فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  29
لایک لایک:  0
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 10

موضوع: زالو آفریده ای معجزه گر

 1. #1
  کاربر اخراج شده
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  750
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0

  Post زالو آفریده ای معجزه گر

  نویسنده :

  دکتر خسرو
  فاتحی


  در طبقه بندی جانوران که در آغاز قرن نوزدهم انجام گرفت، تمام جانورانی که دارای بدنی دراز و فاقد ضمائم واضح بودند به کرمها موسوم شدند. کرمها به یونانی Helmenthes و به لاتین Vermes نام دارند. این جانوران به علت داشتن یک انتهای قدامی یا سر با اندامهای حسی که به قصد برخورد و روبروشدن با محیط بطرف جلو حرکت می کنند و یک انتهای خلفی یا دم ، با اسفنج ها ، مرجان ها و شانه داران
  اختلاف و تمایز دارند.

  زالو موجود معجزه گرو آفریده خالق هستی است. این موجود خارق العاده مشهور به جراح کوچک است که در نگاه اول اکثر مردم موجودی مشمئز کننده و چندش آور است.از آنجائی که یکی از ابزارهای طب سنتی ایران در معالجات بیماریها زالو است و با ورود تمدن غربی در اوایل قرن حاضر منجمله دستاورد های پزشکی آن به یک باره از گذشته تابناک خود بریدیم و میراث علمی پدران خود را از جمله درمان با زالو،حجامت،فصد و..... در کنار طاقچه تاریخ وا گذاشتیم غافل از آنکه تمدن غرب و پزشکی کلاسیک غرب پایه هایش در علم و نجوم وعرفان و فلسفه و طب و..... ایران اسلامی ما بنا شده است.
  زالوی طبی با نام علمی Hirudo medicinalis.دز زبان لاتین Leechودر زبان فارسی "زالو "و در زبان به عربی "عَلَق " و حکیم جرجانی از او با نام ديوچه یاد کرده است و از نرم‌تنان با بدنی بند بند شبیه کرم که به شاخه کرمهای حلقویان متعلق است می باشد که در آبزی گاهها وچشمه ها و شالیزارها و مرداب زندگی می‌کند. و تعدای از آنها نیز خاک زی می باشند. زالو ها به اشکال مختلقی وجود دارند ولی عمدتا در بی حرکتی تخم مرغی شکل یا دراز هستند ولی به طور پشتی شکم پهن و توانائی کشیده شدن و متسع شدن و منقبض شدن زیاد را دارند.جانورشناسان تا کنون 600 نوع زالو را شناسایی کرده‌اند که برخی از انواع زالو بسیار سمی و خطرناک هستند و بعضی از انواع زالوها که شمار آنها به 15 نوع نمی رسد مفید و آثار طبی درمانی ارزشمندی دارند .زالو ها در انواع رنگ ها ی سیاه قهو ه ای زرد قرمز یا خاکستری و سبز رنگ دیده می شوند.
  بیشتر زالو ها به وسیله حرکت مارپیچی می خزند که در ابتدا باد کش خود را چسبانده و بعد بقیه بدن خود را می کشند. زالو های آبزی با حرکت ملایم و موجدار می توانند شنا بکنند.زالو های طبی که از دسته خونخواران حقیقی هستند که دارای صفحات برنده یا فک هائی برای سوراخ کردن بافت هستند زالو ها به دلیل داشتن چینه دان بزرگ قادرند تا 3 برابر وزن خود خون بخورند که این خون را مدت خیلی طولانی هضم میکنند.آنزیم بزاقی هیرودینHirudinمانع انعقاد خون شده و در این قسمت اعظم آب موجود در خون دفع شده و مایعی غلیظو متراکم و به عبارتی یک غذای کامل را در طی مدت طولانی هضم می کند.

