به گزارش خبرنگار سبزپرس، منطقه سرخ‌رود، حدفاصل بین دوشهرستان فریدون‌کنار و محمودآباد مازندران در شرایطی میزبان ۹۵۰ قوی مهاجر شده که اتفاقا در این منطقه تالاب طبیعی با اهمیتی وجود ندارد! با این وجود قوهای مهاجر، شالیزارهای سرخرود را که این روزها در بین ویلاهای شخصی، دامگاه‌های صید و صیادی و دکل‌های برق فشار قوی محاصره شده و هر از گاهی جان قوها را می‌گیرد، برای زمستان گذرانی در مازندران انتخاب کردند.
دراین بین تلاش اداره محیط زیست آمل و دوستداران محیط زیست این است تا حد امکان، شرایط زیست بهتری را برای این پرنده زیبا در سرخ‌رود فراهم کنند تا حالا که قوها سرخ رود را به دیگر زیستگاه‌های حفاظت شده استان ترجیح داده‌اند و در این منطقه فرود آمده‌اند با کمترین آسیب و تهدیدات جدی مواجه شوند. محیطبانان اداره محیط زیست آمل علاوه بر حفاظت فیزیکی منطقه تلاش می کنند تا با دانه ریزی در منطقه حتی الامکان مانع از پرواز قوها به سمت دامگاه های دیگر که در بین دکل ها قرار گرفته اند شوند.

با اینکه تاکنون کمک‌های قابل توجهی از سوی اداره محیط زیست شهرستان آمل برای تامین غذای قوها صورت گرفته اما «کانون حفاظت از طبیعت محیطبان» با جمع آوری کمک های نقدی علاقه‌مندان محیط زیست اقدام به تهیه یک هزار و ۴۰۰ کیلوگرم گندم برای قوها کرده است. این در حالی است که پیش از این نیز کانون محیط بان، کمک های قابل توجهی را در سال ۱۳۸۷ به محیط زیست این منطقه کرده بود .
محمدعلی الله قلی» عضو هیئت مدیره کانون محیط‌بان در مورد جلوگیری از تلفات قوها در اثر برخورد با دکل های برق می‌گوید: «با یک برنامه‌ریزی در نحوه پاشیدن دانه های ذرت و گندم توسط محیطبانان سعی شده قوها را از محل کابل‌ها دور کنیم که خوشبختانه موفق هم بوده و حسن آن این است که وقتی بلند می‌شوند چون وزن زیادی دارند زمانی که به دکل‌ها می رسند اوج گرفته‌اند؛ در صورتی که قبلا خیلی نزدیک به دکل‌ها می‌نشستند و هنگام بلند شدن تعداد زیادی از آنها با سیم‌ها برخورد و مقابل چشم ما به شالیزار سقوط می‌کردند.»
دانه های گندم و ذرت روزانه به میزان ۳۰۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم توسط محیطبانان در تالاب پخش می شود. «مهدی گلی»، یکی از محیطبانان زحمتکش منطقه است که هر ساله با مهاجرت قوها به سرخرود به این منطقه اعزام می شود تا در کنار دیگر محیطبانان حفاظت از منطقه و دانه ریزی را به عهده گیرد.
قوها تا پایان فصل سرما در سرخرود باقی می‌مانند و به محض گرم شدن هوا منطقه را به سمت عرض‌های جغرافیایی بالاتر ترک می‌کنند. اما قوهایی که جفت خود را در این سفر از دست داده‌اند دیگر به زادگاه اصلی خود برنمی‌گردند و در همین منطقه باقی می‌مانند. شاید به همین دلیل است که همواره کارشناسان قو را یکی از پر عاطفه ترین پرندگان می‌شناسند.