فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان

دانلود APP پارسی پت برای گوشی های Android و Apple

واگذاری بچه گربه ۶ ماهه فوری

تشکر تشکر:  19
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: معنی صداهایی که خرگوش ها تولید می کنند | مطلب اختصاصی میهن پت

 1. #1
  همکار قدیمی Shadi H آواتار ها
  نام و نام خانوادگی
  شادی حسن پور
  محل سکونت
  تهران
  علایق
  حیوانات - موسیقی - اینترنت!
  تخصص
  تدریس و ترجمه انگلیسی و فرانسه
  حیوان خانگی
  دو تا گربه: دیزی و دُرسا
  تاریخ عضویت
  Jan 2012
  شماره عضویت
  964
  میانگین پست در روز
  2.19
  نوشته ها
  3,814

  معنی صداهایی که خرگوش ها تولید می کنند | مطلب اختصاصی میهن پت

  1 - آیا خرگوش حیوان ساکتی است؟

  خرگوش ها مثل سگ ها، گربه ها یا خوکچه های هندی به وسیله صدا ارتباط برقرار نمی کنند چون صدا کردن روش ارتباطی اصلی آنها نیست. جایگاه آنها در طبیعت (به عنوان طعمه) به نحوی است که نباید با سروصدا کردن توجه حیوانات شکاری را به خود جلب کنند. اما تا آن حد هم خرگوش ها بی صدا نیستند. در مخفیگاه یا در خانه، خرگوش ها از صدای خود برای نشان دادن حال و هوایشان استفاده می کنند.

  همان طور که شرلی سیمن در مقاله اش اشاره کرده: "خرگوش ها می توانند عصبانیت یا خوشحالیشان را به وسیله ی خرخر های آرام و از ته گلویشان ابراز کنند". اما گاهی درک معنای این خرخر ها برای انسان سخت می شود. خرگوش ها کمابیش پرحرف هستند. بعضی از آنها، بیشتر مواقع صداهای کوتاهی تولید می کنند در حالی که بعضی از آنها جز در مواقع ترس یا درد صدایی ایجاد نمی کنند. صدای خرگوش ها معمولا بسیار آهسته است و برای شنیدن آن باید خیلی دقت کرد. من با خرگوش هایم خیلی صحبت می کنم و متوجه شدم آنها وقتی در کنار من هستند بیشتر صحبت می کنند تا وقتی که در جمع خودشان هستند. شاید حرف زدن من بر روی ارتباطی که آنها با من برقرار میکنند بی تاثیر نبوده زیرا در بین خودشان جز خرخر کردن موقع خواب و جیغ هنگام احساس درد، صدای زیادی تولید نمی کنند.

  2 - صداهایی که خرگوش ها تولید می کنند.

  * صدایی مثل خرخر کردن متوالی، صدایی شبیه "honk-honk" (چیزی که ما میشنویم)، صدایی شاید شبیه بوق. - چیزی که مشاهده می شود: معمولا خرگوش هایی که عقیم نشده اند، این صدا را در چارچوب نمایش های عاشقانه (برای جذب جفت خود) استفده میکنند. این نمایش مانند یک رقص طولانی مدت است، خرگوش نر دور خرگوش ماده ای که برایش تور پهن کرده !!! می دود و گاهی دمش را نیز بالا میگیرد (گاهی با پاشیدن قطرات ادرار همراه است). همچنیپن در این حرکت عاشقانه، بر پشت خرگوش ماده می پرد و گاهی لیسش می زند و گاهی گاز های کوچک میگیرد. خرگوش عقیم شده هم این حرکات را انجام می دهد اما نه به طور دائمی.
  معنی این حرکت: صدایی "honk-honk" به معنی هیجان و خوشحالی یک خرگوش است. در بیشتر مواقع در خرگوش عقیم نشده جنبه جنسی دارد اما می تواند به منظور جلب توجه صاحب خود و یا تقاضای غذا نیز باشد یا حتی ممکن است خرگوش که برای مدت هاست صاحب خود را ندیده، از سر شوق این حرکات را انجام دهد. - توجه: اگر این حرکات از روی غریزه جنسی حیوان باشد ممکن است همراه کارهایی باشد که برای صاحب خرگوش زیاد خوشایند نیست، مثل قطرات ادرار یا گاز گرفتن های مهربانانه؛ برای همین بهتر است که خرگوشتان را عقیم کنید.