  بدن زالو ها از کوتیکولی نازک که از اپیدرم تک لایه ترشح می شود پوشیده شده است. زالو سیستم عضلانی خیلی قوی دارد.. لوله گوارش زالو از دهان ،حلق حلقوی،مری کوتاه،یک چینه دان قوی ،معده کوچک کروی،یک روده باریک ،یک راست روده و مخرج تشکیل شده است.زالو ها دارای دستگاه گردش خون،دستگاه تنفسی و اعصاب و سیستم حسی و دستگاه تولید مثل می باشند.زالو ها موجوداتی هرمافرودیت هستند و در طول جفتگیری لقاح متقاطع cross-fertilizationدارند دستگاه تولید مثل نر 4تا12 جفت بیضه دارد و دستگاه تولید مثل ماده دو تخمدان واویدوکت هائی که به یک غده مولد آلبومین متصل است و مهبل میانی که درست در پشت سوراخ تناسلی نر باز میگردد.غدد تناسلی مجاری ادراری سکومها ی لوله گوارش و نفرید یها رگهای اصلی و عضلات در مزانشیم داخلی داخلی حفره عمومی قرار گرفته است. بدن زالو حاوی پروتئین های متعددی است که خواص درمانی و بهداشتی زیادی دارند.

  زالو بیش از 20۰۰ سال است که در ایران ،هند، یونان و روم مورد استفاده طبی بوده است. بر اساس شواهدی استفاده از زالو در راستای درمان به زمان بقراط حکیم بر میگردد..در طب سنتی چین از زالو استفاده می شده است.در نوشته های سانسکریت در هند از زالو بطور کسترده استفاده می شده است.در مقبره فراعنه مصر نقاشی هائی از زالو های طبی موجود می باشد.این موجود کوچک قرنهاست برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، آبسه،مفاصل دردناک،گلوکوم،صعف عضلانی،ترومبوز وریدی، زخم‌های عفونی شده، دمل ، ورم‌ها، هموروئید و غیره استفاده ‌شده است. در طب سنتی ایران نیز درمان با زالو مثل حجامت و فصد به عنوان یک روش درمان و پیشگیری رواج داشته است و مردم ایران می‌دانستند که علاج بسیاری از عفونت ها، زخم‌ها و کسالت‌های بدن با زالو اندازی ممکن است. در بزاق زالو نزدیک به يكصد نوع ماده حياتي مفيد یافت شده است. كه عقیده بر این است که موجب درمان بيماريهاي مختلفي مي شود. اين موجود كوچك معجره گر به علت توانايی فوق‌العاده اي كه در درمان بيماري ها دارد جايگاه ويژه‌اي در طب سنتی ایران دارد.متاسفانه كشور ما با در اختیار داشتن ذخاير بسيار زيادي از اين موجود و با داشتن تجربيات طولاني ، با روش زالو درماني بيگانه است. و از اين نعمت خدادادي براي رفع آلام و دردها استفاده مطلوب نمی شود ، در صورتی که ایران توانائی این را دارد که يكي از مراكز زالو تراپی دنيا باشد. در بين گونه‌هاي زالوي طبی بهترين نوع آن نوع شرقي است كه زالوهاي موجود در ايران از اين نوع است. عمده خواص درمان زالو در بزاق دهان است ، به طوري كه شايد بيشتر از وزن بدنش قادر به توليد بزاق باشد و وقتي به جايي از بدن مي‌چسبد آن قدر آب بزاق توليد مي‌كند كه از زير بدن حيوان بزاق مي‌چكد. بزاق دهان زالو شامل دو دسته از مواد است که دسته اول به عنوان نروترانسميتر بر روي پايانه‌هاي عصبي عمل مي‌كنند و دسته‌ دوم بر روي گردش خون عمومي و مويرگ‌ها عمل كرده و به عنوان ضد انعقاد ، ضد تورم و ضد درد نقش بازی مي‌كند.

  حکیم ابن سینا در مورد ساختمان بدن زالو و زالو درمانی نظریات خیلی جامع و کاملی در قانون دارد ،.رازی و ابن سینا چهر ه های درخشان طب سنتی ایران هر دو روی سه روش خونگیری صاحب نظر می باشند. در کتاب ذخیره ی خوارزمشاهی تالیف جرجانی، مبحثی مربوط به زالو انداختن وجود دارد که اقتباس از آثار ابن سینا می باشد. به جرات میتوان ادعا کرد در نتیجه، مشاهدات و مطالعات و تحقیقات، ابن سینا، دانشمند عالیقدر ایرانی بود که زالو را به غرب با این گستردگی" باز معرفی" شد .

