دلفین‌های گوژپشت اعضای سرده گوژدلفین‌ها از دلفین های اقیانوسی هستند. مشخصه اصلی این دلفین خمیدگی‌ای آشکار و باله پشتی در امتداد خمیدگی‌شان است. آن‌ها در آب‌های نزدیک به کرانه در غرب افریقا (گونه اطلسی) و در مناطق کرانه‌ای اقیانوس هند از افریقای جنوبی تا استرالیا (گونه‌های هند-آرام) یافت می‌شوند.
دلفین گوژپشت در مناطق کرانه‌ای آفریقا و هند تا استرالیا زندگی می‌کند که مناطق زندگی بسته به گونه آن فرق می‌کند. این دلفین برآمدگی‌ای در جلوی باله پشتی دارد، همچنین کج‌شدگی‌ای در سوی شکم. باله پشتی تا حدی هلال‌گونه است. باله‌های کناری به گونه قابل ملاحظه‌ای کوچک اند و بخش جداکننده دو باله‌ی دم مشخص و آشکار است. در هر فک آرواره ۳۰ تا ۳۴ دندان مخروطی‌شکل وجود دارد. رنگ بدن بچه‌های تازه به دنیا آمده شیری و سفید تیره است، همانند رنگ نهنگ بالغ سفید بالغ. دلفین‌های بالغ اما دارای رنگی سفید متمایل به تیره از دم تا پوزه، پهلوهایی خاکستری تیره و شکم به رنگ خاکستری روشن سایه‌ای هستند. طول دلفین‌های گوژپشت بالغ میان ۱٫۸۲ تا ۲٫۴۳ متر و وزنشان میان ۱۰۰ تا ۱۳۹ کیلوگرم است.
غذای اصلی دلفین گوژپشت را ماهی کفال تشکیل می‌دهد. با این حال به دلیل آنکه خود این دلفین زیاد شناخته شده نیست، عادت‌های غذایی آن نیز مورد بررسی آنچنانی قرار نگرفته است.