:
هنوز هم به باور غلط برخی دوستداران حیوانات، محبت به حیوانات تنها در صورتی میسر است که آنها را به خانه خود بیاورند و در محیط گرم خانه دور از زیستگاه طبیعی از آنها نگهداری کنند، یکی از این حیوانات که مدتی است خرید و فروش آنها به اصطلاح در جامعه مُد شده، سنجاب ایرانی است.
به گزارش سبزپرس دکتر «ایمان معماریان» دامپزشک پارک پردیسان درباره سنجاب های ایرانی که به مرکز نگهداری حیوانات در پارک پردیسان آورده می شوند می گوید: تصور غلط خیلی از مردم از سنجاب ها چیزی است که از کارتون های بچگی به یاد می آورند، اینکه سنجاب ها آجیل می خورند.
او می گوید: متاسفانه بسیاری از مردم اصلا فرق حیواناتی که می توان به عنوان حیوان خانگی نگهداری کرد و حیواناتی که نباید به عنوان حیوان خانگی نگهداری شوند را نمی دانند و همین باعث می شود اقدام به خرید حیوانات حیات وحش و نگهداری و تغذیه غلط آنها کنند.
معماریان تاکید می کند: نمونه این حیوانات، سنجاب ایرانی است. این حیوان در هیچ جای دنیا حیوان خانگی نیست، معمولا مردمی که آنها را در خانه نگه می دارند تنها به دادن دانه های روغنی به سنجاب ها اکتفا می کنند.
وی در باره اثر بد این تغذیه بر سلامت حیوان می گوید: در دانه های روغنی مثل آفتابگردان نسبت کلسیم به فسفر به نفع فسفر است و همین امر باعث می شود در دوران رشد، کمبود کلسیم در بدن سنجاب موجب نرمی استخوان ها و خارج شدن استخوانها از فرم طبیعی شان شود.
این دامپزشک در مورد سرنوشت تلخ این سنجاب ها می گوید: متاسفانه معمولا این سنجاب ها در دوران کودکی از مادر جدا می شوند و ضمن اینکه با محیط طبیعی هیچ آشنایی ندارند، به دلیل اینکه فاقد توانایی جسمی برای ادامه زندگی در حیات وحش هستند از چرخه طبیعت خارج می شوند و امکان بازگشت آنها به وحش نیست.

نابودی سنجاب ها در طبیعت، ناسازگاری آنها در خانه
دامپزشک پردیسان در مورد مشکلات نگهداری سنجاب های ایرانی در خانه می گوید: همانطور که از نام آن پیداست این حیوان منحصر به فرد و متعلق به حیات وحش ایران است و یکی از مهمترین مشکلاتی که خریداری این سنجاب ها باعث می شود، کاهش جمعیت این گونه ارزشمند در طبیعت است.
وی در ادامه می گوید: این مشکل تنها با حذف آن در طبیعت خاتمه پیدا نمی کند، سنجاب ایرانی بر خلاف سایر جوندگان در اسارت بسیار به سختی تولید مثل می¬کنند و هیچ کس نمیتواند با در کنار هم گذاشتن یک سنجاب نر و ماده از آنها انتظار بچه دار شدن داشته باشد.
معماریان در توضیح دلیل آن می گوید: جفت یابی در سنجاب ایرانی انتخابی است و این خود سنجاب ها هستند که در طبیعت جفت مناسبشان را پیدا می کنند.
وی خاطر نشان می کند: متاسفانه شکار سنجاب در طبیعت آسان است، با وجود اینکه حیوان زرنگ و چابکی است اما هنگام ترس به لانه خود پناه می برد و شکارچی ها به راحتی با قرار دادن گونی یا سرپوش می توانند آنها را زنده گیری کنند.
مردم با تحریم فروشندگان، جلوی انقراض سنجاب ایرانی را بگیرند
معماریان تاکید می کند: این مردم هستند که با تحریم فروشندگان سنجاب ها می توانند جلوی انقراض آنها را بگیرند، مردم باید به یاد داشته باشند با خرید هر سنجاب، سنجاب دیگری از طبیعتی که در آن زندگی می کند جدا خواهد شد زیرا این تقاضای مردم است که باعث تشویق شکارچی ها می شود.
وی در مورد خطرات نگهداری سنجاب ایرانی در خانه می گوید: این سنجاب ها خانه ما را قلمرو خود می دانند و به شدت نسبت به ورود غربه ها به این قلمرو واکنش نشان می دهند. آنها با ورود غریبه اقدام به علامت گذاری در قلمرو خود می کنند و به طور مثال وسایل خانه یا سیم های برق را می جوند که در موارد زیادی باعث مرگ حیوان می شود.
این دامپزشک در پایان از مردم می خواهد در مورد اینکه یک حیوان، خانگی است یا خیر پیش از خرید آن تحقیق کنند. همچنین در صورت خرید یک حیوان خانگی در مورد نگهداری و تغذیه آن به خوبی از منابع معتبر اطلاعات صحیح کسب کنند.