  مرجع اصلی زالو شناسی غرب، مطالعات علمی ابن سینا بود و او بود که انواع زالوهای سمی و غیر سمی را تفکیک کرد. ابن سینا در خصوص آناتومی زالو تحقیقات دقیقی نمود ه است او در مورد آناتومی زالو در آن زمان که وسائل تشخیصی امروز وجود نداشت میگوید زالو دارای سه فک است که به کمک آنها پوست را می شکافد، که نظریه دارا بودن سه فک در زالو برای اولین در قانون حکیم ابن سینا آورده شده است .ابن سینا در مورد مکانهای به دست آوردن زالو نظریه ی خاص خودرا دارد و عقیده دارد که زالوئی که در آب جاری زندگی می کند سمی نیست، زالوهائی که در برکه های دارای گیاه زندگی می کنند نیز سمی نیستند و لی زالوهایی که روی بدن خود، موهای پشم مانند دارند و آنهایی که به رنگ رنگین کمان هستند سمی می باشندحکیم.ابن سینا معتقد بود که زالو انداختن از فصد ، مفیدتر است، زیرا فصد، خون سطحی بدن را خارج می کند(خون سیاهرگی). ولی زالو خون را از عمق بدن خارج می نماید.ابن سینا جهت درمان هموروئید، زالو انداختن را توصیه می کند. نکته جالبی که ابن سینا در آن موقع به آن اشاره می کند . این است که در موقع زالو انداختن باید وسایل جلوگیری از خون ریزی بر بالین بیمار آمده باشد، زیرا بعضی از افراد دچار خونریزی شدیدمی شوند، و این نکته می رساند که حکیم ابن سینای در مورد هماتولوژی به نکات قابل توجهی پی برده بوده است و آن نقص در سیستم انعقاد خون بعضی افراد بوده است. او دریافته بود که افراد از لحاظ سرعت انعقاد خون متفاوت می باشند و ماده یی در خون وجود دارد که به بند آمدن خون کمک می نماید. بنابراین علم هماتولوژی حکیم ابن سینا چند قرن جلوتر از زمان خودش قرار داشت.ابن سینا در مورد فصد و حجامت نیز دارای نظریات خیلی جالبی است که در کتاب«قانون» خود به تفصیل به این مباحث پرداخته است. او معتقد بود که حجامت بعد از غذا خوردن صحیح نیست و روز اول و آخر هر ماه نیز از لحاظ زمانی، مناسب این کار نمی باشد. ابن سینا چهاردهم هر ماه را مناسب حجامت می دانست و با این نظریه نشان داد که از تاثیر قوه ی جاذبه ی اجرام سماوی و کره ی ماه بر زمین آگاهی دارد. چون نیروی جاذبه کره ی ماه در شب چهاردهم ماه،به دلیل بدر کامل قوی تر است. و باعث بالا آمدن آب دریاها )مد) می گردد و بر مایعات بدن آدمی و خون نیز همین تاثیر را دارد در این موقع بیشترین تاثیر را بر روی زمین و موجودات آن از جمله انسان دارد.
  حکیم ابن‌سینا در قانون باب مبسوطی در مورد زالو دارد و میگوید: "از زالوهایی که کرک‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ دارند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌ها است و رشد ونمو کرده اند و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتر از فصد خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید. سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود. اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند، زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم (یا پودر باقلا و زردچوبه) استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و... مفید است."
  حکیم جرجانی نیز در کتاب دائره المعارف طبی خود ذخیره خوارزمشاهی نظریات جالبی در مورد زالو دارد و با کیفیت ترین زالوها را، زالوي که در آب‌هاي پاكيزه زندگی میکند میداند میگوید و شكل زالو بايد همانند دم موش باشد و شكم او سرخ و پشت او سبز و سرش كوچك باشد و او نيز عقیده دارد خاصیت زالو بيشتر در بيماري‌هاي پوستي مانند ريش بلخي، قوبا، سعفه و . . . مي‌باشد.. نكته بارز افتراق ديدگاه حکیم جرجاني با تمام حكما درباره كاربرد زالو اين جمله او در كتاب ذخيره است كه معتقد است، «نخست تن را به فصد و مسهل پاك بايد كرد و سپس ديوچه (زالو) را فراز گذاريد تا منفعت او پديد آيد»
  مخبرالسلطنه در کتاب خاطرات و خطرات، حکایتی ظریف را نقل می‌کند: «جهانگیرخان وزیر صنایع دچار قانقریا شد و دکتر تولوزان فرانسوی (پزشک مخصوص دربار) دستور به قطع پای ایشان داد. آشنایان جهانگیرخان با قطع پا مخالفت ورزیده و میرزاحسن‌خان جراح‌باشی محله را به عیادت جهانگیرخان آوردند. او پس از معاینه گفت به من یازده روز فرصت دهید تا این پا را معالجه کنم. میرزاحسن در سه نوبت زالوی زیادی به پای بیمار انداخت و پس از یازده روز از تولوزان فرانسوی دعوت کردند که پا را ملاحظه کند. تولوزان وقتی پا را دید، بهبود آن را تأیید کرد.
  زالو ، خون سياهرگي اشباع از2 CO را به خون شرياني حاوي O2 اکسيژن ترجيح مي دهد و در مکيدن خون ، عروقي را انتخاب مــــــــي کند که داراي غلــظت بالاتر دی اکسید کربن باشد.
  زالو از سويي خون آلوده و فاقد اکسيژن را تخليه مي کند و از سوي ديگر بزاق خود را که حاوي ماده اي ضد انعقاد هیرودین و نزدیک به صد نوع ماده Bioactive موجود در بزاق خود را به موضع تزريق مي کند . يعني دو عمل تصفيه خون و ترقيق خون را همزمان انجام مي دهد ودر نتیجه خون سالم سازي شده به کنترل عفونت ها و عملکرد بهتر سلول هاي دفاعي موجود درخون و بالا رفتی سيستم ايمني و افزايش اکسيژناسيون بافت ها خواهد انجامید.
  مطالعات امروزه ثابت کرده است که زالو هنگام مکیدن خون ، مواد متنوعی ترشح می کند که مهمترین آن هیرودین است. که در زیر به عملکرد آن و سایر مواد مترشحه بزاق زالو اشاره می شود.
  1 ) هيرودين Hirudin: مطالعات اخیر خواصی را برای هیرودین مطرح می کندکه مهمترین این خواص به شرح زیر است. در بزاق زالو‌ي طبی تركيبي وجود دارد به نام هيرودين كه از انعقاد خون جلوگيري مي‌كند. تركيبات بزاق زالو به عنوان ماده فيبرينوليتيك عمل كرده ، از عمل فيبرين جلوگيري مي‌كند ؛ ضد پلاكت است و از بهم چسبيدن پلاكت‌ها جلوگيري مي‌نمايد. اميد است در آينده بتوان با شناسايي مولكولي تركيبات بزاق زالو از آن به عنوان درمان بيماري‌هاي ترومبوتيك استفاده كرد. در سال 1884 پروفسور فيزيولوژي دانشگاه ولز به نام جابن هي‌كرافت به خاصيت ضد انعقادي ترشحات گوارشي زالو پي برد و در سال 1950 فريتس ماركواست از آلمان توانست پروتئين هيدرودين را از زالو‌ي طبی جدا كند.
  نقش ضدانعقادی :
