تیمی از غارشناسان ایرانی موفق به کشف غاری چاهی در کوه‌های زنگیان شهرکرد شدند که با پیمایش صورت گرفته این غار که «تانا» نامگذاری شده به عنوان عمیق ترین غار استان چهارمحال و بختیاری شناخته شد.

سمیرا زارعی، سرپرست تیم اکتشاف و عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران در گفت‌وگو با (ایسنا) درباره‌ کشف این غار عمیق اظهار کرد: سال گذشته‌، گروهی از غارنوردان شهرکرد،‌ سوراخی را که یک چوپان در کوه‌های زنگیان شهرکرد پیدا کرده بود، بررسی و پیمایش‌ کردند. دهنه‌ این غار از جنس کنگلومرا (سنگ ریزشی و قلوه سنگ در بستر خاک) و خاک منطقه نیز سست است، به همین علت سنگ‌های بطن خاک به راحتی جدا می‌شوند.
وی افزود:‌ دهنه‌ این چاه، کوچک و به عمق هفت متر است که نمای اولیه‌ آن نیز ترسناک به نظر می‌آید. این گروه غارنورد پس از پیش‌روی بخشی از مسیر، به خاطر ریزشی بودن سنگ‌ها،‌ از ادامه‌ِ کار منصرف می‌شوند.
این غارنورد ادامه داد: امسال تصمیم گرفتیم بررسی دوباره‌ای از این غار داشته باشیم‌، به همین دلیل گروه شش نفره‌ای از غارنوردان و غارشناسان شهرهای اصفهان‌، شهرکرد،‌ کرمانشاه و کرمان تشکیل شد که در پیمایش اولیه از یک چاه هفت متری‌، تونل باریک ۲۰ متری با شیب زیاد‌، تونل دیگری با طول تقریبی ۲۰ متر و در ادامه با حمایت طناب از یک چاه ۱۵ متری عبور کردیم و پس از سه متر فرود،‌ به تونل تنگی رسیدیم که در اطراف آن قندیل‌های پفکی و استلاگتیت‌های زیبایی دیده می‌شد، همچنین آب هم درون این تونل جریان داشت.
زارعی ادامه داد:‌ ما هفت متر دیگر فرود آمدیم و تا عمق ۱۰۰ متری این غار پیش رفتیم؛ ولی به دلیل کمبود طناب و زمان‌، از ادامه‌ کار منصرف شدیم. وی گفت:‌ پس از مدتی دوباره تصمیم گرفتیم با تجهیزات بیشتر‌، مسیر این غار چاهی را ادامه دهیم و در ضمن نقشه‌برداری هم کنیم. در ادامه‌ مسیر قبلی، بعد از طی تونلی ۱۰ متری به چاه ۳۳ متری رسیدیم که با فرود از آن‌، مسیر غار دو شاخه شد. یکی از این راه‌ها به دریاچه‌ای بسیار کوچک با قندیل‌های زیبا می‌رسید و مسیر دیگر همچنان ادامه داشت.
سرپرست این گروه اکتشاف ادامه داد: پس از طی تونل باریک به چاه ۶۰ متری کاملا عمودی رسیدیم که به سوراخ خیلی تنگی منتهی می‌شد و در آن آب نیز جریان داشت؛ به همین علت تصمیم گرفتیم پیمایش را در فصل کم باران ادامه دهیم.
وی با بیان این‌که بر اساس کاوش و بررسی صورت گرفته‌، غار «گرز رستم» (تانا)،‌ عمیق‌ترین غار چاهی شهرکرد به حساب می‌آید‌، افزود:‌ در این غار که پیش‌بینی می‌شود چند میلیون سال قدمت داشته باشد‌، قندیل‌های فوق‌العاده زیبا، خفاش‌، پروانه و نوعی حشره مشاهده شد.

زارعی گفت: ما تا عمق ۲۱۰ متری این غار را پیش رفتیم که به پیشنهاد اعضای گروه برای این غار نام «تانا» انتخاب شد.