  در هیچ حالتی خرگوش نباید به خاطر این حرکات تنبیه یا سرزنش شوند. اگر بحث غریزه اش در میان باشد که خرگوش نمی تواند کاری بکند و اگر به خاطر خوشحالی اش برای دیدن دوباره شماست که شما برای تشکر باید حداقل چند دقیقه ای نوازشش کنید.

  * خرخر کردن شدید - چیزی که مشاهده می شود: با گوش هایی رو به پایین (خوابیده)، پوزه ای جلو آمده و دمی رو به بالا خرگوش ناگهان جلو می پرد و صدای خرخری بلند ایجاد می کند. معنی این حرکت: خرگوش نارضایتی شدیدش را ابراز می کند. اگر در این حالت جلو بروید، ممکن است که به شما حمله کند، پنجه بکشد یا گاز بگیرد. این خرخر نوعی هشدار دادن یا تهدید کردن است. این حرکت توسط خرگوش غالب به تناوب تکرار می شود که به بقیه خرگوش ها یادآوری کند که از او دستور بگیرند. خرگوشی که در مقابل خرگوش عصبانی قرار گرفته است یا به سرعت فرار می کند یا جنگی بین آنها در می گیرد.

  توجه: خرگوش را نباید به خاطر این صدای خرخر تنبیه کرد، چون این صدا نوعی هشدار کارآمد برای فهمیدن حال و هوای خرگوشتان است، او بدین وسیله به شما می فهماند که کاری انجام داده اید که به مذاق او خوش نیامده است. اما خرگوش هایی نیز هستند که از این صدا و رفتار بیش از حد استفاده می کنند و باعث ترس و وحشت خرگوش های دیگر می شوند. بهترین کار این است که وقتی خرگوشتان این حالت را گرفته، حواسش را پرت کنید (دخالت دورادور، نه با نوازش کردن؛ چون احتمال دارد که گازتان بگیرد)، بدین صورت او می فهمد که شما مسئول لانه خرگوش ها هستید (نه او!!).

  * خرخر های متوالی زیر (جیغ جیغ) - چیزی که مشاهده می شود: خرگوش خرخر هایی کوتاه تولید می کند که بیشتر شبیه ناله ای از سر درد می ماند. معمولا همراه این صدا، گوش ها را پایین می آورد و به گوشه ای می دود که به نظر امن ترین جا برای اوست. او همچنین این کار را وقتی کسی قصد گرفتنش را دارد یا کسی میخواهد بغلش کند انجام میدهد. - معنی این حرکت: خرگوشتان ترسیده و آزرده خاطر شده است. این صدا نشان دهنده یک خشونت همراه ترس است (در مقایسه با قبلی که برای نشان دادن یک خشونت برای غالب بودن بود). خرگوشتان به شما اخطار می دهد که باعث ترسش شده اید و اگر ادامه بدهید به شما حمله می کند و گازتان می گیرد یا چنگ خواهد زد. توجه: این رفتار در خرگوش هایی بیشتر مشاهده می شود که قبلا مورد بی مهری انسان قرار گرفته اند و از دستی که برای نوازششان پایین آمده می ترسند. مثلا اگر خرگوشتان قبلا توسط کسی رها شده بوده یا خاطره بدی داشته، ممکن است این رفتار را زیاد نشان دهد. البته ممکن است که بعضی از خرگوش های ترسو، که حتی از بچگی با انسان بوده اند و هیچ بدرفتاری هم ندیده اند، این رفتار را نشان دهند. این رفتار همچنین نزد خرگوش هایی که باردارند یا حتی دچار بارداری کاذب شده اند نیز ممکن است اتفاق بیفتد. در این مواقع باید برای اطمینان خاطر دادن به خرگوش، برای آرامشش هرکاری از دستمان بر می آید را انجام دهیم (صحبت کردن، نوازش...)

  * خرخر زیر و کوتاه، ناله های خفیف همراه با کوبیدن پاهای عقب به زمین - چیزی که مشاهده می شود: خرگوش همراه با کوبیدن پاهای عقب فرار می کند و هر چند ثانیه یک بار جیغی کوتاه می کشد. در این بین ممکن است خرگوش شما پاهای جلویش را نیز موقع پرش به عقب ببرد. - معنی این حرکت: خرگوش ناراضی و ناراحت است. ممکن قوانین زندگی اش را رعایت نکرده باشید. در بعضی از مواقع (خیلی کم) احتمال دارد که خرگوش ترسیده باشد. توجه: در این مواقع برای آرام کردن خرگوش بهتر است برای لحظاتی او را در آغوش بگیرید.