  هيرودين مهمترين ماده ضد انعقاد بزاق زالو است. پروتئيني‌ متشكل از 65 اسيد آمينه است و رديف اسيدهاي آمينه آن با تكنيك PCR مشخص شده است. خاصيت ضد انعقادي هيرودين قوي تر از هپارين است. عمل هيرودين به وسيله عوامل ديگر موجود در زالو مانند همنتين و آنتي استاتين تقويت مي‌شود. فعاليت هيرودين را از روي خاصيت ترومبين آن بيان مي‌كنند. امروزه فرم نوتركيب هيرودين به نام ليپرودين سنتز شده است. هيرودين توانايي زيادي در ممانعت از انعقاد خون دارد به طوري كه چند قطره بزاق دهان زالو قادر است مقدار زيادي خون را به صورت مايع نگه‌دارد و مانع انعقاد آن شود .
  وقتي كه خون با لبه بريده بافت تماس حاصل مي كند فاكتور 12 يا هاگمن فاكتور فعال مي‌شود. متعاقب فعال شدن اين فاكتور انعقادي يك سري آنزيم‌ها از جمله آنزيم پروتئاز ترومبين فعال مي‌شود اين آنزيم سبب تبديل فيبرينوژن به فيبرين مي‌شود و فيبرين به صورت رشته‌هاي كلاف مانند ، محل بريدگي را مي‌بندد و مانع خونريزي مي‌شود و خون را منعقد مي‌كند. هيرودين به صورت خيلي اختصاصي و قوي از فعاليت آنزيم پيروتئاز ترومبين جلوگيري مي‌كند و مانع انعقاد خون مي‌شود. فيبرينوژن يك مولكول دايمر است و دو محل اتصال ( FG ) يا ( Binding sites ) براي رسپتور پلاكت‌هاي فعال شده دارد. ( Gp116-111a ) اين محل اتصال مي‌تواند سبب اتصال پلاكت‌ها و ايجاد تجمع پلاكتي كند. احتمالاً هيرودين مانع اتصال دور رسپتور ( Fg/Gp ) مي شود و از اين طريق مانع انعقاد خون مي شود از تجمع پلاكت‌ها جلوگيري مي كند. اتصال پلاكت‌ها در داخل عروق مي‌تواند مرجع به تشكيل پلاكت‌هاي عروقي و انسداد عروق شود.
  نقش گشادکنندگی عروق : به دلیل وجود ماده هیستامین است.
  هيرودين با انبساط ماهيچه‌هاي صاف جدار عروق سبب گشادي عروق و افزايش جريان خون مي‌شود. هيرودين خاصيت بي‌حس كنندگي دارد ؛ لذا دقايقي بعد از چسبيدن زالو به محل و ترشح بزاق منطقه بي‌حس مي شود و احساس سوزش ناشي از نيش زالو از بين مي‌رود و بيمار به راحتي وجود زالو و خونخواري آن را تحمل مي‌كند. بطور كلي براي هيرودين اثرات آنتي كواگولانت ، آنتي ترمبوتيك ، ترمبوليتيك ، آنتي ايسكميك ، هيپوتنشن ، تحريك كننده سيستم ايمني ، ممانعت از تصلب شرائين ، بي حس‌كنندگي ، آنتي باكتريال و خاصيت ضد التهابي شناخته شده است. پژوهشگران دپارتمان فارماكولوژي دانشگاه كنتاكي طي تحقيقاتي ، اثرات ضد انعقادي هيرودين را با هپارين مقايسه كرده‌اند :
  _هيرودين براي فعال شدن نياز به كوفاكتور ندارد.
  _هيرودين اثرات پايدار و يكنواخت وابسته به دوز دارد.
  _هيرودين اثر مستقيم روي مهار ترومبين دارد.
  _هيرودين مسموميت ندارد.
  زاخارين دانشمند روسي می گوید زالو موجب انبساط عروق موضع مي گردد و اثر وازودلاتاســـــيون عمومي بدن را براي آن قائل است و معتقد است در کیس های هيپرتنشن، پس از مصرف زالو، فشار به حد نرمال بر مي‌گردد.
  نقش بی‌حس‌کنندگی : باعث کاهش درد موضعی هنگام نیش زدن می‌شود.
  نقش آنتی بیوتیکی : این خاصیت جدیدا کشف شده و تاثیر آن بر باکتری استاف طلایی به صورت in vitro در آزمایشگاه ثابت شده است. به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به طوری که در درمان گلوکوم هم بسیار موثر است.
  2 ) بدلين Bdellins : اين يك آنزيم مهار كننده پروتئازها مانند تريپسين كيموتريپسين يا پلاسمين است كه فاكتورهاي تورم و پخش شدن در بافت مي‌باشند. و به عنوان ضد التهاب و عامل تجزیه لخته های خون است.
  3 ) آپيراز Apyrase : يك آنزيم قوي ضد تجمع پلاكت‌ها با اثر روان سازي جريان خون می باشد.
  4 ) اگلين Eglin: ضمن اين كه يك آنزيم ضدالتهاب است ، ضد اكسيداسيون و ضد راديكال و نيز مهار کننده فعالیت کیموتریپسین مي‌باشد.
  5 ) دستابيلاز Destabilase : اين آنزيم كه يك فاكتور ضد تجمع پلاكتي بسيار قدرتمند است ، با اثرات فيبرينوليزي و هيدورليزكنندگي منجر به حل شدن لخته‌هاي خوني تشكيل شده مي‌شود ،واثرات ترومبولیتیک دارد اين آنزيم به وسيله‌ي نيكونوف كشف گرديد.
  6 ) هيالورونيداز Hyloronidase : اين ماده هم به عنوان فاكتور پخش كننده و هم به عنوان يك عنوان يك آنتي بيوتيك عمل مي‌كند. اين آنزيم با حل كردن مواد بافتي ، زمينه پخش بزاق زالو را در بافت‌ها فراهم مي‌كند و با اين كار زالو توانايي مي‌يابد بافت‌هاي دور دست را نيز تحت تأثير قرار دهد و اثرات درماني در همه‌ جاي بدن به خصوص در نزديكي محل اتصال زالو به بدن بر جاي بگذارد.
  7 ) ليپازها و استرازها : Esterase از ليپوليتيك فاكتورها هستند و چربي‌ها را تجزيه مي‌كنند و استفاده‌هاي درماني از آن شروع شده است.
  8 ) يك ماده بي حس كننده : وقتي زالو پوست را نيش مي‌زند ، ايجاد يك زخم به شكل Y مي‌كند ، كه تقریبا بدون درد مي‌باشد و به دليل وجود ماده قوي بي‌حس كنندگي ، به سادگي ، احساس خنكي ايجاد مي‌نمايد. و بعد از حدود 5 دقيقه پس از چسبيدن زالو به محل ، بيماري ديگر احساس درد و سوزش ندارد و تا آخرين مرحله زالو درماني ، موجود زالو روي بدن به راحتي تحمل مي‌شود.
  9 ) آنتي الاستاز : اين ماده كه از طريق كنترل عمل الاستاز فعاليت مي‌كند ، آنزيمي است كه الاستين جلدي را به خصوص در پوست ، تنزل مي‌دهد.
  10 ) ماده گشادكننده رگ carboxypeptidase & Histaminelike: اين ماده شبيه هيستامين است. اين ماده مانند نوروترانسميترها از 34 غذه‌ي مغزي در طول بدن زالو، ترشح مي‌شود. چند دقيقه پس از اتصال زالو محل نيش قرمز و پرخون مي‌شود ؛ اين پرخوني به اين ماده نسبت داد ه می شودكه باعث افزایش فلوي ( جريان ) خون در محل نیش است.
  11 ) منوكسيد نيتروژن سنتتاز : اين فاكتور موجود در بزاق زالو شبيه به نوع انساني است كه سبب ترميم اعصاب صدمه ديده مي‌شود.
  12 ) اورگلاز : داراي اثرات درماني در بيماري آرتروز است. گزارشات زیادی وجود دارد که افراد مبتلا به آرتروز زانو كه از درد زانو و محدوديت حركتي زانوها رنج مي‌برند با چند جلسه زالو تراپی نسبتا بهبودي یافته اند. زالو همچنين كاتكولامين ترشح مي‌كند كه روي پايانه‌هاي عصبي بخصوص در پوست مانند دوپامين و سروتونين عمل مي‌كند.
  استيل كولين مترشحه در هيرودومديسيناليس خيلي مهم است. روش رسمي براي سنجش استيل كولين در بافت ، بر اساس يك روش بيولوژيك شامل قدرت انقباض قسمت پشت زالو مي‌باشد.
  مواد ديگري مانند استيل كولين ، نوروترنسميترها مواد شبه هيستاميني با اثرات vasodilator ، Hementin ، Anti statin ، و آنزيم مشابه( PG12 ) Prostaglaindine كه مانع فعاليت كاليكريين و فاكتورهاي XI و XII ده ها آنزیم و مواد مفیددیگر نيز در بزاق زالو يافت مي‌شود که در این مختصر نمی گنجد.


