پستانداران ساکن دریا/ گزارش تصویری

بیش از 120 گونه پستاندار در آب‌های زمین زندگی می‌کنند. بدن آن‌‌ها برای زندگی روی خشکی ساخته شده،‌ اما بالاخره سر از آب درآورده‌اند. آن‌ها در بسیاری از ویژگی‌ها با پستانداران خشکی شباهت دارند.دلفین‌ها
دلفین‌ها به احتمال زیاد معروف‌ترین پستانداران آبزی هستند. آن‌ها در گروه‌های 20‌تایی یا کم‌تر در فاصله بسیار کمی از خطوط ساحلی زندگی می‌کنند،‌ اما گروه‌هایی که دور از ساحل هستند، گاهی تا 100 عضو هم دارند. بچه‌ دلفین‌ها تا حدود 6 سالگی پیش مادرشان می‌مانند و از آن‌ها شکارچی و شهروند خوب بودن را یاد می‌گیرند. شکار دلفین در آب‌های آمریکا ممنوع است.نهنگ کوهان‌دار
در گروه پستانداران آبزی، نهنگ‌ها از همه بزرگ‌ترند. طول این موجودات تا 15.24 متر و وزن آن‌ها تا 36 هزار کیلوگرم می‌رسد. آن‌ها برای حفظ وزن خود چندین تن ماهی و موجودات آبزی دیگر می‌خورند. به دلیل شکار بی‌رویه، این نهنگ‌ها در خطر انقراض بودند اما از سال 1966 با وضع قوانین جدید جمعیت آن‌ها در حال بازسازی است.خرس قطبی
البته خرس‌های قطبی اغلب وقت خود را روی خشکی یا روی یخ می‌گذرانند،‌ اما آن‌ها شناگران بی‌نظیری هستند و می‌توانند در روز تا 72 کیلومتر شنا کنند. وزن خرس‌ها قطبی تا 680 کیلوگرم می‌رسد و آن‌ها اغلب شیرهای دریایی را شکار می‌کنند. در سال‌های اخیر، آب شدن یخ‌ها، ‌محیط زندگی و شکار آن‌ها را در خطر قرار داده و خرس‌های قطبی زندگی سختی دارند.
سمور دریایی
سمور دریایی کوچک‌ترین عضو گروه پستانداران آبزی است، اما بسیار باهوش است. آن‌ها تنها موجود آبزی هستند که می‌توانند از ابزار استفاده کنند. آن‌ها از سنگ برای شکستن صدف استفاده می‌کنند و غذایشان را زیر بغلشان قایم می‌کنند. همچنین آن‌ها لایه چربی ندارند و برای گرم ماندن به موی خود وابسته‌اند. به همین دلیل خیلی در برابر انتشار نفت و مانند آن آسیب‌پذیرند.
گراز دریایی
این موجود را می‌توان به سرعت از روی دندان‌ها و ریش‌های بلندش شناخت. از آن‌جا که هم نرها و هم ماده‌ها دندان‌های عاج‌مانند بزرگی دارند و دندان چندانی ندارند، از مکیدن صدف‌های بستر دریا تغذیه می‌کنند. پس این عاج‌ها به چه دردی می‌خورند؟ هر چه عاج بلندتر باشد،‌ جایگاه حیوان در گروه بالاتر است. به علاوه وسیله جنگیدن نرها است و برای سوراخ کردن یخ‌ها در زمستان به درد می‌خورد.
گاو دریایی
گاوهای دریایی گیاهخواران آرامی هستند که در آب‌های مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند. یک گاو دریایی نر بالغ تا 545 کیلوگرم وزن و 3 متر طول می‌رسد. به دلیل متابولیسم کند،‌ آن‌ها فقط در آب‌های گرم دوام می‌آورند. آن‌ها در طول روز نزدیک سطح آب می‌مانند و شب‌ها برای خواب پایین‌تر می‌روند،‌ به همین دلیل زیاد اتفاق می‌افتد که با قایق‌ها برخورد کنند و آسیب ببینندفوک آبی بندرگاه
این موجود دریایی که در سواحل آمریکای شمالی زندگی می‌کند،‌ نیمی از زندگی خود را با شنا سپری می‌کند. با این که اندازه کوچکی ندارند،‌ اما تشخیص آن‌ها روی خشکی سخت است. برخلاف اقوام نزدیکشان،‌ فیل‌ها و شیرهای دریایی، موجودات ساکت و بی‌صدایی هستند. آن‌ها دوست دارند روی ساحل زیر آفتاب دراز بکشند و بخوابند. اما با کوچک‌ترین احساس خطر به دریا برمی‌گردند.


بهنوش خرم‌روز:‌ پستانداران در واقع برای زندگی روی خشکی تکامل یافته‌اند، اما در نهایت برخی از آن‌ها سر از آب درآورده‌اند. همه ما می‌دانیم دلفین‌ها و نهنگ‌ها معروف‌ترین پستاندارانی هستند که در آب زندگی می‌کنند،‌ اما شاید ندانیم که در واقع بیش از 120 گونه پستاندار در دنیای آب‌ها زندگی می‌کنند.
پستاندارانی که در آب زندگی می‌کنند در واقع در بسیاری از ویژگی‌ها با پستانداران خشکی شباهت دارند. آن‌ها مو دارند، در هوا نفس می‌کشند و نوزادشان زنده متولد می‌شود و در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می‌کند. همچنین آن‌ها خونگرم هستند و اغلب لایه ضخیمی از چربی بدنشان را گرفته تا دمای بدنشان حفظ شود.
در گزارش تصویری امروز خبرآنلاین نمونه‌هایی از پستانداران زمین را می‌بینیم که در آب زندگی می‌کنند. عکس‌ها منتخب دیسکاوری هستند.
منبع: خبرآنلاین