  * خرخر های شدید و پشت سر هم، نفس کشیدن های پر صدا و در بعضی مواقع فین فین کردن!!! و از بینی خر خر کردن - چیزی که مشاهده می شود: خرگوش برای لحظاتی پر سروصدا نفس می کشد، در حالی که تا چند دقیقه پیش تنفس عادی و بی صدایی داشت. به نظر می رسد که خرخر های پشت سر همی دارد. البته برای بعضی از خرگوش ها که تودار ترند، فقط صدایی مثل فین فین کردن به گوش می رسد. معمولا وقتی در آغوش گرفته می شوند، ترسیده اند، موقع برس کشیدن یا بقیه مراقبت ها مخصوصا نزد دکتر دام پزشک، این صدا را ایجاد می کنند. - معنی این حرکت: ترس ، استرس یا نارضایتی. - توجه: این نفس کشیدن پر صدای موقتی، نباید با وقتی که این خرخر به صورت طولانی انجام میشد اشتباه گرفت. در آن صورت باید به دامپزشک مرجعه کرد.

  * تنفس سریع و پرصدا به صورت نا منظم که به شکل خرخری بلند در آمده است. - چیزی که مشاهده می شود: خرگوش به طرف غذایی که برایش ریختید می پرد و صدای خرخری نامنظم را ایجاد می کند. - معنی این حرکت: خرگوش بابت غذایی که به او داده اید بسیار خوشحال است. - توجه: اگر شما تعدادی خرگوش دارید که با هم غذا می خورند، نباید این صدا را با صدایی که خرگوش غالب برای اول غذا خوردن تولید می کند، اشتباه بگیرید.

  * آه کشیدن، صدای تنفس منحصر به فرد و با صدا. - چیزی که مشاهده می شود:
  (1) خرگوش دراز کشیده، به نظر دارد استراحت می کند.
  (2) صاحب خرگوش پیش اوست و او نشسته و به صاحبش نگاه می کند. در هر دو حالت آهی بلند میکشد که بیشتر شبیه عطسه است. - معنی این حرکت: در حالت اول، خرگوش خسته است و کم کم به خواب فرو میرود. در حالت دوم، این صاحب اوست که او را خسته کرده است. بدین وسیله او خستگی اش را ابراز می کند. توجه: در هر دو صورت بهتر است او را تنها و آرام بگذارید و کمی هم نسبت به رفتارتان نسبت به او تجدید نظر کنید.

  * جیغ شدید و بسیار قوی مثل صدای گریه نوزاد. - چیزی که مشاهده می شود: در این گزینه، حالت بدن خرگوش اهمیتی ندارد چرا که در هر حالتی می تواند جیغی بلند و زیر و قوی و پشت سر هم بکشد!! این صدا این قدر برای حیوان ساکتی مثل خرگوش، بلند و تعجب آور است که نیازی به دقت زیاد برای شنیدنش نیست و به راحتی متوجهش می شوید. - معنی این حرکت: این جیغ به معنی درد یا خطر است. خرگوش شما به شدت ترسیده یا درد عمیقی را تحمل می کند. توجه: در این موقعیت، برای آرام کردن خرگوش باید به سرعت وارد عمل شد و اگر جیغش به دلیل درد بوده باید مراقبت های پزشکی را برایش فراهم کرد. ضمنا باید با مهربانی تمام با او رفتار کرد. در طبیعت این جیغ آخرین راه فرار خرگوش از دست حیوان شکارچی است که او را بترساند. اگر خرگوش زخمی یا مریضی را در آغوش بکشید، احتمال جیغ کشیدنش بسیار است، پس مواظب باشید که از شگفتی زیاد، خرگوش را روی زمین نیندازید!!

  * ناله های خفیف. چیزی که مشاهده می شود: در یک خرگوش مریض، بعضی از حالات باعث می شود که او ناله های خفیفی بکشد، ناله هایی که بیشتر شبیه آهی بلند است. معنی این حرکت: خرگوش شما درد شدیدی را تحمل می کند. باید با دام پزشک مشورت کنید. توجه: مانند انسان و خیلی از حیوان ها، داروهایی برای کاهش درد در خرگوش ها هم وجود دارد. برای گرفتن این مسکن ها از دکتر برای روزهای بعد از عمل جراحی یا برای زخم ها، تردید نکنید.

  3 - صداهای دیگری که خرگوش ممکن است تولید کند.