  هر زالو طي مدت 15 تا 60 دقيقه 5 تا 15 ميلي ليتر خون مي مکد که 10 برابر حجم بدن خود را تشکيل مي دهد .
  خونريزي پس از جدا شدن زالو ممکن است چندین ساعت طول کشدحکیم ابن سینا میگوید اگر پس از زالو اندازي خون بند نمي‌آيد مازوج سوخته، نوره، خاكستر يا سوده نرم يا پودر باقلا و زردچوبه استعمال شود .
  ماده بي حسي تزريق شده توسط زالو در موضع ، سبب از بين رفتن درد حين نيش زدن و مکيدن خون مي شود. از زالو در دمان بیماریهای زیر نام برده شده است که اکنون مراکز مهمی در دنیا به این کار اشتغال دارند
  _واکنشهای التهابی
  _بیماریهای قلبی خصوصا گرفتگی عروق کرونری تاثیر ضد انعقادي Hirudin در بزاق زالو، پس از عمل جراحي آنژيوپلاستي قلب و بطور كلي در بيماري‌هاي كرونري قلب، زالو نقش مؤثري ايفا كند و ریسک جراحي و Side Effect و خطر حملات بعدی قلبي را به حداقل می رساند.
  _بیماریهای روماتولوژی
  _التهاب تاندون و کشش عضلانی
  _بیماریهای وریدی و وریدهای واریسی
  _آرتروز
  _دیسکرازی خونی ناشی از مواد سمی (تصفیه خون و بازسازی)
  _ترومبوز و آمبولی وترانسودا و اگزودا
  _درد سندرم Vertebrogenic
  دانشمندان سن‌پترزبورگ روسيه طي سال‌هاي 1997ـ1993 دو تئوري زير را درباره توانايي‌هاي درماني زالو اثبات كرده‌اند که عینا در زیر می آید :
  الف ـ bioenergetical effect : زالوها توانايي ايجاد ثبات در مناطق حياتي را دارند. در آزمايشگاههاي بيوفيزيك و بيومكانيك انستيتو كورتكوف روي اثر زالو در kirlian effect (پرتوافكن luminescence بافتهاي بيولوژيك در ميدان‌هاي الكترومغناطيسي با فركانس بالا) مطالعه شده و متوجه شدند كه پس از زالو تراپي افزايش luminescence را شاهد هستيم و بطور قابل ملاحظه‌اي افزايش پايداري انرژتيك و سازه‌هاي اطلاعاتي در بافتها را شاهد هستيم كه با هيچ متد درماني ديگري اين افزايش حاصل نمي‌شود.
  ب ـ neiro-throphical effect : ترشحات زالو موجب تحريك رشد نرون‌ها و نورودندريت‌ها و ترميم و نوسازي آنها مي‌گردد. اين كشف مي‌تواند افق روشني در درمان بيماري‌هاي ناعلاج CNS پاركينسون، اسكلروزيس،MS،.CVA. ترومبوز عروق مغز، آلزايمر و . . . براي ما باز كند.

