریه 2012 خبرگزاری ریونووستی اعلام کرد که این تیم در حفاری موفق شده و توانسته به سطح دریاچه دست پیدا کند. دریاچه وستوک برای 20 میلیون سال در زیر لایه های یخی مدفون بوده و از سطوح بالایی از اکسیژن و نیتروژن برخوردار است.