  *دندان قروچه به میزان کم، سروصدای ناشی از دندان قورچه - چیزی که مشاهده می شود: خرگوش دندان هایش را تند تند ولی به نرمی به هم می فشارد و لرزش محسوسی در فک ایجاد می کند. این دندان قروچه را از لرزش سبیل های خرگوش می توان فهمید. - معنی این حرکت: بدین وسیله خرگوش رضایت، آسایش و خوشی اش را نشان میدهد، مخصوصا وقتی مورد نوازش صاحب خود قرار گیرد یا بر روی زانوی او بخوابد، یا خرگوشی دیگر لیسش بزند.

  * دندان قروچه شدید. - چیزی که مشاهده می شود: این دندان قروچه بسیار شدید است و این احساس را به انسان می دهد که الان دندان خرگوش خواهد شکست. خرگوش به گوشه ای پناه می برد و با هم نوعانش هم معاشرت نمی کند و چشمانش گشاد شده است. - معنی این حرکت: خرگوش یا به شدت مریض است، زخمی در بدن دارد یا از عمل بیرون آمده است. احتمال ضعیفی وجود دارد که به شدت ترسیده باشد. - توجه: به دام پزشک مراجعه شود، و اگر ترسیده سریعا آرامش کنید.

  *کوبیدن پاهای عقب - چیزی که مشاهده می شود:

  (1) خرگوش پاهای عقبش را به زمین می کوبد و دوان دوان دور می شود و جایی پنهان می شود. معمولا این حرکت همراه با صدای جیغ خفیفی همراه است. هم نوعانش به کار خودشان می پردازند و اهمیتی نمی دهند.

  (2) خرگوش ناگهان دست از کارهای دیگرش می کشد، گوش هایش را تیز می کند و محکم و پر سروصدا شروع به کوبیدن پاهای عقبش (وحتی گاهی پاهای جلو) بر زمین می کند، طوری که حتی به نظر می رسد با نوازش هم نمی توان او را از این حرکت بازداشت. بقیه خرگوش ها هم دست از فعالیت می کشند و ناگهان همه با هم در یک لحظه فرار می کنند. - معنی این حرکت: در حالت اول، خرگوش شما از چیزی ناراحت یا ناراضی است، یا حتی عاملی باعث استرس او شده است (البته در حد کم). این حرکت باعث قطع فعالیت های بقیه خرگوش ها نمی شود، خرگوش با این کار فقط حال و هوایش را نشان می دهد. در حالت دوم، خرگوش به گروهش هشدار می دهد که خطر نزدیک است. در بیشتر مواقع در مورد غریبه ای است که به قلمرو آنها نزدیک می شود. - توجه: در هر دو حالت، باید به خرگوشتان، با نوازش کردن و حرف زدن با صدای آرام، آرامش ببخشید. در حالت دوم، باید دنبال عامل ترس خرگوش شوید، شاید حیوان خطرناکی در نزدیکی آنها باشد.

  ترجمه:shadi h

  مطلب اختصاصی میهن پت
  ویرایش توسط reza torabi : 24th January 2012 در ساعت 08:30 PM


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. توکسوپلاسموز و خانم های باردار .مقاله ی اختصاصی میهن پت
  توسط Shadi H در انجمن بیماری های اختصاصی گربه
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 1st January 2015, 08:52 PM
 2. بایدها و نبایدهای غذایی در خوکچه هندی(احتصاصی میهن پت)
  توسط Shiva در انجمن اصول نگهداری خوکچه هندی
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: 10th April 2014, 02:25 PM
 3. خوکچه هندی آمریکایی | American Guinea Pig(مطلب اختصاصی میهنن پت )
  توسط پلنگ صورتی در انجمن معرفی نژاد های مختلف خوکچه هندی
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 30th August 2013, 04:37 PM
 4. تولبار اختصاصی میهن پت
  توسط Pars در انجمن آموزش استفاده از انجمن
  پاسخ: 20
  آخرين نوشته: 13th August 2012, 03:45 AM
 5. بینایی و ارتباط چشمی در خرگوش | مطلب اختصاصی میهن پت
  توسط Shadi H در انجمن اصول نگهداری خرگوش
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: 2nd July 2012, 03:27 PM

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
کشتار گنجشک ها به قصد لذت را متوقف کنید
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ
درود شما به صورت میهمان وارد شده اید. جهت استفاده از امکانات لازم است عضو شوید
از انجمن حامیان حقوق حیوانات میهن پت حمایت کنید