  زالو درمانی در کشورهای پیشرفته غربی جایگاه شناخته شده ای پیدا کرده است. کشورهايي مثل روسيه و انگلستان از صادرات زالوی طبی درآمد ارزي بسیار زیادی دارند.
  طبق گزارش سازمان بيو فارم انگلستان اين کشور در سال 2004 حدود چهار ميليارد زالو به ارزش هر يک عدد يک و نيم پوند به خارج صادر کرده است (شش ميليارد پوند).این در حالی است که در ایران شرایط پرورش زالو به خوبی وجود داردومیتواند در آمد ارزی خوبی برای کشور داشته باشد.
  در کشورهای اروپایی و آمریکا عمدتا از زالو برای این موارد استفاده می شود:
  _تولید کرم های آرایشی
  _به کارگیری پس از عمل های پیوند برای ترمیم
  _به کارگیری پس از جراحی های پلاستیک برای ترمیم
  _به کارگیری پس از جراحی های قلب جهت رقیق کردن خون بیمار
  _درمان واریس
  _تقویت سیستم ایمنی
  محصولات تولیدی از زالو در غرب عبارت است ازهیرودین ،کرم زالو ، روغن زالو اسپری زالو وعصاره زالو
  اداره غذا و دارو آمریکا(F.D.A) Food and Drug Administrationسازمان اجرایی است که بر مراحل ارزیابی داروها در ایالات متحده آمريكا نظارت مي كند و موافقت اصولی برای داروهای جدید به بازار را صادر مي كند. گستره کار F.D.A شامل مواد غذایی و نیز ابزار و وسایل مورد استفاده در درمان می باشد. و وظیفه خود را طی پروسه زیر انجام میدهد
  _بررسی اطلاعات موجود در برنامه ها و مطالعات بالینی.
  _انجام مطالعات مربوط به سميت حاد و کمتر از حاد دارو.
  _انجام آزمایشات مربوط به تعیین بی خطر بودن مصرف مزمن دارو.
  _بررسی اطلاعات مربوط به ترکیب، منشاء دارو یا وسایل و ابزار دارو.
  در ژوئن 2004 میلادی F.D.A، ورود زالو به بازار جهت مصارف پزشکی و به عنوان یک ابزارپزشکی را تایید کرد. بنا به تعریف،F.D.A ابزار پزشکی شامل مواردی می شود که برای تشخیص، علاج، درمان علامتی، پیشگیری یا تسکین یک بیماری یا وضعیت خاص موثر است و عملکرد یا ساختار بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و در ضمن این ابزار مي بايست از طریق یک واکنش شیمیایی یا متابولیزه شدن، تاثیر بگذارد. F.D.A بعد از بررسی های انجام شده و طی مراحل فوق الذکر و با رعایت اصول اثربخشی (efficacy) و ایمنی (safety)، کاربرد زالو در جراحی ها را مورد تایید قرار داده است.

  برگرفته از سایت دامپزشکی استان اصفهان 2. #2
  کاربر میهن پت ssara آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سفر
  تخصص
  خانه دار
  حیوان خانگی
  سگ
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  843
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  72
  آخه یه ذره جراتم میخواد
  شادی سال نو را با مهمانان 4 پای وفا تقسیم کنیم  http://cal.ir/main/ 3. #3
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  دلم میسوزه بعضی جاها آخرش میندازنش تو نمک داغون میشه....البته شنیدم ها!!
  بسیبشس

 4. #4
  کاربر میهن پت ssara آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سفر
  تخصص
  خانه دار
  حیوان خانگی
  سگ
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  843
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  72
  نه بابا مگه یه بار مصرفه ؟
  شادی سال نو را با مهمانان 4 پای وفا تقسیم کنیم  http://cal.ir/main/ 5. #5
  کاربر میهن پت liar آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  حسام
  محل سکونت
  زنجان
  علایق
  حیوانات. مطالعه.اینترنت
  تخصص
  دانشجو
  حیوان خانگی
  ماهیان زینتی
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  424
  میانگین پست در روز
  0.67
  نوشته ها
  1,248
  نقل قول نوشته اصلی توسط ssara نمایش پست ها
  نه بابا مگه یه بار مصرفه ؟
  بله انقدر خون میمکه که بمیره

 6. #6
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  نه که دیگه اینقدر بخوره تا بمیره دیگه!
  فکر نکنم اینطوری باشه.
  اما بعد از مکیدن حیوون بیچاره رو از بین میبرن...
  بسیبشس

 7. #7
  کاربر میهن پت liar آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  حسام
  محل سکونت
  زنجان
  علایق
  حیوانات. مطالعه.اینترنت
  تخصص
  دانشجو
  حیوان خانگی
  ماهیان زینتی
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  شماره عضویت
  424
  میانگین پست در روز
  0.67
  نوشته ها
  1,248
  حامد جان من خودم دیدم که بعد از زیاد مکیدن خون ترکید خون هم ریخت زمین

 8. #8
  mihalism آواتار ها
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  38
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  اوه اوه چه بی جنبه!! نمیدونستم.
  ممنون از راهنماییتون.
  بسیبشس

 9. #9
  کاربر میهن پت ssara آواتار ها
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  سفر
  تخصص
  خانه دار
  حیوان خانگی
  سگ
  تاریخ عضویت
  Dec 2011
  شماره عضویت
  843
  میانگین پست در روز
  0.04
  نوشته ها
  72
  یعنی نمیفهمه کی سیر میشه ؟
  اگه اینطوره به این میگن حرص واقعی
  انقدر حرص میزنه تا بترکه
  شادی سال نو را با مهمانان 4 پای وفا تقسیم کنیم  http://cal.ir/main/ 10. #10
  ZeyNab آواتار ها
  محل سکونت
  ابادان-شوشتر
  حیوان خانگی
  همستر
  تاریخ عضویت
  May 2011
  شماره عضویت
  47
  میانگین پست در روز
  0
  نوشته ها
  0
  عجب
  من که نمیدونستم
  در بیکرانه زندگی دوچیز افسونم میکند: آبی اسمانی که میبینم و میدانم که نیست و خدایی که نمیبینم و میدانم که هست
  "دکتر شریعتی"


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید